Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7969
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zjednoczeni przez czar migawki

Czwartek, 4 grudnia 2008, 20:13
Aktualizacja: Piątek, 5 grudnia 2008, 8:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zjednoczeni przez czar migawki
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego spotkało się dziś w siedzibie JTF na dorocznej wystawie zbiorowej swoich fotografii. W galerii przy Podwalu 2a zrobiło się ciasno jak nigdy.

– Poprosiliśmy naszych członków o dwie fotografie. Wszystkie złożyły się na tę wystawę. Wszystkiego dopilnował Tadeusz Biłozor i udało się ekspozycję zorganizować i otworzyć – mówi Janusz Pytel, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Na ścianach „ciasnej, ale własnej” – jak napisał Jan Foremny – galerii zawisły zdjęcia prezentujące różny świat i różne spojrzenia: od dalekich zakątków świata do najbliższej Jeleniej Góry. Od pełnego realizmu do abstrakcji. Od człowieka w centrum kadru po makrofotografię. Wszystkie prace zachwycające, a jedna – szczególnie.

To zdjęcie Wacława Narkiewicza z al. 15 Grudnia i stojącym tramwajem na przystanku. Fotografia wyróżnia się na tle innych nie tylko czasem jej wykonania (zdjęcie powstało przed 1969 rokiem, ale i subtelną siłą czerni i bieli. Pan Wacław to "chodząca historia" JTF i jeden z pionierów jeleniogórskości w stolicy Karkonoszy, którą fotografuje już od wielu, wielu lat. Opisaną fotografię będzie można zobaczyć na jutrzejszej wystawie Wokół Jeleniej Góry w Biurze Wystaw Artystycznych.

A doroczna ekspozycja w JTF to okazja nie tylko do pochwalenia się swoimi najlepszymi kadrami, lecz także (a może przede wszystkim) do spotkania i wymiany myśli skupionych wokół fotografii właśnie. Niektórzy członkowie towarzystwa mieszkają aż w Zawidowie, wielu pracuje i nie może zbyt wiele czasu poświęcić na takie chwile. Wśród nich choćby dr Kazimierz Pichlak, znany lekarz, a przy okazji ceniony fotografik, którego dzieła także można obejrzeć na wspomnianej ekspozycji.

– W tym roku spotkamy się jeszcze dwa razy – mówi Janusz Pytel. Za tydzień rozstrzygnięty zostanie Konkurs Miesiąca „Grudzień”, a za 14 dni jeleniogórscy fotograficy podzielą się opłatkiem i wybiorą Zdjęcie Roku spośród prac nadesłanych na wspomniane konkursy.

Na dorocznej wystawie zaprezentowano prace Tadeusza Biłozora, Andrzeja Borowskiego, Eugeniusza Budzyńskiego, Wojciecha Bykowskiego, Tatiany Cariuk, Jana Foremnego, Teodora Gutaja, Roberta Kwiatkowskiego, Ryszarda Literackiego, Piotra Matygi, Wacława Narkiewicza, Janiny Peikert, Kazimierza Pichlaka, Mariusza Popławskiego, Janusza Pytela, Jacka Szczerbaniewicza, Dariusza Szczurka, Jerzego Wiklendta i Jolanty Wilkońskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group