Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 3141
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cztery kąty spokoju. Miasto dla ofiar przemocy domowej

Środa, 30 marca 2011, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cztery kąty spokoju. Miasto dla ofiar przemocy domowej
Fot. TEJO
Mieszkania chronione to pomysł samorządu, aby wesprzeć mieszkańców, którzy cierpią w wyniku różnego rodzaju przemocy domowej i z tych względów nie mogą przebywać we własnym mieszkaniu.

Wczoraj radni przyjęli uchwałę w sprawie „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla miasta Jelenia Góra na lata 2011 – 2013”. Założenia programu referowała zastępczyni prezydenta miasta Zofia Czernow, która zaznaczyła, że problem jest na tyle istotny, że samorząd nie może pozostać biernym obserwatorem.

W ramach działań koordynowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze, osobom, które są poszkodowane w wyniku przemocy domowej, ma pomagać psycholog i lekarz. Nad całością prac wdrażających program będzie czuwał tzw. Zespół Interdyscyplinarny, którego członkowie będą wskazani imiennie. Będą pracować w tym gremium po uzgodnieniu z prezydentem miasta i zainteresowanymi podmiotami.

To jednak nie wszystko. Miasto planuje bowiem utworzyć „mieszkania chronione”, które mają być miejscem schronienia dla tych osób, które – wskutek przemocy domowej – nie mogą mieszkać u siebie. Jak powiedziała Zofia Czernow, zjawisko jest na tyle szerokie, że tyczy zarówno kobiet, jak i osób niepełnosprawnych, a także ludzi starszych i schorowanych.

Na marginesie dodajmy, że pomysł nie jest nowy. W roku 2000 w nieistniejącym już Pogotowiu Opiekuńczym w Jagniątkowie przy ulicy Krętej, otwarto podobne lokum. Tyle że wkrótce potem pogotowie przeniesiono do Jeleniej Góry, a do pomysłu „czterech kątów spokoju” już nie powrócono.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group