Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 9495
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bój o lepsze tory

Poniedziałek, 10 lipca 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Jelenia Góra: Bój o lepsze tory
Fot. Sylwia Lercher
Piąty dzień trwa głodówka jeleniogórskich pracownic Polskich Linii Kolejowych. Domagają się natychmiastowej wypłaty przez rząd środków na remonty i modernizację torowisk.

Wśród protestujących są dyżurne ruchu i zwrotniczowe - w sumie 6 kobiet, łącznie z przewodniczącą Związku Dyżurnych Ruchu Grażyną Koziołkiewicz. Od czwartku przyjmują tylko płyny, są osłabione, ale czują się dobrze.
- Odwiedzają nas koledzy z pracy, rodziny, przynoszą soki i wodę, wszyscy nas wspierają - mówią panie. - Decydujący będzie jutrzejszy dzień. Albo przerwiemy głodówkę, albo nie – dodają.

We wtorek ma dojść do spotkania z przedstawicielami rządu. Jeśli rozmowy nie zakończą się pomyślnie - głodówka będzie trwała nadal.
- Problem jest w tym, że PKL nie dostaje należnych pieniędzy - tłumaczą kobiety. – W ubiegłym roku mieliśmy dostać pieniądze na remonty. Efekty widać gołym okiem, torowiska są w opłakanym stanie. Pasażerowie wolą jeździć samochodami, autobusami, bo szybciej.

W najgorszym stanie są torowiska na trasach Jelenia Góra - Wrocław, Jelenia Góra - Lwówek Śląski i Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Przykładowo do Wrocławia pociąg jedzie niemal 4 godziny. Przy dobrym warunkach trasę tę można pokonać samochodem w półtorej godziny. Na remont tylko tego kolejowego traktu potrzeba 1 miliard 140 tysięcy złotych.

- A gdzie reszta? – pytają protestujące. – Dla PKP priorytety to trasy Wschód-Zachód, Północ-Południe no i Warszawa. My to zaścianek.

Jeśli rząd przekaże pieniądze, Polskie Linie Kolejowe będą musiały je wykorzystać jeszcze w tym roku, więc liczy się czas. Pierwszy protest głodowy rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku.
Zawieszono go, ponieważ pomiędzy Ministerstwem Transportu i Budownictwa, PKP S.A. oraz Sektorem Infrastruktury Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu podpisano porozumienie, na mocy którego PLK miały mieć zapewnione środki finansowe. Do dziś nie przekazano należnych pieniędzy wynikających z uchwalonych ustaw.

Przykładowo we Włoszech środki przeznaczone na transport kolejowy sięgają 300 tysięcy euro/1km linii kolejowej. W Niemczech jest to 91 tys euro, w Polsce- zaledwie 2 tysiące.

Tymczasem jeleniogórskie trasy stają się coraz rzadziej uczęszczanymi traktami kolejowymi na Dolnym Śląsku. PKP nie podają statystyk. Podróżni mówią, że chętniej wybierają połączenia autobusowe, aby wydostać się ze stolicy Karkonoszy do innych miejscowości w kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
359
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group