Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 10429
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cieplicka biblioteka „wyszła” z poezją do mieszkańców i gości

Piątek, 17 maja 2013, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Mea
Jelenia Góra: Cieplicka biblioteka „wyszła” z poezją do mieszkańców i gości
Fot. Tomasz Bahrij
Filia nr 4 Książnicy Karkonoskiej i zespół Leniwiec zorganizowali w środę wieczorem Mini Stachuriadę z okazji promocji płyty Leniwca „Rozpaczliwie wolny. Piosenki Edwarda Stachury”. Przed budynkiem biblioteki na Placu Piastowskim od godz. 21.00 recytowano wiersze Edwarda Stachury oraz prezentowano teledyski zespołu, który zaśpiewał również na żywo.

Regina Firszt, kierowniczka Filii nr 4 wprowadziła licznie zebranych widzów w świat poezji Edwarda Stachury. Zaprezentowała też wydaną 15. maja płytę Leniwca. - Opowiedziałam o swoich fascynacjach twórczością Stachury i o powstawaniu legendy poety, który był i nadal jest idolem młodzieży – powiedziała Regina Firszt.

Przed biblioteką zgromadziło się ok 70 osób. Młodzież zespołu artystycznego E=mc2, działającego przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, czytała wiersze poety. Uczniów przygotował Paweł Wrocławski. Wyczekiwany przez fanów „Leniwiec” zaprezentował dwie piosenki z nowej płyty. Wyświetlono też dwa teledyski tej grupy „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” i „Piosenka dla zapowietrzonego”.

Ciekawostką było pokazanie fragmentu filmu z 1972 r. „Rewizja osobista” w reż. Andrzeja Kostenki, w którym Edward Stachura zagrał obok Zdzisława Maklakiewicza. Scenerią tego filmu było przejście graniczne zaaranżowane na Górze Szybowcowej. Gratką dla fanów poety był fakt, że Edward Stachura spędził noc w hangarze na tej górze i napisał tam piosenkę „Urodziny”.

Przed biblioteką wywieszono ekran, postawiono mikrofon i ustawiono krzesła, a atmosfera Placu Piastowskiego wprowadziła uczestników we wspaniały świat liryki.

- Czytanie poezji wieczorową porą w tak pięknym miejscu to świetny pomysł. Do tego fragmenty biografii poety, ciekawostki, no i znany zespół, grający fajną muzykę. Czego chcieć więcej w ciepły, majowy wieczór? Oby było więcej takich inicjatyw w Cieplicach – podkreślali uczestnicy spotkania.

- Przypadkiem trafiłam na czytanie poezji Stachury i chętnie wezmę udział w kolejnych takich inicjatywach – mówiła Adrianna z Jeleniej Góry. Widzowie zwracali też uwagę na fakt, że w tak oryginalny sposób biblioteki powinny częściej zachęcać młodszych i starszych mieszkańców Cieplic oraz kuracjuszy do słuchania, czytania i interpretowania poezji. Bo gdzież piękniej brzmi, jak nie wśród zabytkowych kamieniczek i wśród natury, w tym przypadku obok Parku Zdrojowego?

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy takie spotkanie przed biblioteką. Pomysł padł bardzo spontanicznie. Planujemy kolejne plenerowe spotkania z literaturą – dodała Regina Firszt.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1153
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group