• Niedziela, 21 lipca 2019
  • Godz. 6:14
  • Imieniny: Dalidy, Daniela, Andrzeja, Wawrzyńca
  • Czytających: 1840
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zmienia się rozkład jazdy. Nowością pociąg do Zgorzelca

Wiadomości: REGION
Niedziela, 11 grudnia 2011, 15:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 8:08
Autor: UM
Fot. RED
Od dziś, 11 grudnia, ruszy szynobus na trasie Jelenia Góra – Zgorzelec. Zmian na trasie jest sporo, m.in. odnowiono większość przystanków, niektóre wyburzono a na ich miejscu stanęły nowe. Zadbano też o oświetlenie peronów. W trasę ruszy pięć par pojazdów każdego dnia. Będzie możliwość dojazdu do Niemiec.

– Zyskujemy bezpośrednie połączenie kolejowe ze Zgorzelcem, którego nie było kilkadziesiąt lat, bo jedyne istniejące wymagało przesiadki w Węglińcu. To część szeroko zakrojonej akcji popularyzującej koleje w ogóle, a Dolnośląskie – w szczególności, czego dalszym elementem będzie .jeleniogórska „Szybka Kolej Miejska”. Po trzecie – dzięki połączeniu ze stacją Zgorzelec-Ujazd i skomunikowaniem przejazdu jednego z pięciu szynobusów z pociągiem relacji Goerlitz – Drezno, zyskujemy też możliwość przejazdu do Drezna pociągiem w czasie niespełna czterech godzin – powiedział prezydent miasta Marcin Zawiła.

– Wiemy – dodał Jerzy Łużniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za transport na Dolnym Śląsku – że szynobus będzie wpięty do systemu „Euronysa”, więc za niewielkie pieniądze będzie można objechać sporą część pogranicza Polski, Czech i Niemiec. A po drugie – kolej oferuje wiele upustów na bilety z mocy ustawy, więc nasze ceny będą z pewnością konkurencyjne wobec innych przewoźników.

Wśród plusów dojazdu pociągiem do nadgranicznego miasta jest także niezawodność zimą. Na drodze Jelenia Góra – Zgorzelec jest kilka miejsc, które zimą stanowią dla kierowców „drogę przez mękę”, m.in. podjazd z Pasiecznika do Chmielenia, a dla kolei zaspy poniżej metra wysokości nie stanowią w zasadzie żadnego problemu. W dodatku wygoda jazdy pociągiem, możliwość lektury w klimatyzowanym przestronnym wnętrzu – to dodatkowe atuty.

Samorządowcy liczą też, że pociąg zachęci młodych mieszkańców regionu do dojeżdżania do szkół w Jeleniej Górze. Nie ukrywają także, iż oferta jest skierowana do turystów, zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Przypominamy, że dziś zmienia się rozkład jazdy pociągów. Z jeleniogórskiego dworca składami TLK spółki Intercity pojedziemy do Warszawy i Gdyni. W sezonie zimowym i letnim będą to pociągi ze Szklarskiej Poręby Górnej. Pociągi Regio i InterRegio spółki Przewozy Regionalne pojadą do Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania, Rzeszowa przez Kraków, a także do czeskiego Trutnova i Harrachova oraz Korenova. Szynobusy spółki Koleje Dolnośląskie pojadą do Zgorzelca, Żar, Legnicy oraz Lwówka Śląskiego.

Rozkłady dostępne na stronach : kolejedolnoslaskie.eu, rozklad.sitkol.pl, przewozyregionalne.pl, koleje.dolnyslask.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Dojeżdżam 11-12-2011 16:23
Od kilku miesięcy dojeżdżam do Jeleniej Góry do szkoły pociągami na tej linii i właśnie moje życie zostało utrudnione. Pociągów będzie mniej niż było i godziny odjazdów są inne. Nie podoba mi się to ! Było lepiej. !
~:) konkrety? 11-12-2011 16:36
Gdzie jest SKM ?!
~do powyżej 11-12-2011 16:52
Oto one: PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. 81-002 Gdynia, ul. Morska 350A tel. (58) 721 29 11 fax (58) 721 29 91
~picolo 11-12-2011 16:56
A do Szklarskiej już jeżdżą same busy!
~Gdzie jest 11-12-2011 17:03
Połączenie do Świnoujścia tak szumnie zapowiadane przed wyborami? Właściwie to niepotrzebnie się pytam przecież można dojechać przez Niemcy z 5-cioma przesiadkami
~adaś 11-12-2011 17:32
a kiedy pas betonowy na lotnisku...............tak tylko się pytam bo chyba szybciej rozwinie się komunikacja samolotami niż nasza kolej dostosuje się do potrzeb pasażerów, to co mamy w Jelonce to wielka improwizacja i wstyd przed znajomymi którzy czasami korzystają z tego syfu jakim jest PKP !!!!!
~jjjjjjj 11-12-2011 17:53
I w ten sposób Niemcy oderwali Śląsk od Polski! Bezkrwawo! A Jelonka jeszcze się z tego cieszy!!!!!!!!!
~ 11-12-2011 18:03
a kiedy w końcu będą pociągi do wrocka którymi szybciej niż autobusem można dojechać
~Maszymistrz 11-12-2011 18:06
Gdzie jest SKM ?
~Emeryt39lat 11-12-2011 18:33
Nie będzie niczego, a moja emerytura wciąż 1700zł.
~jelgór 11-12-2011 18:40
Przeciętny przejazd do Goerlitz: 3 h 35 min? Dziękuję za taką turystykę, wolę autobus jadący 1h do Zgorzelca. Tylko jedno połączenie skomunikowane: 1 h 55 min, ale po co mam przyjechać do Goerlitz o 15.19, skoro zaraz potem powrót trwa 12 h 33 min? To już lepiej nie wysiadać w Zgorzelcu, tylko przez Wrocław i pKSem wrócić. Te rozwiązania są do niczego i takie połączenia będą wozić powietrze albo kolejarzy, a nie turystów. A szkoda, bo Goerlitz ma potencjał- i zakupowy, i imprezowy.
~x 11-12-2011 18:43
1700,- zł ? -to kupa kasiory!
~ 11-12-2011 18:55
do 18:33, to się ciesz ja zapie,,,,,,,, am za 1200 i wiesz jaka bedę miec emeryture? a do lekarza i tak musze iść prywatnie
~Diter Bolec 11-12-2011 19:02
w Goerlitz to tylko wiatr hula a nie imprezy a zakupy drogie bo euro poszło w górę a do Zgorzelca jak jechać to tylko samochodem bo ładne Bułgarki po drodze stoją
~ 11-12-2011 19:08
cd, do lekarzy nie chodzę bo nie mam za co . a ty masz 5 -stow więcej i w c,,,,,,,j czasu to po lekarzach możesz chodzić
~Emeryt39lat 11-12-2011 19:17
Do 19:08 .Miałem 33 lata jak poszedłem na emeryturę. Jakoś wiążę koniec z końcem. Do lekarzy nie chodzę bo i po co jak zdrówko dopisuje.
~iwes 11-12-2011 19:53
I taki emeryt mundurowy 39 latek śmieje się nam w twarz bo my musimy zasuwać do śmierci a też inaczej to wyglądało jak zaczynaliśmy pracę ale nam zasady można zmienić, tylko nie policji i mundurowym.
~```` 11-12-2011 20:10
mam 60 lat i nadal pracuję , bo emerytury nie wystarczy mi na opłaty więc na nią nie idę - nie dostanę 1700 - z moich dochodów pewnie musiało wystarczyć na inne emerytury, np agentów tomków :(
~xxx 11-12-2011 20:46
Po pierwsze KD korzysta z taryfy PR. Więc CENY SĄ jednakowe. Po drugie pociągi do Zgorzelca całkiem nie dawno prowadziły PR, oczywiście przez Zarębę. A po trzecie gdy frekwencja jest coraz większa by nagle nie zniweczyć tego potoku podróżnych tak jak to się stało na lini do Szklarskiej ,Trutnowa,Węglinca,Lwówka.....
~do 19:53 11-12-2011 21:15
Kocham takie gadanie matołów. Trzeba było iść do wojska/policji. Kasa to nie wszystko, ta robota niszczy psychikę. Te 1700 to bardzo mało, jak na taką robotę ciężką.
~jaaaaaaaa 11-12-2011 22:47
a do kłodzka może się doczekam ??
~Reklama 11-12-2011 23:08
Uwielbiam teksty rzecznika ratusza! Ten powiedział to, tamten powiedział co wiedział...
goscniedzielny 11-12-2011 23:15
Połączenie nie przemyślane zupełnie, jeśli ktoś ma ochotę odwiedzić Goerlitz to przejazd z przesiadką jest zupełnie bez sensu. Skład powinien zahaczać o Goerlitz Bahnhof. Wtedy takie połączenie mogłoby być bardzo atrakcyjną opcją, tym bardziej, że przejazd trwałby wtedy zamiast 2:28 jedyne 1:48... byłaby to naprawdę świetna alternatywa dla niewygodnych busów i autobusów... mało tego wysiada się praktycznie w Centrum Goerlitz, i zawsze można stamtąd wygodnie dojechać tramwajem albo do Marktkaufu albo do Kauflandu jeśli ktoś jedzie tam z myślą o zakupach :)
~do 23:15 11-12-2011 23:43
Looooooool. Jechać do Goerlitz żeby iść do Kauflandu ?! Aha. A na Zaobobrzu to co ? Chatka Winnetou ? Po drugie mądralo, to nie masz pojęcia o połączeniach międzynarodowych. Skład musi mieć pozwolenie danego kraju na wjazd. Jak widać SA135 takowego nie ma.
~ 12-12-2011 10:43
no i niemiaszki będą miały jak przewozić polaczków do swoich obozów pracy które tam powstają , tory im przygotowali ot i co a ludki się cieszą
~taka prawda 12-12-2011 20:44
do kauflanda to burżuazja, lud będzie jeździł do goerlitz odwiedzić aldiego
~grumpy 12-12-2011 23:33
"Looooooool. Jechać do Goerlitz żeby iść do Kauflandu ?! Aha. A na Zaobobrzu to co ? Chatka Winnetou ?" - widac czlowieku, ze nigdy nie byles w niemieckim sklepie, polecam, polski lid i aldi maja sie nie jak do niemieckich odpowiednikow, wiem co pisze, bo spedzilem w niemcowni 6 okraglych lat
~ 13-12-2011 13:52
ha ha ha ha i co złego jak do Wrocławia jedzie pociąg trzy godziny
~ 13-12-2011 13:59
stacja jelenia góra umiera

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group