Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7401
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Chevroletem na ratunek

Czwartek, 21 grudnia 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Kotlina Jeleniogórska: Chevroletem na ratunek
Fot. Angelika Grzywacz
Wyjątkowy prezent przywiózł w tym roku ratownikom karkonoskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego św. Mikołaj.

To błyszczący nowością terenowy chevrolet captiva z mocnym, 150 konnym silnikiem. Jeden z siedmiu pojazdów tego typu, przekazanych wszystkim grupom GOPR w Polsce (krynickiej, karkonoskiej, jurajskiej, bieszczadzkiej, beskidzkiej, wałbrzysko-kłodzkiej i podhalańskiej), w środę przyjechał do Jeleniej Góry.
Ósmy samochód trafi do centrali GOPR.

Jak mówi Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR w Jeleniej Górze, na taki prezent trzeba było ciężko zapracować.
– Przed przekazaniem samochodów przedstawiciele zarządu prowadzili rozmowy z producentem Chevroleta. Trwały one ponad rok.

W posiadaniu goprowców do tej pory były trzy samochody terenowe, przeznaczone do działań ratowniczych, dwie osobówki z napędem na cztery koła, sześć śnieżnych skuterów i pięć pojazdów czterokołowych oraz transportowy sprzęt specjalistyczny.
Nowiutki chevrolet nie jest, co prawda, typowym samochodem do przewożenia poszkodowanych, ale jego wartość i możliwości poruszania się w terenie dla ratowników są naprawdę duże.

– Sprzęt dobrej jakości pozwoli nam na sprawniejsze i szybsze akcje – mówi naczelnik Abramowicz. A w ciągu roku goprowcy mają tych akcji sporo.
– Około sześciuset interwencji – dodaje naczelnik. – Są to przede wszystkim złamania kończyn górnych, urazy głowy. Turyści po prostu przeceniają swoje siły i umiejętności.

Ratownicy górscy nowym pojazdem szybciej dojadą na miejsce wypadku lub w jego okolice. Będą mogli skuteczniej ratować pechowych lub nierozważnych turystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group