Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 10169
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Delegacja z Tarnopola gości w Jeleniej Górze

Wtorek, 4 grudnia 2018, 8:10
Aktualizacja: Środa, 5 grudnia 2018, 6:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Delegacja z Tarnopola gości w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (3.12) w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry przedstawiciele naszego samorządu i dyrekcji niektórych szkół spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Tarnopola. Efektem wieloletniej współpracy było podpisanie kolejnych umów o współpracy – szczególnie w kwestiach oświatowych.

W składzie ukraińskiej delegacji znaleźli się: Volodymyr Kasycky - naczelnik wydziału współpracy zagranicznej Urzędu Miasta w Tarnopolu oraz przedstawiciele instytucji oświatowych Tarnopola, w tym Olha Pokhyliak – naczelnik wydziału kierowania oświatą i nauką, Marija Babiuk, dyrektor college z Tarnopola, Halyna Lytvynuk – dyrektor tarnopolskiego miejskiego centrum metodycznego oświatowo-naukowego, Tetyana Soltys – dyrektorka liceum o profilu medycznym i Ruslan Vavryhuk – dyrektor Liceum Nr 13.

W stronie polskiej była Anetta Zielińska, która poprzez Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, od lat współpracuje z dwoma uczelniami z Tarnopola, a także naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała oraz dyrektorki kilku jeleniogórskich szkół. Część z nich już podejmuje różne działania między polskimi a ukraińskimi placówkami oświatowymi, a Wanda Kozyra (SP 2) i Iwona Kumek (ZSO Nr 2) podpisały wczoraj umowę z dyrektorem liceum Nr 13 - Ruslanem Vavryhukiem.

Czas wojny ruszył społeczność i jest więcej ludzi nastawionych na zachód. Dla Ukrainy to możliwość uzyskania środków europejskich i do tego potrzebujemy partnerów. Język polski i ukraiński są podobne, mamy dobre kontakty z Jelenią Górą i dlatego podpisujemy umowę - wyjaśnił Volodymyr Kasycky, szef ukraińskiej delegacji, który ma świadomość trudnej historii obu narodów i podobnie jak pozostali uczestnicy spotkania, chce budować nową jakość współpracy Polski i Ukrainy.

W ramach umowy będzie możliwa m.in. wymiana uczniów i szereg wspólnych działań kulturalnych.

W programie pobytu gości jest m.in. zwiedzanie miasta, ale przede wszystkim – zapoznanie się z pracą naszych szkół i uczelni, w tym Politechniki Wrocławskiej i Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Przyjezdni odwiedzą też Muzeum Karkonoskie i Cieplice.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
18%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1770
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group