Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13005
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żylaki kończyn dolnych, kiedy leczyć operacyjnie?

Poniedziałek, 8 lipca 2013, 11:31
Aktualizacja: 11:38
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Żylaki kończyn dolnych, kiedy leczyć operacyjnie?
Fot. KCM Clinic SA
Jakie konsekwencje wiążą się z obecnością żylaków kończyn dolnych
Oprócz oczywistego defektu kosmetycznego obecność żylaków w kończynach dolnych może prowadzić do różnych, czasem niebezpiecznych powikłań. Nieleczone żylaki prowadzą do zakrzepowych zapaleń żył powierzchownych, zakrzepicy żył głębokich i owrzodzeń żylnych goleni, wreszcie powodują uciążliwe dolegliwości bólowe.

Jakie są pierwsze objawy choroby?
Ból, obrzęki, uczucie ciężkości, swędzenie i nocne skurcze to objawy wskazujące na zaburzenia przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. Z czasem objawy te mogą ulec nasileniu. Żylaki mogą, choć nie muszą pojawić się jako kolejny objaw choroby. Możliwe jest też występowanie żylaków kończyn dolnych bez towarzyszących dolegliwości bólowych.

Kto jest zagrożony żylakami?
Przede wszystkim panie. Zdecydowanie częściej problemy z żylakami mają kobiety. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest ciąża i związane z nią zmiany hormonalne, które osłabiają ściany żył kończyn dolnych. Do powstawania żylaków kończyn dolnych przyczynia się też stojąca lub siedząca praca oraz niewielka aktywność ruchowa. Przewlekła niewydolność żylna występuje też zdecydowanie częściej u osób palących, z nadwagą, starszych oraz u takich, u których najbliższych krewnych występują choroby żył kończyn dolnych.

Czy można zapobiec postępowi choroby żylnej i jak ją leczyć?
Aby zapobiec postępowi choroby powinno się rozpocząć leczenie już w początkowych jej stadiach. Metodą o udowodnionej skuteczności jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych (czyli kompresjoterapia), szczególnie gdy musimy długo przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej. Ucisk, który powodują takie rajstopy, pomaga niewydolnym żyłom przepompować krew z powrotem do serca co zmniejsza uciążliwe objawy choroby żylnej takie jak bóle i obrzęki łydek, a także spowalnia powiększanie się żylaków.
Ważną profilaktyką choroby żylnej jest odpowiednia dieta. Zawarte w winie oraz owocach przeciwutleniacze takie jak witamina C i bioflawonoidy wzmacniają kolagenowe rusztowanie ścian żył i poprawiają ich wytrzymałość i elastyczność
Aktywność fizyczna i ćwiczenia wzmacniają mięśnie łydek i poprawiają funkcjonowanie tzw. pompy mięśniowej . Mięśnie kończyn dolnych, dzięki temu, że uciskają żyły w nogach, wspierają ich ściany i pracę zastawek poprawiając krążenie żylne. Bardzo istotne także jest zaprzestanie palenia papierosów oraz redukcja wagi ciała.

Uciążliwe objawy związane z chorobą żylne łagodzą wreszcie leki- zarówno w postaci tabletek jak i te stosowane miejscowo. Popularne są żele i maści zawierające wzmacniające ścianę żylną bioflawonoidy, a także żele zawierające hamującą krzepnięcie heparynę, która poprawia mikrokrążenie w tkance podskórnej. Z leków doustnych najczęściej stosowane są łagodzące bóle i obrzęki, dostępne bez recepty, leki flebotropowe.

Jakie są wskazania do operacji?
Wskazania do ewentualnej operacji ustalamy w trakcie konsultacji połączonej z ultrasonografią dopplerowską żył kończyn dolnych. Bardzo istotnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest defekt kosmetyczny, zwłaszcza gdy choroba dotyczy młodych ludzi, najczęściej kobiet.
U starszych pacjentów „uroda” nóg zwykle, choć nie zawsze, ma mniejsze znaczenie. Tych pacjen-tów do leczenia operacyjnego skłaniają najczęściej powodowane przez żylaki dolegliwości bólowe, nawracające stany zapalne żył powierzchownych, krwawienia z żylaków i inne przykre i niebezpieczne powikłania obecności żylaków kończyn dolnych.

Na czym polega operacja?
Klasyczna operacja chirurgiczna polega na usunięciu żylaków kończyn dolnych przez niewielkie nacięcia skóry. W przypadku współistniejącej niewydolności żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej usuwa się je specjalną metalową lub plastikową sondą wprowadzoną do światła niewydolnej żyły. Operacja taka wymaga znieczulenia przez anestezjologa. Jest to najlepsza metoda dla pacjentów z dużymi żylakami, po przebytych stanach zapalnych, z współistniejącymi zmianami skórnymi oraz w podeszłym wieku, czyli w tych przypadkach gdzie nie jest najważniejszy efekt kosmetyczny, ale leczenie powikłań choroby żylakowej.
W ostatnich latach pojawiło się także kilka nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Należy do nich skleroterapia. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu do poszerzonych żylakowo naczyń specjalnego środka (sklerozantu – w postaci płynu lub piany), który powoduje ich zamknięcie i zarośnięcie. Jest to metoda prosta, bezpieczna i dająca bardzo dobry efekt kosmetyczny. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie, czyli kilkanaście minut po jego wykonaniu pacjent (a najczęściej pacjentka) może udać się do domu. Skleroterapia wskazana jest w przypadku licznych drobnych żylaków oraz żył siatkowatych. Dla osiągnięcia dobrego efektu potrzebnych zwykle jest kilka takich zabiegów. Skleroterpię można stosować w połączeniu z zabiegami wewnątrznaczyniowymi lub chirurgicznymi.
W przypadku niewydolność dużych pni żylnych dysponujemy obecnie małoinwazyjnymi metodami wewnątrznaczyniowymi tj. EVLT i EVRT czyli wewnątrznaczyniową laserową obliteracją (EVLT- Endovenous Laser Treatment) oraz wewnątrznaczyniową obilteracją żył za pomocą fal radiowych(EVRT-Endovenous Radio Frequency Treatment). W obu tych metodach do światła niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej wprowadza się pod kontrolą ultrasonografii urządzenie emitujące, odpowiednio światło laserowe lub fale radiowe o wysokiej częstotliwości powodujące zamknięcie chorej żyły od wewnątrz, bez konieczności jej usuwania.
W porównaniu do tradycyjnych operacji żylaków kończyn dolnych technologia EVRT i EVLT pozwala na wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Wiąże się z mniejszym bólem pooperacyjnym,redukuje ryzyko wystąpienia blizn i krwiaków i pozwala na szybszy powrót pacjenta do zwykłej aktywności. W porównaniu do usuwania żylaków metodą laserową technologia EVRT daje skrócenie czasu zabiegu , nie powoduje niebezpieczeństwa oparzenia skóry i tkanek otaczających obliterowaną żyłę dzięki czemu minimalizuje ból pooperacyjny.

Czy operacje żylaków są bezpieczne:
Nie ma zabiegów chirurgicznych pozbawionych ryzyka powikłań, jednak przedstawione tu metody są bardzo bezpieczne, a poważne powikłania występują niezwykle rzadko. W zdecydowanej większości przypadków usunięcie żylaków kończyn dolnych poprawia bardzo istotnie wygląd nóg oraz zmniejsza lub znacznie redukuje występujące wcześniej dolegliwości.

Dr n.med Marek Tuchendler, chirurg ogólny z ukończoną specjalizacją z chirurgii naczyniowej
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
757
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
 
Aktualności
Z całej Polski do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group