Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5843
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Administratorzy kamieniczek boją się chuliganów

Czwartek, 16 października 2008, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 17 października 2008, 8:28
Autor: Angela/TEJO
JELENIA GÓRA: Administratorzy kamieniczek boją się chuliganów
Fot. TEJO
Pobieżna renowacja Rynku przed wrześniowymi wydarzeniami jubileuszowego roku rozbudziła nadzieję, że główna część miasta będzie lśniła czystością. Niestety – wandale szybko rozwiali te oczekiwania, a część wspólnot lokatorskich nie zgodziła się na malowanie kamienic.

Nieznany łobuz farbą w spreju pomazał jakiś czas temu odmalowane arkady blisko Antykwariatu Silva Rerum. To najnowsze „ślady” wandalizmu w Rynku. Są jednak i starsze, których nie zatarto podczas remontu. Czystych murów nie chciały wspólnoty lokatorskie. Kamieniczki na placu Ratuszowym od strony ulicy Mrocznej i Konopnickiej dalej straszą wyglądem, podczas gdy pozostałe jeszcze lśnią czystością.

Wspólnoty lokatorów, które nie zgodziły się na partycypację w kosztach prac, chyba zdają sobie sprawę, że takie remonty to syzyfowa praca. I nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. – Dlatego kilka kamienic nie zostało odnowionych i nie wiadomo, kiedy się to stanie – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Święte prawo własności działa we dwie strony. Miasto ma związane ręce: nie może do niczego zmusić zarządcy kamienic w jego reprezentacyjnej części. Z kolei administrator może na „swoim” robić, co chce.

Tymczasem właściciele niektórych sklepów w Rynku sami usiłują zaradzić szerzącej się pladze wandalizmu i złodziejstwa. - Ukradli nam pocztówki z tablicy reklamowej antykwariatu - usłyszeliśmy w sklepie kolekcjonerskim w rynku. - Sami zainstalowaliśmy kamerę, a tablicę z reprodukcjami przykręciliśmy na stałe do muru.

Oczekiwany monitoring wizyjny nie pojawi się szybko. Dopiero w przyszłym roku mają zacząć się procedury dokumentowania inwestycji. Zresztą i tak nie jest to do końca skuteczne rozwiązanie. Przekonali się o tym mieszkańcy Lwówka Śląskiego. Tam supernowoczesne urządzenia wandale po prostu sami… zniszczyli

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group