Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8644
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dla kogo aparat ortodontyczny?

Niedziela, 7 kwietnia 2013, 23:01
Aktualizacja: 23:13
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Dla kogo aparat ortodontyczny?
Fot. KCM Clinic SA
Co daje noszenie aparatu?
Leczeniem ortodontycznym osiągamy prawidłowy zgryz i proste zęby u pacjentów z wadami zgryzowymi lub i zębowymi. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnice i na choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne może także być etapem przygotowawczym do leczenia protetycznego, co jest szczególnie ważne w przypadku dorosłych pacjentów, jak również przyczynia się do dobrego samopoczucia, co przekłada się do sukcesów w życiu osobistym i pracy zawodowej.

Jak długo trzeba czekać na założenie stałego aparatu ortodontycznego?
Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne są trzy bardzo ważne spotkania. Pierwsza wizyta jest konsultacją lekarza specjalisty, następnie lekarz wyznacza termin kolejnej wizyty, w której pobrane będą wyciski na modele diagnostyczne, wykonane zostaną fotografie oraz zdjęcia rentgenowskie. Tak zebrana dokumentacja pozwoli lekarzowi ustalić szczegółowy plan leczenia na kolejnej wizycie. Po zapoznaniu się pacjenta z dokładnym planem oraz kosztorysem leczenia, lekarz umawia ostateczny termin zakładania aparatu ortodontycznego.

Kto powinien go nosić?
Korekcie wady zgryzy może poddać się każdy bez względu na wiek. Leczenie u osoby dorosłej trwa zwykle dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona. Zwykle dorośli pacjenci decydują się na założenie aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych, ale bardzo ważne są przede wszystkim względy zdrowotne.

Czy są jakieś przeciwskazania?
Przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego jest przede wszystkim duża podatność na próchnicę, oraz brak prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czy przed założeniem aparatu trzeba wyleczyć wszystkie zęby?
Zęby nie musza być wyleczone. Lekarz ortodonta zdecyduje ustalając plan leczenia, które zęby należy leczyć, a które np. usunąć, co zdarza się w przypadku niektórych wad ortodontycznych. Natomiast bezwzględnie należy przed założeniu aparatu usunąć kamień i osad nazębny.

Jak długo trzeba nosić aparat?
Okres leczenia ortodntycznego zwykle trwa od 1,5 roku do 3 lat i zależy od kilku czynników ale przede wszystkim jest to kwestia indywidualna. Nie jest także możliwe wcześniejsze określenie co do miesiąca kiedy aparat będzie ściągnięty, gdyż zależy to w dużym stopniu od wady zgryzu i wieku pacjenta, a także biologicznej odpowiedzi kości na przyłożoną siłę. Leczenie orotontyczne nie można przyspieszać, gdyż zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej zęby lub zbyt częsta aktywacja aparatu potoczne podkręcenie może doprowadzić do obumarcia zęba.

Czy koniecznie należy zakładać aparat na zęby dolne i górne?
Nie zawsze wady zębowe dotyczą obu łuków zębowych, natomiast dla osiągnięcia najlepszych wyników i długoletnią stabilność leczenia ortodontycznego rzeczywiście wskazane jest objęciem leczenia obu łuków zębowe.
Ile kosztuje przeciętnie założenie aparatu ortodontycznego?
Koszt aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju aparatu na który decyduje się pacjent. W zależności od wieku i wady pacjenta proponujemy szereg aparatów. Są to aparaty ruchome potocznie zdejmowane lub stałe. Przeciętny koszt aparatów zdejmowanych to 500 zł, natomiast koszt zakładania aparatu stałego konwencjonalnego na jeden łuk zębowy to 1500 zł.

Jak często trzeba przychodzić do stomatologa na wizyty kontrolne?
Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od rodzaju aparatu. W przypadku aparatów zdejmowanych oraz aparatów stałych samoligaturujących, pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne co 8 - 10 tygodni. Natomiast w przypadku aparatów stałych konwencjonalnych konieczne są wizyty co 4 – 6 tygodnie.

Dr n. med., lekarz stomatolog Dagmara Slami
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 645 30 50, +48 536 269 002
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 8:00- 20:00
soboty: 9:00- 16:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: dental@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
159
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group