Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3147
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cieplicki Park Norweski… idzie spać

Sobota, 4 października 2014, 9:27
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:01
Autor: Zeb
Jelenia Góra: Cieplicki Park Norweski… idzie spać
Fot. Zeb
Jesień już, więc sprawdziliśmy jak się miewa Park Norweski o tej porze roku. Bardzo pracowicie! Aleje pokryte są już pierwszymi liśćmi. Niebawem zostaną przez pracowników MPGK zamiecione i kompostowane. Trawę, która jeszcze jest soczysto zielona, czeka też ostatnie koszenie, a później już tylko mróz i śnieg. Przed zimą przycięte zostaną oraz obłożone gałązkami także krzewy róż.

- Jesień w Parku Norweskim widać j bardzo dobrze - mówi Leszek Kośny, entomolog, starszy kustosz w Muzeum Przyrodniczym. W marcu tego roku, po 16. latach pobytu we Wrocławiu, wrócił do Jeleniej Góry. - Na drzewach żółcą się i czerwienią liście. Wiąże się to nie z jesiennymi chłodami, ale z coraz krótszym dniem i coraz mniejszą ilością światła.

W Parku Norweskim rosną między innymi: kasztanowce, lipy, dęby, klony, olchy, wiązy, jesiony, brzozy i modrzewie. - Pod lipami miejsce do zimowania szykują sobie pluskwiaki czerwone - opowiada Leszek Kośny. - Ludzie nazywają je „tramwajami”, ponieważ często widzą je w czasie kopulacji złączone ze sobą i maszerujące.

Do zimy przygotowały się, a właściwie nie przygotowały się, także osy i szerszenie. Ich kolonie zginą wraz z pierwszymi mocniejszymi przymrozkami. Nie uchronią one od zagłady ani jednego osobnika oprócz… zapłodnionych samic. Entomolog z Muzeum Przyrodniczego wyjaśnia, że właśnie w tych dniach szukają one opuszczonych przez gryzonie nor, by w nich przeczekać zimę.

- Są zapłodnione - wyjaśnia. - Wiosną znosić będą sukcesywnie jaja. Najpierw po kilkanaście, potem więcej. W ten sposób odbudują całą szerszenią populację. W sumie złożą w przyszłym roku po kilka tysięcy jaj!

Do zimy szykuje się także licznie zamieszkujące Park Norweski ptactwo: kaczki, wróble, sikory, sroki… Gromadzą zapasy także uwielbiane przez turystów wiewiórki.

- Można jeszcze spotkać jeże - mówi Leszek Kośny. - Również jednak i one niebawem pogrążą się w hibernacji…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group