Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6443
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cztery kąty spokoju. Miasto dla ofiar przemocy domowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 marca 2011, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Mieszkania chronione to pomysł samorządu, aby wesprzeć mieszkańców, którzy cierpią w wyniku różnego rodzaju przemocy domowej i z tych względów nie mogą przebywać we własnym mieszkaniu.

Wczoraj radni przyjęli uchwałę w sprawie „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla miasta Jelenia Góra na lata 2011 – 2013”. Założenia programu referowała zastępczyni prezydenta miasta Zofia Czernow, która zaznaczyła, że problem jest na tyle istotny, że samorząd nie może pozostać biernym obserwatorem.

W ramach działań koordynowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze, osobom, które są poszkodowane w wyniku przemocy domowej, ma pomagać psycholog i lekarz. Nad całością prac wdrażających program będzie czuwał tzw. Zespół Interdyscyplinarny, którego członkowie będą wskazani imiennie. Będą pracować w tym gremium po uzgodnieniu z prezydentem miasta i zainteresowanymi podmiotami.

To jednak nie wszystko. Miasto planuje bowiem utworzyć „mieszkania chronione”, które mają być miejscem schronienia dla tych osób, które – wskutek przemocy domowej – nie mogą mieszkać u siebie. Jak powiedziała Zofia Czernow, zjawisko jest na tyle szerokie, że tyczy zarówno kobiet, jak i osób niepełnosprawnych, a także ludzi starszych i schorowanych.

Na marginesie dodajmy, że pomysł nie jest nowy. W roku 2000 w nieistniejącym już Pogotowiu Opiekuńczym w Jagniątkowie przy ulicy Krętej, otwarto podobne lokum. Tyle że wkrótce potem pogotowie przeniesiono do Jeleniej Góry, a do pomysłu „czterech kątów spokoju” już nie powrócono.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~zadziwiony 30-03-2011 15:33
Mieszkanie chronione jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Zgodnie z przepisami, pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany w szczególności: osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Tak więc jak będą funkcjonowały mieszkania chronione w Jeleniej Górze prowadzone w duecie: Miasto - OIK ?
~szok 30-03-2011 16:10
I bandzior zostanie bezkarny w domowych pieleszach, a ofiarę przemocy wywalą na łaskę socjalu -pogratulować skuteczności egzekwowania prawa! Już od dawna wiadomo, że w takich sytuacjach wywala się agresora z sądowym zakazem zbliżania się do mieszkania i mieszkańców. I na pewno nie do mieszkania chronionego :P Czy w Jeleniej fachoFFcy z OIK i z władz nie słyszeli nic nt wtórnej wiktymizacji? Nie mówiąc o karalności przemocy? Eksmisjach?
~ 30-03-2011 16:32
Pani Prezydent Czernow w Jagniatkowie są do adaptacji na mieszkania 2 szkoły nieczynne co najmniej od 4 lat. Położone daleko od ulicy z parkiem dla dzieciaczków. Będzie to dobre miejsce gdy bandzior i szkodnik rodzinny awanturuje się i bije.
~ 31-03-2011 0:23
do "szoka ". Jestem w szoku z powodu twojej indolencji Od egzekwowania prawa nie jest OIK tylko sądy i prokuratura. W tym temacie widoczne są znaczne postępy..Trzeba dokładnie poznać problem i wszystkie zawiłości prawne ,żeby wiedzieć jak trudne to są działania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group