Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 5208
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dobra diagnoza

Poniedziałek, 3 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 stycznia 2006, 22:30
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Koniec problemów pacjentów wymagających badania tomograficznego. Supernowoczesny tomograf trafił już do szpitala. Zastąpi on jedno z najstarszych w Polsce urządzeń, które służyło tysiącom mieszkańców dawnego województwa jeleniogórskiego przez 11 lat.

Tomograf amerykańskiej firmy General Electric udało się kupić między innymi dzięki hojności pacjentów. Z odpisów podatkowych zebrano ok. 50 tysięcy złotych. Pieniądze zbierało Stowarzyszenie Pomocy Chorym przy oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziale urazowo-ortopedycznym. Jest to organizacja pożytku publicznego, która przekonywała mieszkańców do przekazania na zakup tomografu 1 proc. podatku od rocznych dochodów.

300 tysięcy złotych dał urząd marszałkowski. Resztę, czyli milion złotych, szpital pożyczył. Spłaci kredyt na raty. Urządzenie przywieziono już do szpitala. Zostało zamontowane w miejscu starego tomografu, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie odmawiał posłuszeństwa.

– Stary tomograf ma obecnie wartość złomu. Może uda nam się jedynie sprzedać jakieś części – mówi Maciej Biardzki, dyrektor szpitala. Choć nowe urządzenie zostało już podłączone, na razie jednak pacjenci nie mogą z niego korzystać. – Tomograf jest dostrajany. Zapoznajemy się też z jego obsługą – mówi kierownik Zakładu Radiologii w Szpitalu Wojewódzkim Krzysztof Fujak.
Prawdopodobnie pierwsi pacjenci będą mogli zostać na nim zbadani w najbliższy wtorek.

– Urządzenie jest zdecydowanie lepsze od poprzedniego. Przecież przez jedenaście lat dokonał się gigantyczny podstęp w elektronice. Badania będą dokładniejsze – mówi dyrektor szpitala, Maciej Biardzki.
Nowy tomograf potrafi między innymi wykonać badanie naczyń krwionośnych. Lekarz może też zobaczyć jelita w technice wirtualnej endoskopii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group