Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14084
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zmienia się rozkład jazdy. Nowością pociąg do Zgorzelca

Niedziela, 11 grudnia 2011, 15:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 8:08
Autor: UM
REGION: Zmienia się rozkład jazdy. Nowością pociąg do Zgorzelca
Fot. RED
Od dziś, 11 grudnia, ruszy szynobus na trasie Jelenia Góra – Zgorzelec. Zmian na trasie jest sporo, m.in. odnowiono większość przystanków, niektóre wyburzono a na ich miejscu stanęły nowe. Zadbano też o oświetlenie peronów. W trasę ruszy pięć par pojazdów każdego dnia. Będzie możliwość dojazdu do Niemiec.

– Zyskujemy bezpośrednie połączenie kolejowe ze Zgorzelcem, którego nie było kilkadziesiąt lat, bo jedyne istniejące wymagało przesiadki w Węglińcu. To część szeroko zakrojonej akcji popularyzującej koleje w ogóle, a Dolnośląskie – w szczególności, czego dalszym elementem będzie .jeleniogórska „Szybka Kolej Miejska”. Po trzecie – dzięki połączeniu ze stacją Zgorzelec-Ujazd i skomunikowaniem przejazdu jednego z pięciu szynobusów z pociągiem relacji Goerlitz – Drezno, zyskujemy też możliwość przejazdu do Drezna pociągiem w czasie niespełna czterech godzin – powiedział prezydent miasta Marcin Zawiła.

– Wiemy – dodał Jerzy Łużniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za transport na Dolnym Śląsku – że szynobus będzie wpięty do systemu „Euronysa”, więc za niewielkie pieniądze będzie można objechać sporą część pogranicza Polski, Czech i Niemiec. A po drugie – kolej oferuje wiele upustów na bilety z mocy ustawy, więc nasze ceny będą z pewnością konkurencyjne wobec innych przewoźników.

Wśród plusów dojazdu pociągiem do nadgranicznego miasta jest także niezawodność zimą. Na drodze Jelenia Góra – Zgorzelec jest kilka miejsc, które zimą stanowią dla kierowców „drogę przez mękę”, m.in. podjazd z Pasiecznika do Chmielenia, a dla kolei zaspy poniżej metra wysokości nie stanowią w zasadzie żadnego problemu. W dodatku wygoda jazdy pociągiem, możliwość lektury w klimatyzowanym przestronnym wnętrzu – to dodatkowe atuty.

Samorządowcy liczą też, że pociąg zachęci młodych mieszkańców regionu do dojeżdżania do szkół w Jeleniej Górze. Nie ukrywają także, iż oferta jest skierowana do turystów, zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Przypominamy, że dziś zmienia się rozkład jazdy pociągów. Z jeleniogórskiego dworca składami TLK spółki Intercity pojedziemy do Warszawy i Gdyni. W sezonie zimowym i letnim będą to pociągi ze Szklarskiej Poręby Górnej. Pociągi Regio i InterRegio spółki Przewozy Regionalne pojadą do Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania, Rzeszowa przez Kraków, a także do czeskiego Trutnova i Harrachova oraz Korenova. Szynobusy spółki Koleje Dolnośląskie pojadą do Zgorzelca, Żar, Legnicy oraz Lwówka Śląskiego.

Rozkłady dostępne na stronach : kolejedolnoslaskie.eu, rozklad.sitkol.pl, przewozyregionalne.pl, koleje.dolnyslask.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
816
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Z drogi śledzie, ciężarówka jedzie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group