• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 22:16
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 7403
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Bicie piany o pociąg

Wiadomości: REGION
Sobota, 28 listopada 2009, 8:11
Aktualizacja: Niedziela, 29 listopada 2009, 8:10
Autor: Ania
Fot. Ania
Samorządowcy z powiatu jeleniogórskiego zainteresowani przywróceniem połączenia kolejowego z Jeleniej Góry do Karpacza spotkali się wczoraj w mieście pod Śnieżką. Debata skończyła się niczym.

W spotkaniu uczestniczył Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych i PKP. Nie zabrakło na nim także Rafała Gerstena z Karkonoskich Drezyn Ręcznych i innych osób, zainteresowanych połączeniami kolejowymi na terenie Karkonoszy.

Przywrócenie połączenia kolejowego z Jeleniej Góry do Karpacza będzie bardzo trudnym przedsięwzięciem, a jego wykonanie związane jest z poniesieniem przez gminy sporych nakładów. O tym wiedzą wszyscy. Obecni na spotkaniu przedstawiciele zainteresowanych samorządów, czyli burmistrz Kowar, Mirosław Górecki, wójt Gminy Podgórzyna, Anna Latto, zastępca wójta gminy Mysłakowice, Jerzy Wateha oraz gospodarze spotkania, czyli burmistrzowie Karpacza, Bogdan Malinowski i jego zastępca Ryszard Rzepczyński tylko potwierdzili stwierdzenie zawarte powyżej. – Sprawy dotyczące linii kolejowych radnym i konkretne decyzje zapadną później – usłyszeliśmy.

Przywrócone połączenie miałoby charakter turystyczny, a pociąg najprawdopodobniej nie jeździłby szybciej niż 30 kilometrów na godzinę. Zresztą przed likwidacją linii nie rozwijał większych prędkości. Umożliwi to pokazanie turystom okolicy i zaprezentowanie im atrakcji turystycznych.

Samorządowcy z Karpacza w pierwszej kolejności myśleli o odcinku Karpacz – Miłków. Większe kłopoty może przysporzyć linia kolejowa z Mysłakowic do Kowar, bo nie planowano reaktywacji połączeń na tym odcinku. Poza tym fragmenty torów kolejowych zostały skradzione.

Kursy pociągów na linii Jelenia Góra – Karpacz – Jelenia Góra zawieszono w kwietniu 2000 roku. Od tamtej pory trwa jałowa dyskusja o zmianie tamtej decyzji. Padają argumenty o całkowitej likwidacji linii i wybudowaniu w jej miejscu ścieżki rowerowej. Swego czasu optował za tym przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Pokój. Z kolei Rafał Gestern i inni zwolennicy przywrócenia pociągu podkreślają, że byłaby to świetna atrakcja dla turystów. Trasy są pod wieloma względami niepowtarzalne: z tunelami (linia do Kamiennej Góry), mostami i pięknymi widokami niemal z każdego miejsca.

Słowami składów nie da się przywrócić. Potrzebna jest nie tylko dobra wola. Tej przez dłuższy czas samorządowcy nie wykazywali, co tylko przyczyniło się do postępujących zniszczeń infrastruktury torowiska. Przydałoby się solidne umocowanie programowe skutkujące wnioskiem o wsparcie do funduszy unijnych. Z tej szansy – dotąd – nikt nie skorzystał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 28-11-2009 8:22
Dobry tytuł Pociągi nie pojadą chyba, że zainteresuje tematem prywatna firma, która procedurę rozpocznie do spotkania z Maliniakiem przekonując go w jedynie słuszny sposób.
~Brajan 28-11-2009 8:48
Myślę że Kowary mogły by się zainteresować połączeniem do swojego miasta. Z Jeleniej Góry do Mysłakowic było 60 km/h z Mysłakowic do Kowar nawet przy 30 km/h pociąg jechał by 10 minut cały odcinek z Jeleniej Góry pokonywał by w 24 minuty- nieco mniej od PKS. A spore miasto jakim są Kowary wygenerowało by dobre potoki dla podróżnych. Myślę, że reaktywując tą linię i wykorzystując na trasie szynobusy zarówno miasto jak i kolej odniosła by sukces, że już o UMWD nie wspomnę.
~cenzor 28-11-2009 8:53
Żenujące, temat tak ważny dla regionu, a rzetelność dziennikarska nie pozostaje bez wpływu osób bezstronnych. Tylko kobiety mogą dać się nabrać na piękne słowa Rafała Gerstena, bo co więcej może on zaprezentować. Projekt KDR jest powierzchowny i każdy maturzysta by napisał takie wypracowanie. No, ale co się dziwić, skoro na takim etapie autor projektu zakończył edukację.
~gosc niedzielny 28-11-2009 9:20
ja chyba dobrze nie widze, trasa kolejowa do Karpacza jest widokowa? to zart chyba! Po takim tekscie odniesc mozna wrazenie, ze dyskutanci nigdy ta trasa nie jechali... Widokowy i atrakcyjny turystycznie jest odcinek Milkow - Kowary - Ogorzelec... z jednym z najdluzszych w Sudetach tunelem pod przelecza Kowarska.... Nie mam pojecia skad na trasie Jelenia Gora - Karpacz znalazl sie tunel... ale moze ja niezorientowany jestem, moze od wczoraj jakis nowy tunel wybudowano, a ja o nim nie wiem...
~aaa 28-11-2009 10:44
przerobić na ścieżkę rowerową - byłaby najładniejsza i łatwa ścieżka rowerowa w Posce
~da 28-11-2009 11:49
Najłatwiej rozebrać i zaorać. Szklarska Poręba potrafiła, dziœ sš na finiszu a tam pocišgi regularnie nie jeŸdziły 50 lat. Linię przekazać dla Urzędu Marszałka i SIĘ UDA !!!!
~ 28-11-2009 12:08
odnowic i puscic pociag turystyczny ktory jezdzilby np. tylko w weekendy.
~staly czytelnik 28-11-2009 12:49
Oddajcie te tereny Niemcom to bedzie porzadek,dobra komunikacja i skoncza sie na zawsze marudzernia o nierentownosci czy duzych kosztach.Jezeli nie potraficie rozwiazac zadnych powazniejszych problemow i idac na skroty zamiast reaktywowac cos przyjaznego nie tylko wpoczywajacym na naszych terenach gosciach ale takze i mieszkancom skazujecie na smierc to lepiej to oddac w dobre rece ...Tamtejsi gospodarze potrafia o wszystko zadbac,szczegolnie jesli chodzi o turystyke i ochrone srodowiska.Wstyd patrzec jak kilka osob kloci sie nieustannie w jednej sprawie a nic konkretnego z tego nie wychodzi.Chyba,ze budowa obwodnicy,rozbudowa albo poszerzenie obecnych drog,koniecznie nowe parkingi dostodsowane do coaraz wiekszej ilosci zmotoryzowanych turystow odwiedzajacych okolice Karpacza wchodzi taniej...Pozdrowienia z normalnosci gdzie na trasach widokowych nawet do najmniejszej wsi mozna dojechac super wygodnym i czystym pociagiem a o gestosci i jakosci sciezek rowerowych juz nawet nie wspomne...
~Nałożnica 28-11-2009 13:15
Nie trzeba być nawet po podstawówce, żeby się zorientować o co w tym chodzi. Tory do Karpacza, to przeszkoda na drodze do dobrobytu inwestorów zainteresowanych budową marketów na wjeździe do miasta i powiązanych z nimi polityków lokalnych. Ataki na pana Gerstena przedstawiające go jako niezbyt rozgarniętego lowelasa wykorzystującego wrodzony sexappeal do mamienia naiwnych dziennikarek, Wójcin i Burmistrzów jakimś spłodzonym na kolanie projekcikiem i porażające w swej głupocie pomysły zamiany torowisk na drogi rowerowe to tylko rozmydlanie tematu i próby dyskredytacji osoby autentycznie zaangażowanej w sprawy regionu. Równie dobrze można by zaproponować zrobienie tam ścieżki do jazdy na wierzchowcach. Koniecznie z hodowli Western City.Na braku pociągu Karpacz traci każdego roku ok. 300 000 turystów. Hamowanie procesu przywracania połączeń, to działanie na szkodę regionu i jego mieszkańców.
~Zbigniew Leszek 28-11-2009 13:21
polecam warto - http://www.tki.info.pl/index.html
~w13 28-11-2009 14:17
oczywiscie az zal...a do stalego czytelnika gdyby oddac niemcom to bylaby tutaj druga szawajcaria..ale wystarczyloby oddac czechom..u nich wszystko jezdzi co do minuty i nawet na najmniejszych trasach i dla kilku osob..bo tam nie wszytko ma wymiar zysku od razu za bilety..
~jarząbek 28-11-2009 14:58
"Debata skończyła się niczym" - to po co ona w ogóle była? szkoda, że nikt nie interesuje się wynikami ankiet zamieszczonymi tutaj http://karpaczanie.pl/pliki ... pozdrawiam. Brawo Jelonko.com za poszukiwania jakichkolwiek w miarę aktualnych danych.
~Grendal 28-11-2009 15:51
Przepraszam, że pytam ale czy nas: Karpaczan, Kowarzan, Podgórzynian, Mysłakowiczan, Jeleniogórzan nie stać na zrobienie czegokolwiek bez oddawania Niemcom, Czechom, Chińczykom czy innym nacjom? Jak to jest, że człowiek, który mimo niechęci władz pokazał jak zdobyć dworzec w Karpaczu i potrafi z pewnością zrobić to samo z dworcami w Kowarach, Miłkowie i Mysłakowicach nie otrzymuje żadnego wsparcia a napotyka na opór ze strony tych, którym powierzyliśmy kierowanie naszymi sprawami? Jak to możliwe, że ciągle jeszcze znajdują się krytykanci spraw oczywistych gotowi lżyć, ubliżać i szkodzić a społeczność toleruje ich obecność w życiu publicznym?
~ 28-11-2009 17:04
Fajne portrety-już prawie jak TEJO:)
~góral karkonoski 28-11-2009 17:21
Do ~Grendala. Karpaczan,Kowarzan,Podgórzynian itd. nie stać na zrobienie wielu oczywistych rzeczy, takich jakie dawno zrobili tutaj nasi poprzednicy i robią to dalej: w Bawarii, Czechach czy Austrii. Tam wyborcy tym, którzy nie spełniają obietnic wyborczych- mówią szybko DO WIDZENIA !!! U nas wybiera 40% uprawnionych do głosowania a reszcie wszystko zwisa. Z tych 40% połowa głosuje jak w Lotto - " na chybił trafił" zaś reszta "po uważaniu"- i tak to dalej leci. Ci co chcą żyć nowocześnie, mądrze i bezpiecznie, nie mogą wiele zdziałać ,bo nie są w układach z rządzącymi karkonoskimi gminami :-(
~ 28-11-2009 18:59
DOLNOŚLĄZAK: do Ńałożnicy, ~Grendala, ~Górala karkonoskiego, stałego czytelnika. Wasze opinie i propozycje są słuszne. Nieporozumieniem byłoby niszczć budowlę technicznie przygotowaną dla pojazdów szynowych. Na rewitalizację tego szlaku kolejowego pieniądze i inwestor kiedyś się znajdą. 3.11.2009 roku w "Jelonce" ukazał się artykuł "Pod Śnieżką stacja muzeum". Zamieściłem tam dwa komentarze /4.11. godz.16.52 oraz 5.11. godz.8.41/. Pozytywnie zakręceni i samorządowcy powinni zintereresować się tym pomysłem i sukcesywnie go urzeczywistniać. Wszelkie dobre modyfikacje są dozwolone. Z praw autorskich rezygnuję. Kotlina Jeleniogórska jest jedyna, niepowtarzalna, przepiękna. Turyści od Gołębiewskiego, Sandry z przytroczonymi do siędzeń fotelami konferencyjnymi mogą wydać trochę kasy na jazdę pociągiem, czy drezyną wg modelu z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Szynobus dla mieszkańców - też jest możliwy i nie będzie kolidował z tyrystyczną drezyną i parowozem z historycznymi wagonami. Prędkość szynobusu 40 km/ h - jest dobra na 20 km odcinku pomiędzy J.G i Karpaczem. Turystyczny powinien jechać nawet 4 godz.
dolnoślązak 28-11-2009 19:13
DOLNOŚLĄZAK. Taki pociąg turystyczny z lat 30-tych XX wieku mogłby najpierw kursować na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba.
~Koziołek Matołek 28-11-2009 22:00
A ja chcę powrotu pociągu do Pacanowa Głównego
rymcycymcy 28-11-2009 22:56
http://www.youtube.com/watch?v=kq_T6sbVJPA
~Grendal 28-11-2009 23:29
http://www.youtube.com/watch?v=FdQ8CG2Up-g
~Do Grendal 29-11-2009 15:29
Imponujące. 574.78km/h po torach. Nawet regularna prędkość TGV wynosząca "tylko" 340 km/h, nie osiągalna dla pojazdów samochodowych robi wrażenie. O ekologii, komforcie i bezpieczeństwie nie wspomną, bo to w tym kraju nie modne. Masakra na tym Dolnym Śląsku. Zaściankowość jak na wschodzie. Stawiam na pociąg.
~gregor 30-11-2009 17:09
jestem za koleją do kowar i karpacza
~zofia narciarka 5-01-2010 21:15
ten pan Malinowski to porażka i kompromitacja. Małpa z brzytwą czy pijany zając równie dobrz a nawet lepiej pokierowały by taką gminą jak Karpacz. Tu nikt nie szuka inwestorów - tu się wybiera wśród inwestorów !!!! niestety ten pan wybiera wg swojego tz "KLUCZA"
~turecki 25-02-2010 22:38
Tak to jest,jak ktoś zna tylko ceny ze skupu złomu,a nie umie policzyć ile kosztowałaby ta linia na nowo-wszystkie prace ziemne,wykup działek,projekty...No cóż,ale mamy takie władze jakie mamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group