Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2005
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co wdychamy i jak to zmienić?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 grudnia 2016, 13:02
Aktualizacja: Piątek, 16 grudnia 2016, 8:14
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Coraz więcej mówi się o zagrożeniach dla zdrowia z tytułu zanieczyszczeń powietrza, z którymi wiele miast w Polsce ma istotny problem. W Książnicy Karkonoskiej odbyło się szkolenie dla mieszkańców, które pokazało z czym mamy do czynienia i jak temu przeciwdziałać. Wnioski są niepokojące...

Zanieczyszczenia nie pojawiły się nagle, towarzyszą nam od wielu pokoleń, ale w końcu zwraca się na nie większą uwagę. - W ostatnim czasie temat przebił się do świadomości publicznej. Ludzie zaczynają sobie coraz bardziej zdawać sprawę z problemów wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem - powiedział Dariusz Kraszewski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze, który w trakcie spotkania edukacyjnego mówił skąd biorą się zanieczyszczenia, jakie są ich skutki oraz jak temu zapobiegać.

Już na początku spotkania zwrócono uwagę na istotną kwestię, a mianowicie normy, które w naszym kraju, w tym w Jeleniej Górze bardzo często są przekraczane – są one znacznie wyższe od określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). - Czy my mamy inne płuca niż w Czechach, Słowacji czy w Skandynawii? - padało pytanie retoryczne. Również działania władz nie napawają optymizmem. Prowadzący spotkanie przekonywał, że dotarł do dokumentu z ministerstwa środowiska skierowanego do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska z zapytaniem czy istnieje możliwość przeniesienia stacji pomiarowych. W wyniku tego zdarzały się przypadki, że przenoszono stacje z punktów, gdzie normy bardzo często były przekraczane w miejsca, gdzie istniało mniejsze zagrożenie, co oczywiście zakłamuje faktyczne wyniki.

Od 2017 roku w Polsce na mocy rozporządzenia ministra dopuszczono kotły węglowe klasy 5, co zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Zielone Mazowsze jest pozytywną zmianą, ale jeszcze daleka droga do poprawy sytuacji. - Brakuje narzędzi regulacyjnych (administracyjnych), które ograniczyłyby zanieczyszczenie powietrza: normy dla pieców oraz normy dla paliwa. W tej chwili możemy kupować na rynku w Polsce miały, muły poeksploatacyjne, węgiel bardzo złej jakości, które zamiast ciepła dają zanieczyszczenia – podkreślił Dariusz Kraszewski.

Spotkanie w Jeleniej Górze miało charakter edukacyjny. Mówiono np. jak palić węglem bardziej ekologicznie (wydajna metoda ograniczająca zanieczyszczenie o 30 proc. opisana jest na jednym ze slajdów dostępnych w galerii do artykułu). - Chcemy uświadomić mieszkańców, pokazać jakie są metody, ale także, żeby dostarczyć wiedzy i argumentów mieszkańcom, którzy będą mogli się domagać działań od władz samorządowych – dodał prowadzący.

Była też mowa o braku reklam w telewizjach ogólnopolskich promujących tego typu tematy. - Czy kompaniom węglowym zależy na tym, żebyśmy mniej węgla spalali? - zadawano kolejne pytania retoryczne. Lobby węglowe było, jest i będzie – podkreślano. Poza odpowiednim spalaniem węgla (metodą „od góry”) wymieniano także dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej, a nawet roślinność domową – szczególnie aloes i sansewieria. Coraz częściej świadomi obywatele decydują się na zakup czujników zanieczyszczenia powietrza na własną rękę lub grupowo (osiągając zniżki u producenta), których koszt opiewa ok. 550 zł i ma niewielki zasięg, ale pozwala monitorować stan powietrza w najbliższej okolicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~oui 15-12-2016 13:15
a dlaczego jest takie parcie na robienie objazdu Maciejowej a nie kontynuacji obwodnicy całego Śródmieścia i Zabobrza - ile spalin i "hałasu" ominęło by kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców
~ 15-12-2016 16:05
niech zrobią prąd tańszy o połowę ,bo nie każdy ma warunki na gazowe
~może piec 15-12-2016 16:14
w Jeleniej Górze jest gość, który pokazuje na YouTubie jak można samemu zrobić ekologiczny piec. Wystarczy poszukać pod hasłem "multipodwórko".
~wx 15-12-2016 16:34
Nic się nie zmieni,biedota ora "oszczędni" palą śmieciami a w najlepszym wypadku tanim węglem brunatnym,że przechodząc koło takiej chałupy oczy z orbit wychodzą.Polska to zacofany kraj pełen biedoty, więc zapomnijcie że będą ogrzewać gazem czy prądem.
~ciekawy 15-12-2016 17:29
a może by tak ktoś zmierzył to zanieczyszczone powietrze wtedy kiedy jest ciepło tak może w maju,czerwcu,lipcu,sierpniu,wrześniu zobaczymy jak zatruwają nas samochody zwłaszcza na wojska polskiego, podwale,grunwaldzka,różyckiego koło ronda, a no i jeszcze na bankowej matejki heh itd itp.
~Jacek K 15-12-2016 17:31
Pozdrowienia dla prezydenta i radnych. Kiedyś było zwolnienie z części podatku od nieruchomości dla mających ogrzewanie ekologiczne, później się na nas w/w towarzystwo wypięło. Była Kawka itd. itd.......
~normalny 15-12-2016 17:58
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi....Niemcy mają nadprodukcje energii elektrycznej właśnie z węgla, taniego gazu i atomu i chcą wcisnąć skorupowanym polaczkom i dlatego ta cała nagonka o spalinach i przygotowanie gruntu pod ustawy niby proekologiczne, politycy dole wzięli a ciemny lud przytakuje.
~ 15-12-2016 17:58
Bardzo ciekawe dlaczego firmy niemoga skorzystac z progranu KAWKA.
~ 15-12-2016 18:00
Odpowiec jest prosta , PLACA BARDZO WYSOKIE PODATKI.
~ 15-12-2016 18:27
zlikwidować sygnalizację świetlną gdzie się da i kładki dla pieszych pobudować , samochody przejadą i pojadą zamiast w korkach spaliny produkować
~kokospoko 15-12-2016 18:55
To jest walka z wiatrakami. Polak pali śmieci bo jest zaradny i poki nie umrze to bedzie truł siebie i innych. mieszkam w Cieplicach od niedawna i nie mogę zrozumieć dlaczego tak sie tu wszyscy truja i zapadają na raka i to na własne życzenie. To jakiś akt zbiorowego samobójstwa.
~Szok 15-12-2016 19:26
Zapraszam codziennie rano na Ceglaną. Proszę sprawdzić jakie trucizny lecz kominów, LEADERA,i ich budynku obok.To dopiero TRUCIZNA.A tacy bogaci.
~ 15-12-2016 19:28
w tym roku było dużo chętnych w programie kawka na zmianę ogrzewania, ale ci co pobrali kredyty i wymienili piece i tak nie otrzymali dofinansowania, a prezydent obiecał i nawet wyraził zgodę na inwestycję. Napewno byłoby jeszcze wielu chętnych, ale nie chcą być oszukani.
~do 19.26 15-12-2016 19:32
dokladnie
~wtf 15-12-2016 20:18
Ale przecież większości Polaków nie przeszkadza smród z kominów.Spytaj pierwszego lepszego na ulicy to odpowie "to normalne,tak było od zawsze".Ludzie nie mają świadomości jak to jest szkodliwe,najlepszym tego dowodem jest fakt że co roku umiera 50 tysięcy ludzi z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza.Polak głupi przed i po szkodzie,niestety.
~o/ox 15-12-2016 20:47
To tylko p r o p a g a n d a ta walka z zanieczyszczeniem powietrza. Próbowałam zainteresować i straż miejską i policję, kiedy autobus zionął spalinami przez 1.5 godziny, żadna z tych instytucji nie mogła pomóc - nie mieli samochodu, a autobus stał w odległości 5 min spacerkiem od siedzib tych służb. W zdrowym ciele zdrowy duch
~Iga83 15-12-2016 21:30
Proponuję aby KODowcy skierowali swoją energię na rozwiązanie tych najważniejszych dla mieszkańców problemów. Dlaczego nie protestują przed jeleniogórskim ratuszem w sprawie zanieczyszczenia powietrza, zawyżonych cen wody, marazmu inwestycyjnego, etc, a wymyślają jakieś dziwne powody do medialnego zaistnienia ?
~Boss 15-12-2016 21:46
Nie dajcie się ogłupiać kiedyś w Polsce był przemysł ciężki huty,kopalnie ,wszyscy palili czym się da i ludzie byli sto razy zdrowsi niż teraz znowu są miliardy do wyrwania więc cwaniaki będą ludziom wodę z mózgu robić ,śpimy na węglu więc opalajmy węglem a pan zielony niech się lepiej zajmie barbarzyńską wycinką lasów
~świadomość 15-12-2016 22:23
Jaka szkoda, że sala prawie pusta, tylko świadomość społeczna w zakresie czynników szkodliwych i skutków na ich długotrwałą ekspozycję jest w stanie zmienić nasze postawy i przewartościować co winno być priorytetem w obszarach zamieszkania . Statystyki śmiertelności – jakość wody i powietrza w danym obszarze są odpowiedzią. Policja jest bardzo aktywna w zakresie bezpieczeństwa a co robi dalej w inercji trwający sanepid mają zadania z zakresu oświaty i promocji zdrowia ale ta zakotwiczona w układach nieaktywna grupa kierownictwa mało, że nie motywuje to przerażona utrąca u podstaw co kreatywniejszych. jeszcze trochę to oprócz żywności zabiorą wam wszystko bo jesteście bezproduktywni partacze psujący markę tej społecznie od podstaw budowanej organizacji. Czy nie waszym obowiązkiem jest d
~S1ym 15-12-2016 22:23
A ilu tych co pobrało kawkę dalej pali smiecmi bo starych piecy nie polikwidowali
~świadomość 15-12-2016 22:23
cdn Czy nie waszym obowiązkiem jest diagnozować problemy i nadawać im kierunki rozwiązań? „zdrowe społeczeństwo bogactwem narodu” Zaufanie do takiego urzędnika sprawozdającego o stanie sanitarno- higienicznym winno być istotą nadrzędną - ale ja nie mam słysząc bzdety z posiedzeń rady ,kiedy to wypowiada się dyrektor sanepidu. Pochwalać działania uświadamiające wagę problemu zanieczyszczonego powietrza .
~Iza 15-12-2016 22:27
Ostatni nabór do KAWKI skończył się w styczniu 2016, a kolejnego nie było, bo Narodowy Fundusz zrobił "przegląd programów" i uznał, że "ma inne zobowiązania finansowe". Więc to akurat nie wina władz lokalnych, tylko centralnych. Jak warszawiaków smog jeszcze lepiej poddusi niż obecnie, to może sobie przypomną o płucach Polaków...
~ 15-12-2016 22:52
Kawka to i tak była sprywatyzowana akcja z zawyżonymi kosztorysami. Niektórzy. Wiedzą o co chodzi ...
~ 16-12-2016 8:31
do Iza -nabór przyjmowania wniosków do kawki był do końca maja 2016 wszyscy po zimie się spieszyli i zostali oszukani. Dopiero w czerwcu na stronie miasta pojawiło się ogłoszenie o braku środków, a przecież mieszkańcy składali do prezydenta o zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych bez której nie można zlikwidować pieca .Miasto wiedziało przyjmowało wnioski i nie wystąpiło o drugą transzę do władz centralnych by zabezpieczyć te środki. W innych miastach wszystkim wnioskującym zwracają środki, które wcześniej zostały zabezpieczone.Więc jest to wina i opieszałość oraz niekompenencja urzędników UMJel.Góry Wystarczy posłuchać wypowiedzi władz miasta i radnych na temat programu KAWKA, był reportaż w TV "nabici w kawkę". Brawo piękna zachęta do brania udziału w promowanych programach miasta JG.
~JACKOWO 16-12-2016 9:40
Co z tego że ja mam ogrzewanie gazowe, jeśli sąsiadka pali czym popadnie w swoim centralnym? Druga spraw, niech się mośki przesiądą z aut do autobusów i nie jeżdżą po bułeczki do piekarni na rogu swoimi zgniłymi 25-letnimi furami. Wszyscy na tym skorzystamy
~lolo pindolo 16-12-2016 10:49
Pierdu pierdu. Przecież jasne jest że inicjatywa musi wyjść z ratusza. Wzorem Krakowa czy wrocławia zrobić przegląd XIX wiecznych pieców i nakazać wymianę chociaż na te nowoczesniejsze żeby pan janusz nie mógł tam wrzucić starych butów. Lekcja uświadamiania nic nie da bo ten naród jest inny niż reszta. Karać i pomagać w ozwiązaniu problemu. No ale Zawiła woli brylować na imprezach i przecinać wstęgi prywatnym inwestorom.
~Iza @8:31 16-12-2016 12:28
Uzgodnijmy jedno: Narodowy Fundusz prowadzi nabór GMIN do programu, a nabór indywidualnych chętnych prowadzą oddolnie gminy. NF do czerwca wmawiał gminom, że nabór i pieniądze "będą, oczywiście że będą" jak tylko skończy się "przegląd programów", dopiero w czerwcu definitywnie pokazał figę. Czyli naiwny jak dziecko Zawiła uwierzył w zapewnienia NF i prowadził nabór ludzi awansem, narażając ich na koszty, a potem musiał zjeść tę żabę, no i się nią udławił. Chłop nie wie, na jakim świecie żyje, to fakt...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group