Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9943
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czym jest badanie gastroskopowe (gastroskopia)?

Niedziela, 25 listopada 2012, 22:00
Aktualizacja: 22:02
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Czym jest badanie gastroskopowe (gastroskopia)?
Fot. KCM Clinic SA
Gastroskopia jest to badanie endoskopowe, które pozwala na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dostępnego odcinka dwunastnicy. Jest to przede wszystkim badanie diagnostyczne, ale może być również badaniem terapeutycznym polegającym na przykład na: usuwaniu ciał obcych, tamowaniu krwawień, usuwaniu polipów czy endoskopowym udrożnianiu powstałych zwężeń.

Na czym polega gastroskopia?
Endoskop wprowadzany jest przez jamę ustną pacjenta. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło znieczula się 10% roztworem lidokainy; na wyraźne życzenie pacjenta wykonuje się badanie bez znieczulenia. Gastroskopia jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko.

Czy gastroskopię można często powtarzać?
Podczas wykonywania tego badania chory nie jest poddawany działaniu czynników szkodliwych, dlatego też jeśli istnieją ku temu wskazania, gastroskopię można powtarzać wielkokrotnie w krótkich odstępach czasowych. Może się zdarzyć , że stan chorego lub wykonywane procedury terapeutyczne mogą wymagać powtórzenia badania nawet w ciągu tej samej doby.

Czemu służy badanie gastroskopowe?
Dzięki gastroskopii diagnostycznej można dokładnie ocenić błonę śluzową górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas badania zwracamy także uwagę na treść płynną znajdującą się w jego świetle oraz ruchomość ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Gastroskopia umożliwia postawienie diagnozy w przypadku:
• diagnostyki chorób nowotworowych;
• chorób zapalnych;
• uszkodzeń spowodowanych czynnikami fizyko-chemicznymi;
• oceny zaawansowania wielu zmian chorobowych i ich odpowiedniej klasyfikacji np. żylaków przełyku, refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku czy źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?
Badanie to powinny wykonać wszystkie osoby po 45 roku życia mające dolegliwości brzuszne oraz osoby młodsze, gdy powstaje potrzeba weryfikacji rozpoznania, różnicowania, a szczególnie wówczas, gdy pojawiają się objawy alarmujące, takie jak: utrata masy ciała, zaburzenia połykania, gorączka, niedokrwistość, fusowate lub krwiste wymioty. Gastroskopię diagnostyczną wykonuje się z następujących wskazań:
• dysfagia - trudności w połykaniu,
• dyspepsia (bóle brzucha, odbijanie, wzdęcia, zgaga),
• podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
• podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
• objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
• jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).

W jaki sposób przygotować się do badania?
Pacjent, który będzie miał wykonywaną gastroskopię musi być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Przed wykonaniem gastroskopii należy dokładnie zebrać wywiad zwracając szczególną uwagę na leki przeciwkrzepliwe z grupy doustnych antykoagulantów oraz istnienie skaz krwotocznych o innym podłożu. Powyższe stany zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku pobierania wycinków lub wykonywania niektórych zabiegów terapeutycznych.

Czy występują przeciwwskazania do gastroskopii?
Gastroskopia jest to badanie mało obciążające chorego, krótkotrwałe i bezpieczne. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania gastroskopii. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest: świeży zawał serca, ostra niewydolność wieńcowa, niewydolność oddechowa i krążeniowa, ciężkie zaburzenia rytmu oraz obraz kliniczny „ostrego brzucha”. Względne przeciwwskazania to m.in.: brak współpracy chorego, tętniak aorty, niewyrównaną koagulopatię i wczesny okres po operacji jamy brzusznej.

Czy gastroskopia to jedyna metoda diagnostyczna przewodu pokarmowego?
Nie, gastroskopia nie jest jedynym badaniem diagnozującym stan przewodu pokarmowego. Istnieje wiele metod diagnostycznych górnego odcinka przewodu pokarmowego, do których należy m.in.: badanie radiologiczne z papką barytową, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia, manometria, pH-metria, echoendoskopia oraz kapsuła jelitowa. Dwie ostatnie metody należą do metod najnowocześniejszych i mimo wysokich kosztów znajdują coraz szersze zastosowanie.

Czy gastroskopię mogą wykonywać kobiety w ciąży?
Tak, w razie jednoznacznych wskazań. Ciąża nie stanowi przeciwwskazań do wykonania gastroskopii. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji obowiązuje nas szczególna rozwaga w podjęciu decyzji, co do konieczności wykonania gastroskopii, zwłaszcza, że ciąża predysponuje do występowania różnych dolegliwości gastrycznych takich jak np.: nudności, wymioty, zgaga.

Lek. med. Rafał Huras specjalista w zakresie chirurgii przewodu pokarmowego
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
534
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group