Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6511
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Będzie wielki Gołębiewski?

Piątek, 1 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 1 września 2006, 9:41
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Będzie wielki Gołębiewski?
Fot. Archiwum
Ważą się losy największej inwestycji w mieście pod Śnieżką. Chodzi o wartą 350 mln złotych budowę hotelu Gołębiewski. Po wstępnej euforii samorządowców, kiedy okazało się, że obiekt powstanie, przyszło rozczarowanie brakiem zgody służb konserwatorskich. Teraz okazuje się, że decyzja o zezwoleniu na budowę zależy tylko od starosty jeleniogórskiego.

Kompleks konferencyjno-wypoczynkowy przyciągnąłby do miasta rocznie dodatkowo 300 tys. turystów (teraz kurort narciarski odwiedza ok. miliona): - Turysta wiedziałby, że jeśli nawet nie trafi na dobrą pogodę, będzie miał dziesiątki innych możliwości, by spędzić tu ciekawie czas – powiedział Gazecie Wyborczej wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński.

Tadeusz Gołębiewski to znany w całej Polsce hotelowy potentat. Wybudował olbrzymie hotele w Wiśle, Mikołajkach i w Białymstoku. W Karpaczu Górnym chce postawić nowoczesne centrum konferencyjno-wypoczynkowe. Na powierzchni 103 tys. mkw. powstanie hotel na 1,5 tys. miejsc, 29 sal konferencyjnych, park wodnych rozrywek i… miejsca pracy.
Do tego podatki i opłaty turystyczne, które zasilą kasę miasta (ponad milion złotych).

– Inwestor kupił 15-hektarową działkę i dopracowywał projekt hotelu. Przed tygodniem przedstawił plany w starostwie w Jeleniej Górze, by dostać ostateczne pozwolenie na budowę i móc rozpocząć inwestycję już w październiku – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Wtedy okazało się, że projekt nie spodobał się Wojciechowi Kapałczyńskiemu, szefowi jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków. – Gołębiewski nie wpisuje się w atmosferę Karpacza i w żaden sposób nie potrafi uszanować tego, co jest wokół. Niszczy krajobraz Karkonoszy. Kubatura kompleksu jest zbyt duża, a sam hotel za wysoki. Prosiłem inwestora o modyfikację już po obejrzeniu wstępnego projektu, ale nie uwzględnił moich uwag. Będę więc zmuszony wydać negatywną opinię – tłumaczył gazecie.

Tymczasem, jak podało Muzyczne Radio, nie cały Karpacz został uznany jako teren zabytkowy, podlegający ochronie. W tej sytuacji W. Kapałczyński powiedział rozgłośni, że jego decyzja nie może być wiążąca i wszystko zależy od zgody na pozwolenie na budowę wydanej przez starostę jeleniogórskiego.

Starosta Jacek Włodyga zapewnił MR, że przyspieszy procedury, które umożliwią jak najszybsze wydanie zgody na powstanie hotelu Gołębiewski. Zgodnie z założeniami pierwsze prace miały się rozpocząć w październiku.
Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group