Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 5292
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Adam Hanuszkiewicz nie żyje

Niedziela, 4 grudnia 2011, 17:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 8:08
Autor: RED
REGION KRAJ: Adam Hanuszkiewicz nie żyje
Adam Hanuszkiewicz w Bristolce. Luty 2000 rok.
Fot. Archiwum
Dziś w Warszawie w wieku 87 lat zmarł Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser scen polskich, mocno związany z Jelenią Górą i miejscowym teatrem.

Urodził się 16 czerwca 1924 roku we Lwowie. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Po II Wojnie Światowej wraz z rodziną osiedlił się w Jeleniej Górze. – Zamiast w Krakowie, gdzie nie było mieszkań, wylądowałem w Hirschbergu, czyli Jeleniej Górze, gdzie poniemieckich mieszkań, z ciepłą jeszcze kawą w termosach, było co niemiara! - powiedział w jednym z wywiadów W sezonie 1945/46 występował w Państwowym Teatrze Dolnośląskim. Tu debiutował rolą Wacława w "Zemście" Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej.

W roku 1946 zdał eksternistycznie egzamin aktorski. W latach 50. związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a roku 1968 został szefem Teatru Narodowego, gdzie wyreżyserował wiele spektakli, w tym wiele w sposób nowatorski (słynna „Balladyna” z motocyklami). Wielokrotnie sam też grał na scenie tworząc niezapomniane kreacje. Uważany jest za twórcę teatru telewizji. Dał się poznać także jako aktor filmowy. Do 2007 roku pracował jako dyrektor warszawskiego Teatru Nowego.

Śp. Adam Hanuszkiewicz był mocno związany z Jelenią Górą, gdzie mieszka Jego siostra z rodziną. Często bywał w naszym mieście, a także działał w Teatrze im. Norwida, gdzie reżyserował spektakle. Ostatni – 10 lat temu.
Był to „Kordian” wg Juliusza Słowackiego.

Niech spoczywa w pokoju!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group