Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 1773
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie czystsze powietrze w mieście czyli KAWKA na finiszu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 czerwca 2014, 6:53
Aktualizacja: 6:56
Autor: UM
– Finalizujemy prace przy I etapie programu KAWKA – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Jest to jedna ze spraw niezwykle ważnych, przede wszystkim dla mieszkańców, ale też dla całego wizerunku Jeleniej Góry w oczach przyjezdnych, w tym szczególnie – kuracjuszy cieplickiego Uzdrowiska. Ten program bowiem pozwala na ograniczenie emisji tzw. pyłu zawieszonego i innych zanieczyszczeń powietrza. Głównie dzięki temu, że mieszkańcy mogą (po spełnieniu nielicznych wymagań) korzystać z dotacji budżetowej na zmianę systemu ogrzewania własnych mieszkań. Dokładnie aż 60% kosztów inwestycji – to dotacja.

- Uznaliśmy wspólnie ze służbami ochrony środowiska, że warto jest dopłacić i do zmiany źródła ogrzewania, także prywatnych budynków i mieszkań ze wspólnych pieniędzy, i do termomodernizacji domów, jeśli to przyniesie odczuwalną poprawę w czystości powietrza – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta miasta, nadzorująca procedurę wdrażania programu KAWKA. - Od kilku miesięcy zbieramy deklaracje poszczególnych zarządców domów, ściśle współpracując i z zarządem ciepłowni, z ZGKiM, a także spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami. Ale – co ważne – mogą się o dofinansowanie na tych samych zasadach ubiegać nawet ci właściciele mieszkań, którzy już wykonali na własny koszt takie roboty – wówczas, po przedstawieniu rachunków i rozliczeniu otrzymają refundację 60% poniesionych kosztów. Pod uwagę będą wzięte wszystkie te roboty, które zostały wykonane po 22 kwietnia 2013 r.

- Stan „na dziś” - jest taki – informuje M. Dzika. – Mamy zgłoszenia 26 właścicieli lokali, którzy już wykonali modernizację systemu ogrzewania, a także 220 rozmaitych „podmiotów”, które zgłosiły swój akces do tego programu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by w terminie do końca czerwca br. zgłosili już wykonane przez siebie prace, albo też zamierzają uczestniczyć w programie. Nie limitujemy ilości przyjęć, ale im wcześniejsze jest zgłoszenie i czym większy stopień zaawansowania, tym większa szansa ujęcia we wniosku. To akurat jest w interesie wszystkich zainteresowanych stron, bo właściciele lokali odzyskają (lub uzyskają) 60% kosztów w ramach bezzwrotnej dotacji przed końcem 2014 r. A wszyscy jeleniogórzanie odczują poprawę czystości powietrza. Niebagatelną sprawą jest w tym przypadku skuteczna obrona interesów Uzdrowiska Cieplice.

- Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej oraz Inwestycji i Zamówień Publicznych, by zasięgnąć szczegółowych informacji – dodał M. Zawiła. – Mamy zarezerwowane środki w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w takiej wysokości, że żaden zasadny wniosek, złożony w terminie nie będzie pominięty.

Informacje w tej sprawie również są dostępne na stronie internetowej Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~kokospoko 16-06-2014 7:58
Sprawdźcie czym palą smoluchy w cieplicach z rzeką. Tam nawet w upalne dni z kominów unosi sie trujący dym. Uzdrowisko że hej
~mieszkaniec2 16-06-2014 8:50
A po giełdzie niedzielnej właściciele parkingów wypalają śmieci zamiast je wywozić i w całej okolicy śmierdzi palonym plastikiem. Nie ma czegoś takiego jak ochrona środowiska. Po telefonach do straży miejskiej żadnych zmian. Tragedia, "uzdrowisko że hej"
~oszuści 16-06-2014 9:44
Zmieniajcie ogrzewanie na ekologiczne ,a miasto wykiwa was tak jak tych ktorzy zmienili ogrzewanie na ekologiczne. Trzy lata temu zmieniłem piec co na gazowy. Miałem mieć zniżke w podatku od nieruchomości zniżka była raczej symboliczna tylko dwa lata. W tym roku cichaczem miasto wycofało sie z tej ulgi. Czuję się oszukany. Sprawdzcie na decyzji podatkowej od nieruchomości. Będę pamiętał o tym jak i o innych podwyżkach wprowadzonych przez ekipę Zawiły przy najbliższych wyborach.
~Wiem 16-06-2014 9:46
Ta KAWKA odbije się czkawką wszystkim nabranym. Vide wyżej.
~tc 16-06-2014 10:20
To prawda, w tym roku miasto wycofało się ze zniżki w podatku od nieruchomości i zrobili to cichaczem, nie informując mieszkańców. Również będę o tym pamiętał przy najbliższych wyborach.
~apel 16-06-2014 10:34
wszystkich którzy mają sąsiadów śmierdzieli palących czym popadnie że nie można nawet otworzyć okna zachęcam do podp... na policję lub straż miejską.jak zapłaci burak jeden z drugim 500zł kary to może zmądrzeje.ludzie nie pozwalajcie się truć.
~1979 16-06-2014 11:12
szkda tylko, że brana pod uwagę jest tylko i wyłącznie zmiana na pec lub gazowe. ani jedno, ani drugie nie jest ani ekologiczne ani ekonomiczne. pytałem, czy mozliwa jest zmiana na np. piec peletowy, ale wg zawiły nie jest to ekologiczne i nie podlega dotacji. Jest cała masa innych, tańczych źródeł ciepła, a do tego nie niszczących środowiska. ale niestety - w jeleniej górze w dalszym ciągu sredniowiecze.
~szyper 16-06-2014 11:14
straż mjejska potrafi zkładać blokady ale zajechać po giełdzie gdzie palą smjeci plastikowe to zawjelki problem
~łolaboga 16-06-2014 12:15
Rozwiązanie jest jedno! Wszyscy, którzy smolą węglem i tp. powinni dopłacać podatek ekologiczny. Tak jest w cywilizowanym świecie. Dlaczego mnie trujecie? skoro ja was nie truje?
~Turysta 16-06-2014 13:29
A propos wizerunku miasta: czy sprzątnieto już "pawia" na schodach w przejściu podziemnym dworca PKP? Czy zmyto już plamy krwi przed Orient Ekspresem? Takie widoki "witają" turystów w Jeleniej...
~ 16-06-2014 21:31
Czy będzie czystsze, to się jeszcze okaże.
~ 16-06-2014 21:38
ta kawka to pic na wodę, nie dopisali że dotacja na termomodernizację jest tylko dla domów wielorodzinnych, dotacja na piec tylko do 12 tyś zł, co mi z dotacji na piec jak mam stary duzy poniemiecki dom który trzeba ocieplić. chciałem zaciągnąć kredyt na 40% ale na 100% nie dam rady wiec dalej bede palił węglem
~Rolnik 17-06-2014 19:07
Paliłem śmieciami, palę śmieciami i będę palił. I walą mnie te wszystkie kawki i inne srawki. Kiedyś śmieciami się też paliło i powietrze było czystsze. Jak mawiał mój dziadek, co pójdzie w powietrze, tego nie ma. Lepiej spalić niż wywozić do lasu. Zamiast chwalić takich mieszkańców, którzy dbają o ekologię, to jeszcze robi się nagonkę na nich. Śmierdzi ci powietrze? To nie oddychaj. Kiedyś ludzie żyli w smrodzie i byli dużo zdrowsi, teraz to wszystko takie wymoczki, czyściochy i chorują co chwilę, każdy ma jakieś alergie itd. Naukowcy dzisiaj mówią, że zanieczyszczenia są niezdrowe dla zdrowia, za chwilę powiedzą zupełnie inaczej. Więc nie należy im wierzyć tylko robić swoje, tak jak się zawsze robiło z dziada pradziada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group