Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4000
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA KRAJ: Zwierzęta pod specjalnym nadzorem. Od przyszłego roku

Czwartek, 29 grudnia 2011, 9:38
Aktualizacja: 9:39
Autor: Angela
JELENIA GÓRA KRAJ: Zwierzęta pod specjalnym nadzorem. Od przyszłego roku
Fot. Angela
Wyższe kary za znęcanie się nad czworonogami, trzymanie psa na łańcuchu nie krótszym niż trzy metry oraz nie dłużej niż przez 12 godzin, a także zakaz obcinania zwierzętom ogonów i uszów czy handlowania psami i kotami na targowiskach i giełdach – to tylko kilka z zapisów, jakie zgodnie z nową ustawą o ochronie zwierząt zaczną obowiązywać od 1 stycznie 2012 roku.

Od nowego roku handel psami i kotami na targowiskach i giełdach będzie nielegalny. Tymi zwierzętami będzie można handlować tylko w miejscach ich chowu, a także w schroniskach. Wykroczeniem będzie natomiast trzymanie psa na łańcuchu krótszym niż trzy metry czy przez czas dłuższy niż pół doby. Zdaniem obrońców praw zwierząt, niespełnianie tych warunków powoduje bowiem cierpienie czworonogów.

– Nowa ustawa o ochronie zwierząt jest dużym krokiem do przodu. W Poznaniu czy w Warszawie na targowiskach sprzedawane było tysiące szczeniąt, które były dosłownie „produkowane”. Suki były zamknięte w klatkach piętrowych tylko po to, by rodziły szczenięta. Walczyliśmy z tym od wielu lat. Zakaz handlu psami i kotami oraz zapis, że każda hodowla musi być zarejestrowana w Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej z pewnością ukróci ten proceder – mówi Eugeniusz Ragiel, Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

– Mamy też nadzieję, że pomoże to również schroniskom, bo ludzie nie będą kupować zwierzaków na targowiskach, ale zgłoszą się do schronisk. Problem może być natomiast z egzekwowaniem zapisów dotyczących długości łańcucha i czasu, po jakim pies powinien być spuszczany, by się wybiegał. O ile długość łańcucha można zmierzyć, o tyle trudno będzie udowodnić właścicielowi, że pies jest na uwięzi dłużej niż 12 godzin – dodaje prezes E. Ragiel.

Nowa ustawa o ochronie zwierząt nakłada również na każdą z gmin obowiązek opracowania programu walki z bezdomnością zwierząt, który musi być wysłany i zatwierdzony przez TOnZ oraz Państwową Inspekcję Weterynaryjną. Gmina musi też wskazać schronisko, w którym współpracuje i sposoby na minimalizowanie problemu bezdomnych zwierząt.

Ustawa zaostrzyła też kary z roku do dwóch lat więzienia dla osób, które znęcają się nad zwierzętami, oraz z dwóch do trzech lat dla tych, którym udowodnione zostanie szczególne okrucieństwo.
- Prowadziliśmy już szereg rozmów z prokuraturami i sądami, w których zwracaliśmy uwagę na to, że kary muszą być dotkliwe, bo w innym razie nie będą skuteczne. W wielu przypadkach sąd zawieszał wykonanie kary i zwalniał oprawców z opłat. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku się to zmieni. Cały czas postulujemy też o stworzenie jednej ogólnopolskiej bazy zwierząt znalezionych, tak jak jest to np. w Niemczech. Obecnie w Polsce tych baz jest kilkanaście i właścicielowi trudno jest odnaleźć zagubione zwierzę – wyjaśnia Eugeniusz Ragiel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group