Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8648
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Będą nowe obligacje

Poniedziałek, 22 lutego 2021, 7:02
Autor: WAC
Podgórzyn: Będą nowe obligacje
Fot. WAC
O kolejne 6,5 miliona złotych wzrośnie zadłużenie gminy Podgórzyn. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy jej radni przegłosowali uchwałę o kolejnej emisji obligacji. W ten sposób samorząd chce zyskać środki na realizację inwestycji.

Przypomnijmy. Kilka lat temu Podgórzyn zdecydował się na emisję obligacji komunalnych o wartości 25 milionów, aby zdobyć środki na budowę nowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Podgórzynie. Tym razem samorząd wypuszczając papiery wartościowe chce sfinansować rozbudowę Schroniska Młodzieżowego w Staniszowie, zagospodarować tereny zielone pod funkcje rekreacyjne, sportowe, turystyczne i społeczne w Staniszowie, w planach jest też budowa wraz z przebudową drogi gminnej 115581D w celu poprawy dojazdu do Domu Pomocy Społecznej JUNIOR w Miłkowie, budowa budynku użyteczności publicznej na potrzeby strażnicy OSP z funkcją Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Podgórzyn, budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Podgórzynie, odbudowa dróg gminnych oraz inne inwestycje na terenie gminy Podgórzyn, w tym na wkład własny inwestycji finansowanych z budżetu państwa lub z Unii  Europejskiej.

Taki sposób pozyskiwania środków na inwestycje przez gminę nie wszystkim się jednak podoba. Wśród radnych, którzy zarzucają samorządowi Podgórzyna zbyt małe zaangażowanie w pozyskiwanie źródeł zewnętrznych jest Edward Wach.

W ostatnich latach gmina wybudowała remizę strażacką i świetlicę wiejską w Ścięgnach za 3 mln 200 tys. zł oraz remizę strażacką i ośrodek zdrowia w Miłkowie za 3 mln zł - wylicza E. Wach. - Obie te inwestycje zrealizowano bez złotówki dofinansowania zewnętrznego, a w szczególności środków unijnych dla obszarów wiejskich. Czy scenariusz finansowania dużych inwestycji ze środków własnych gminy Podgórzyn i obligacji będzie powtórzony w tym roku i w następnych latach? Do obecnego zadłużenia w kwocie 24 mln zł dochodzi kolejne 6,5 mln zł, co razem daje 30,5 mln zł. Dobrą wiadomością jest to, że w budżecie gminy jest już zabezpieczony 1 mln zł na spłatę tegorocznych obligacji.

Ze zdaniem radnego nie zgadza się zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk podając przykłady inwestycji, które samorząd realizował w ostatnich latach z pieniędzy spoza swojego budżetu.

Zadania zrealizowane z udziałem środków zewnętrznych to między innymi: budowa Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Podgórzynie, budowa single tracków, odbudowa dróg gminnych, modernizacja szatni sportowej w Podgórzynie, małe inwestycje z odnowy wsi dolnośląskiej, projekty unijne realizowane w placówkach oświatowych. - Obecnie trwa budowa ronda z bezpiecznym dojściem do szkoły w Podgórzynie - montaż finansowy z trzech źródeł - gmina, Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski. Wnioski o dofinansowanie na poszczególne zadania przygotowują pracownicy w zależności od zakresu merytorycznego danego wniosku.

Twoja reakcja na artykuł?

5
9%
Cieszy
4
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
11%
Złości
38
70%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
428
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group