Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4280
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Czas rozliczeń u „Samych swoich”

Piątek, 9 maja 2008, 8:11
Aktualizacja: 8:15
Autor: ROB
REGION JELENIOGÓRSKI: Czas rozliczeń u „Samych swoich”
Czy atmosfera zgody będzie tylko "obowiązywała" podczas lubomierskiego festiwalu komedii?
Fot. rylit
– Mamy dość rządów burmistrza i jego zastępcy – mówią radni Lubomierza. Nie udzielili szefowi miasta absolutorium, a już w najbliższą niedzielę odbędzie się referendum w sprawie odwołania Wiesława Bobrowskiego.

Niekompetencję, niegospodarność, kolesiostwo, lenistwo, bezprawie, brak współpracy w kierunku rozwoju gminy – to najważniejsze zarzuty wobec burmistrza Wiesława Bobrowskiego, jakie przedstawili radni, którzy głosowali za nieudzieleniem absolutorium.

I podają fakty: z blisko 700 tysięcy złotych zaplanowanych na inwestycje w gminie, wydano niespełna 150 tysięcy złotych. Zdaniem rajców, to świadczy o lenistwie władzy, która nie potrafiła wykorzystać odpowiednio pieniędzy. Jednak zastrzeżeń jest więcej.

Radni wskazują na wyjątkowo kosztowną wymianę kotła ogrzewania w Szkole Podstawowej w Chmieleniu – 54 tysiące złotych i kilka innych, szokujących decyzji władzy. Za taką należy uznać odkupienie trawnika przed urzędem za 200 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z kredytu. Wcześniej urząd sprzedał trawnik za.... 17 tysięcy złotych. To tylko niektóre przykłady.

Inna sprawa, że burmistrz od początku kadencji zwolnił już 10 urzędników, z kilkoma przegrał sprawy w sądzie a odszkodowania im wypłacone sięgają stu tysięcy złotych.

W kuluarach popierający radnych mówią, że chodzi nie tyle o samego Wiesława Bobrowskiego, co o jego zastępcę Artura Mazura, który niepodzielnie panuje w ratuszu, a także o dyrektora zakładu gospodarki komunalnej Mirosława Burdzickiego.
Może odwołać ich jedynie burmistrz Bobrowski, ale skoro on tego nie chce, mieszkańcy chcą pozbyć się burmistrza razem z jego ekipą.

Sam Wiesław Bobrowski od początku utrzymywał, że nie ma sobie nic do zarzucenia a za większość niepowodzeń winą obarczał samych radnych. Tak było w przypadku choćby niepowołania kierowniczki USC. Burmistrz kilkakrotnie zaproponował osobę na to stanowisko, jednak rada nie przyjęła tej kandydatury. Burmistrz podkreślał, że podpadł radnym, bo ukrócił kolesiostwo i układy w urzędzie.

Miesięcznik Sami Swoi, wydawany za pieniądze urzędu, w najnowszym wydaniu nie napisał ani słowa na temat referendum. Tak, jakby go w ogóle nie było. Tymczasem referendum w Lubomierzu odbędzie już w najbliższą niedzielę (11 maja). Aby odwołać burmistrza, do urn musi iść 1200 mieszkańców i przynajmniej połowa z nich zagłosować za.

Tego dnia będziemy w miasteczku „Samych Swoich”. Nasi reporterzy zamierzają przyglądać się, czy nie dojdzie do złamania prawa z jednej jak i z drugiej strony konfliktu. Wieczorem natomiast na www.jelonka.com podamy wstępne, nieoficjalne wyniki referendum.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group