Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 9996
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Błędne koło w miasteczku ruchu drogowego

Czwartek, 25 września 2008, 14:22
Aktualizacja: Sobota, 10 stycznia 2009, 10:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Błędne koło w miasteczku ruchu drogowego
Fot. TEJO
Ponad milion dwieście tysięcy złotych ma kosztować realizacja projektu miasteczka drogowego, które ma zostać zbudowane na pustej łące przy Szkole Podstawowej nr 11. Takich pieniędzy nie mają pomysłodawcy. Chcą więc projekt realizować etapami. Ale na spotkanie organizacyjne nie przyszli radni, od których zależy los przedsięwzięcia.

Nieużytek przy „jedenastce” jest ogromny. Nie służy nikomu, a mógłby zostać wykorzystany dla dobra najmłodszych: rowerzystów, a także przyszłych kierowców. Pomysł, aby zbudować tam miasteczko ruchu drogowego, na którym będą zajęcia wychowania komunikacyjnego, nie jest nowy. Brakuje tylko pieniędzy na jego realizację.

Dziś w „jedenastce” debatowano nad tym, jak podzielić realizację projektu, aby miasteczko mogło w końcu stanąć. Projekt Tadeusza Pazurkiewicza, nauczyciela wychowania komunikacyjnego, przedstawiał mł. insp. Grzegorz Rybarczyk w obecności szefa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Roberta Tarsy, dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesława Wandzla, szefa SP nr 11 Eugeniusza Sroki oraz przedstawicieli policji.

- Na spotkanie zaprosiłem radnych, od których w dużej mierze zależy przyznanie środków na ten projekt – mówi Grzegorz Rybarczyk. – Niestety: nikt nie przyszedł. Przewodniczący komisji bezpieczeństwa Jerzy Pleskot jest chory, a pozostali rajcy nie pojawili się w „jedenastce".

Miasteczko ruchu drogowego ma kosztować milion dwieście tysięcy złotych. Nie jest to kwota do udźwignięcia dla tych podmiotów, które zadeklarowały wsparcie pomysłu, czyli – między innymi – WORD-u oraz firm ubezpieczeniowych.

Projekt jest jednak za ambitny: przewidziano w nim zadaszone trybuny oraz inne elementy, które nie są konieczne. – Jest też nawierzchnia utwardzona tak, jak pod drogę samochodową, a przecież wiadomo, że tędy nie będą jeździły czołgi, tylko najwyżej motorowery – mówi Eugeniusz Sroka, dyrektor SP nr 11.

Pomysłodawcy chcą realizować projekt etapami i zrezygnować z elementów, które będą za drogie. Najpierw pojawią się drogi i chodniki (tylko z jednej strony), później – oznakowanie. Na końcu – ewentualnie – trybuny.

Wszystko to jednak jest na razie pisane patykiem na wodzie. Na wykonanie wciąż nie ma środków, a – z braku osób odpowiedzialnych za decyzje finansowe – promotorzy budowy miasteczka wymienili dziś tylko uwagi robocze bez żadnych konkretów.

Zdaniem Grzegorza Rybarczyka obiekt służyłby dzieciom z całego miasta. Tu miałyby się odbywać egzaminy na kartę rowerową oraz lekcje bezpieczeństwa prowadzone przez straż miejską oraz policję.
Wiadomo, że projekt miasteczka został przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na konkurs. Jutro okaże się, czy urzędnicy docenili wysiłki projektantów. Jeśli tak się stanie, można liczyć na wsparcie. Będą to pieniądze: od 100 do 250 tys. złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
926
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group