Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6304
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplicka biblioteka „wyszła” z poezją do mieszkańców i gości

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 maja 2013, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Mea
Fot. Tomasz Bahrij
Filia nr 4 Książnicy Karkonoskiej i zespół Leniwiec zorganizowali w środę wieczorem Mini Stachuriadę z okazji promocji płyty Leniwca „Rozpaczliwie wolny. Piosenki Edwarda Stachury”. Przed budynkiem biblioteki na Placu Piastowskim od godz. 21.00 recytowano wiersze Edwarda Stachury oraz prezentowano teledyski zespołu, który zaśpiewał również na żywo.

Regina Firszt, kierowniczka Filii nr 4 wprowadziła licznie zebranych widzów w świat poezji Edwarda Stachury. Zaprezentowała też wydaną 15. maja płytę Leniwca. - Opowiedziałam o swoich fascynacjach twórczością Stachury i o powstawaniu legendy poety, który był i nadal jest idolem młodzieży – powiedziała Regina Firszt.

Przed biblioteką zgromadziło się ok 70 osób. Młodzież zespołu artystycznego E=mc2, działającego przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, czytała wiersze poety. Uczniów przygotował Paweł Wrocławski. Wyczekiwany przez fanów „Leniwiec” zaprezentował dwie piosenki z nowej płyty. Wyświetlono też dwa teledyski tej grupy „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” i „Piosenka dla zapowietrzonego”.

Ciekawostką było pokazanie fragmentu filmu z 1972 r. „Rewizja osobista” w reż. Andrzeja Kostenki, w którym Edward Stachura zagrał obok Zdzisława Maklakiewicza. Scenerią tego filmu było przejście graniczne zaaranżowane na Górze Szybowcowej. Gratką dla fanów poety był fakt, że Edward Stachura spędził noc w hangarze na tej górze i napisał tam piosenkę „Urodziny”.

Przed biblioteką wywieszono ekran, postawiono mikrofon i ustawiono krzesła, a atmosfera Placu Piastowskiego wprowadziła uczestników we wspaniały świat liryki.

- Czytanie poezji wieczorową porą w tak pięknym miejscu to świetny pomysł. Do tego fragmenty biografii poety, ciekawostki, no i znany zespół, grający fajną muzykę. Czego chcieć więcej w ciepły, majowy wieczór? Oby było więcej takich inicjatyw w Cieplicach – podkreślali uczestnicy spotkania.

- Przypadkiem trafiłam na czytanie poezji Stachury i chętnie wezmę udział w kolejnych takich inicjatywach – mówiła Adrianna z Jeleniej Góry. Widzowie zwracali też uwagę na fakt, że w tak oryginalny sposób biblioteki powinny częściej zachęcać młodszych i starszych mieszkańców Cieplic oraz kuracjuszy do słuchania, czytania i interpretowania poezji. Bo gdzież piękniej brzmi, jak nie wśród zabytkowych kamieniczek i wśród natury, w tym przypadku obok Parku Zdrojowego?

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy takie spotkanie przed biblioteką. Pomysł padł bardzo spontanicznie. Planujemy kolejne plenerowe spotkania z literaturą – dodała Regina Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~byłam 17-05-2013 16:25
byłam i faktycznie klimat imprezy niezapomniany.
~roxxy 17-05-2013 20:05
potwierdzam. impreza miała klimacik, ale leniwce zdecydowanie za krótko
~ 17-05-2013 20:13
a czy po niemiecku tez deklamowali, bo w cieplicach niemcow duzo sie szwenda, wiec byloby dobrze gdyby rozumieli
~ 17-05-2013 20:15
no prosze jeden firszt w muzeum drugi w bibliotece -potrafia o siebie zadbac
~znany 17-05-2013 21:45
A trzecia Firszt w Muzeum Karkonoskim.
~aga64 18-05-2013 7:20
Kobiecina poczuła się gwoździem programu. Potwierdzam, Leniwca było za mało. Impreza skromna, ale klimatyczna, bez \"bydła\", którego z pewnością nie zabraknie na Juwenaliach...
~ggg 18-05-2013 8:21
Ta smutna kobiecina to tylko podobieństwo nazwisk i nic poza tym (a propos,nazwiska pisze się dużą literą)."Znawcy" problemów ludzkich w tym wydaniu powinni się leczyć ,chyba że są podstawieni (jak zwykle) i mają jakieś zadanie.Takie" masowe imprezy" to kicha. W Cieplicach dużo się dzieje. Konie kują ,więc i żaba łapy nadstawia.
~taka prawda 18-05-2013 14:17
heh, Zawiły też wszystkie pozajmowały państwowe stołki. Jedna grzeje fotel w ratuszu, druga w Muzeum Karkonoskim, trzecia w DOT-ie we Wrocku. Te typy tak mają, a później jęczą, że czytają pod swoim adresem w internecie jedynie bluzgi...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group