Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8564
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Brudna przyszłość na torach

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 12 stycznia 2008, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: TEJO
Dworzec, jak dworzec – jeszcze tak źle nie jest. Natomiast budynki infrastruktury PKP są w tragicznym stanie. Na zdjęciu – zrujnowana nastawnia.
Fot. TEJO
Pod znakiem zapytania stają obiecane w ubiegłym roku remonty dworców kolejowych. Stacje nie będą wizytówką regionu przed Euro 2012. Modernizacje uniemożliwią przepisy, które stanowią, że państwo nie może dokładać do działalności komercyjnej.

Pisze o tym sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska podkreślając, że dworce to takie wyspy brudu i ubóstwa w centrach miast. – Za cztery lata kibice przyjadą oglądać mecze podczas Euro 2012 i przejdą przez taki sam dworzec w stolicy Dolnego Śląska jak dziś. Dlaczego? Bo spółka Dworce Kolejowe PKP we Wrocławiu nadal liczy na pieniądze z ministerstwa i z Unii Europejskiej – czytamy. Nie dostanie ich.

I choć dziennik nadmienia, że spółka przygotowała się i na taką ewentualność – zamierza pozyskać środki dzięki sprzedaży gruntów i nieruchomości – wizja jest pesymistyczna. Kiedyś najpiękniejszy w regionie dworzec we Wrocławiu ma już projekt modernizacji, ale nie ma grosza na koncie, z którego środki będą przeznaczone na remont. Trzeba 100 mln zł. Czy będą pieniądze? – Będzie wiadomo za pół roku, a może i później – przewiduje dziennik. A trzeba wliczyć jeszcze czas potrzebny na rozstrzygnięcie przetargów.

Gazeta zaznacza, że z remontem dworców szybciej poradziłyby sobie samorządy, ale te nie zawarły z PKP żadnych umów. W Jeleniej Górze ulica prowadząca do stacji jest w fatalnym stanie, bo kolejarze nie mogą się dogadać z miastem o przeprowadzenie remontu chodnika. O tragicznym stanie budynków należących do PKP już wielokrotnie pisaliśmy. Kolejarze nie znajdują kupców, bo zrobili niebotyczne wyceny i na dodatek nie dbają o niszczejącą z dnia na dzień swoją własność.

Stacja Jelenia Góra Główna, choć jest – w sumie – w dobrym stanie, ma być wyremontowana w tym roku. Nie będzie jednak modernizacji wiat i peronów tylko podzielenie holu dworca na część przeznaczoną na usługi lub handel.

Trudno też założyć, że w najbliższych latach zostaną przeprowadzone konieczne prace na linii Jelenia Góra – Wrocław. A to najbardziej strategiczne połączenie stolicy Karkonoszy z „resztą” Polski. Dokładając do tego perspektywę brudnej i zaniedbanej stacji we Wrocławiu trudno optymistycznie patrzeć na przyszłość polskich kolei.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~BW 12-01-2008 12:14
To prawda, zabudownia wokół dworców PKP to obraz nędzy i rozpaczy...niestety. I z biegiem lat jest coraz gorzej. Czy miasto nie może wyegzekwować od Kolei doprowadzenie do porządku terenów wokół PKP? Można by np. sprzedać zbędne nieruchomości, bądź nakazać wyburzenie tych w najgorszym stanie.. Swoją drogą przydałoby się więcej konkurencji na torach, co z pewnością przełożyłoby się na ceny przewozów, jakość obsługi no i na wygląd dworców. Pozdrawiam
kazimierzp 12-01-2008 18:25
Do BW i innych którzy kierują "postulaty" pod złym adresem! Miasto nie ma żadnych możliwości władczych do cudzych terenów. W wypadku gdy na cudzej własności występuje zagrożenie budowlane to wtedy może i powinien interweniować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego! Jeżeli jest fatalny stan prywatnego (gminnego zreszta też tak jak przy każdej własności) zabytku to wtedy powinien interweniować gdyz ma takie uprawnienia i obowiązki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na różnych forach, w artykułach bardzo często czyta się uwagi, niestety widać z nich, że znajomość prawa u piszących jest nieduża. Zdecydowana większość sytuacji występujących w naszym codziennym życiu jest objęta przepisami prawnymi. Są określone służby które mogą i powinne te wymogi prawa egzekwować! Problemem jest, że albo jest ich za mało, albo też "nie widzą"! Dlatego fajnym byłoby, gdyby ci co chcą coś piętnować walili swymi uwagami celnie! Może wtedy te służby które "nie widzą" odzyskają wzrok!;-) Uwaga jeszcze do tego co to jest lub nie jest zabytkiem (dotyczy to nieruchomości!) Zabytkiem z punktu widzenia prawa jest budynek wpisany do rejestru zabytków. Budynek nie wpisany choćby miał ogromną wartość kulturową nie jest zabytkiem i nie podlega żadnej ochronie! Chyba że: Konserwator Zabytków zacznie procedurę wpisywania do rejestru więc od tego momentu przez 3 miesiace jest chroniony (taki czas ustawodawca załozył na wpisanie do rejestru!), lub też w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego jakis obszar jest określony jako podlegający ochronie konserwatorskiej - wtedy konserwator zabytków może interweniować w działania zmieniajace wygląd, nie może wnikać co się dzieje wewnątrz! Zdecydowana większość starej części (z zabudową sprzed 1945 roku) Jeleniej Góry nie jest objęta planami zagospodarowania! Są jeszcze obszary w mieście które są wpisane do rejestru zabytków. Są to tereny w granicach dawnych murów obronnych, ul. 1 Maja. Obowiązują tu podobne zastrzeżenia jak opisałem przy planach!
kazimierzp 12-01-2008 18:28
Jeszcze jedno! Żaden z budynków węzła kolejowego - razem z Dworcem nie jest wpisany do rejestru! Nie ma więc żadnej ochrony Konserwatora Zabytków - chyba że zacznie procedurę wpisywania do rejestru zabytków!
piipi 12-01-2008 23:39
...do - (~kazimierzap) mam pytanie czy , jest mozliwosc w tym budynku na zdjeciu udostepnic pomieszczenie do badania pogody,a takze stanu czystosci powietrza w naszej Jelonce ?
~_rymcycymcy___ 13-01-2008 0:21
Gdyby tak wylać asfaltem tory, to powstałyby piękne drogi rowerowe. Tak jak na trasie Lwówek - Świeradów. Koleje są nieprzydatne i nieekonomiczne. Pora wyzbyć się sentymentów i spojrzeć na to realnie ;)
piipi 13-01-2008 9:52
....tak,..rymcycymcy ma racje my tego chcemy..., a teraz w zimie lodowisko..te lyzwy figurowe i moze narty biegowe.......hm,te narty zjazdowe....to chyba lepiej do Karpacza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group