Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6068
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 200 gatunków na wystawie świeżych grzybów

Poniedziałek, 19 września 2016, 17:58
Aktualizacja: Wtorek, 20 września 2016, 8:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 200 gatunków na wystawie świeżych grzybów
Fot. Przemek Kaczałko
Około 200 gatunków grzybów udało się zgromadzić na 48. edycji Wystawy Świeżych Grzybów, która odbyła się w minioną niedzielę (18.09) w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Ze względu na kapryśną pogodę ekspozycja znajdowała się wewnątrz budynku.

W minionym roku udało się zebrać 160 gatunków, a w tym roku mimo suchych ostatnich dni udało się ich zebrać ok. 200. - Grzyby są zbierane na dzień, dwa przed wystawą. Zbieramy w okolicach Jeleniej Góry – w Karkonoszach, Górach Kaczawskich, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Czasami jeździmy w Bory Dolnośląskie, ale w tym roku ze względu na suszę nie wybraliśmy się tam – powiedział Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Bardzo często zwiedzający są zaskoczeni gatunkami, które mogą być jadalne. - Grzybów jest około 3-4 tysięcy gatunków, więc ludzie często spotykają na wystawie niektóre grzyby po raz pierwszy w życiu – stwierdził Czesław Narkiewicz. Na każdej wystawie zdarzają się gatunki, które pojawiają się po raz pierwszy lub nie były notowane od kilku lat. Wśród nich tylko nieliczne są śmiertelnie trujące. - Najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy czy ostatnio muchomor zielonawy – powoduje 99 proc. zatruć śmiertelnych – mówił kustosz muzeum.

Z ciekawostek mykologicznych były m.in. ozorki dębowe, soplówka bukowa, która tworzy owocniki przypominające koralowce, czy purchatnica piaskowa, który występuje na nagim piasku – u nas rośnie tylko w okolicach Wieściszowic koło Kolorowych Jeziorek. W trakcie wystawy można było porozmawiać ze specjalistami od grzybów, wymienić się doświadczeniami.

- Jest to wspaniała wystawa, ogrom pracy, pełen podziw. Na przykład mleczaj śluzowaty u nas nie występuje, pierwszy raz go widzę – mówił pan Dariusz z Beskidu Sądeckiego, który w swojej okolicy również ma wiele lasów i nigdy nie eksperymentuje z grzybami. - Absolutnie tak, tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Zbieram tylko i wyłącznie te, co do których mam pewność – podkreślił turysta odwiedzający wystawę w Muzeum Przyrodniczym.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group