Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6407
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli?

Sobota, 30 marca 2019, 6:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 7:07
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli?
Fot. Internet
– Co zrobić z dziećmi podczas strajku nauczycieli? – takie pytanie zadała nam pani Emilia, mama 4–letniego Antka, który obecnie chodzi do jednego z jeleniogórskich przedszkoli publicznych. Jeśli potwierdzą się zapowiedzi ZNP, to 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, który potrwa… aż do odwołania. W tym czasie szkoły, przedszkola i żłobki, również w Jeleniej Górze, będą zamknięte. Dla wielu rodziców będzie to duży problem. Jednym z rozwiązań jest urlop opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach?

Mimo zrozumienia dla nauczycieli, którzy walczą o podwyżki płac, nie wszyscy rodzice małych dzieci mogą liczyć na pomoc babci czy dziadka przy opiece nad potomstwem. Nie wszystkich stać też na nianię.

W tym czasie będę musiała zostać w domu z dzieckiem i nie wiem, jak zostanie to odebrane przez pracodawcę – mówi nam pani Emilia, która podobnie jak wielu innych jeleniogórskich rodziców już teraz martwi się tym, co będzie za kilka dni.

Szef jeleniogórskiej Solidarności zapewnia, że związkowcy podejmą wszelkie działania, by tacy rodzice nie ponosili żadnych konsekwencji za to, że w tym czasie nie przyjdą do pracy.

Nie winą rodziców będzie ich przymusowe pozostanie w domu, bo prawo nakłada na nich opiekę nad dzieckiem w czasie kiedy dzieci do lat 8 nie są w szkole czy przedszkolu – mówi Franciszek Kopeć, szef „NSZZ Solidarność” w Jeleniej Górze. – Dlatego też nie wyobrażam sobie, by pracodawcy mogli karać pracowników za to, że nauczyciele nie przyjdą do pracy i podejmą strajk – dodaje szef Solidarności.

A jak przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z prawem rodzice małych dzieci mogą skorzystać z urlopu opiekuńczego i pobrać za ten czas zasiłek opiekuńczy. Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka - wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jednak żeby go dostać, trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich jest to, żeby dziecko miało mniej niż 8 lat, czyli jeszcze nie obchodziło swoich ósmych urodzin, drugim - żeby nikt w czasie zamknięcia szkoły nie mógł opiekować się dzieckiem – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Istotne jest jeszcze to, aby zamknięcie placówki, do której chodzi dziecko było nieprzewidziane, czyli żeby o fakcie tym rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym, niż siedem dni – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ustawa pozwala rodzicom skorzystać z zasiłku opiekuńczego zarówno gdy będą opiekować się dziećmi własnymi, dziećmi małżonka, jak i dziećmi przysposobionymi czy przyjętymi na wychowanie i utrzymanie. Co ważne, rodzice nie muszą do wniosku o wypłatę zasiłku dołączać kopii zwolnienia, a więc wizyta u lekarza jest niepotrzebna. Takie zaświadczenie dołączamy wtedy, gdy będziemy korzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu zwolnienia lekarskiego niani zatrudnionej na umowie aktywacyjnej albo dziennego opiekuna dziecka, a także w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu małżonka albo rodzica dziecka, który stale się nim opiekuje.

W przypadku wystąpienia o zasiłek opiekuńczy w momencie przystąpienia szkoły czy przedszkola do strajku potrzebne jest tylko samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki – dodaje rzeczniczka ZUS.

Warto pamiętać, że w ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Liczba dni nie zmienia się wraz liczbą dzieci pod opieką.

Niestety rodzice dwójki dzieci nie mają 120 dni do wykorzystania tylko 60 – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

9
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
10
23%
Złości
21
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (96) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group