Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 1553
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zielona zabiera Jeleniej turystów?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 maja 2017, 13:49
Aktualizacja: 13:56
Autor: Mikołaj Bachur
Fot. Mikołaj Bachur
Któregoś dnia do Jeleniej Góry zajrzał na chwilę Adam Małysz. I co głównie zauważył? Że jest pusto. – Turystów brak – napisał w INSTAGRAM. Dlaczego tych turystów brak? Przecież Jelenia Góra to piękne miasto i niby znane, a widać, nie bardzo.

Przyjechałem do Jeleniej Góry trzy lata temu z ukraińskiej Winnicy. Kiedy zapraszam kolegów stamtąd, to ciągle Jelenia Góra myli im się z Zieloną Górą. Podobny przypadek miałem ze swoim tatą. Przez trzy lata opowiadałem mu, gdzie mieszkam, studiuję, namawiałem, by przyjechał. W końcu postanowił tu poszukać sobie pracy i co? Znalazł ją, kupił bilet na autobus i już miał jechać, kiedy okazało się, że mój tata wybiera się do… Zielonej Góry. W ostatnim momencie go zatrzymałem.

Na początku mojego pobytu w Jeleniej Górze, często musiałem posługiwać się tłumaczem Google (nadal to robię, choć coraz rzadziej). I boli mnie to, że nawet Google myli nazwę Jeleniej Góry z Zieloną Górą. Jak tłumaczę na ukraiński lub na rosyjski, to pokazuje mi, że Jelenia Góra to Zielona Góra, serio! Może ja czegoś nie wiem, przegapiłem, nie nauczyłem się? Teraz przypominam sobie, jak często posługiwałem się tłumaczem i wysyłałem znajomym informacje że jestem w Zielonej Górze…

O co chodzi? O to, że tamto miasto potrafi się wypromować, a nasze nie? Dlaczego stolica Karkonoszy z Karpaczem, a także Szklarską Porębą i Świeradowem Zdrój o rzut beretem jest omijana przez turystów, choć miasto jest piękne i ma wiele do zaoferowania? A może właśnie nie ma?

Kiedy przyjechałem tu z Ukrainy przeraziło mnie coś. Wszyscy wiemy, że w Polsce i na Ukrainie są najpiękniejsze dziewczyny. I na Ukrainie przyzwyczaiłem się do kobiecej urody. A tu przez cały miesiąc w Jeleniej Górze nie spotkałem żadnej dziewczyny, która by mi wpadła w oko. W końcu zapytałem kolegę jeleniogórzanina: gdzie są te piękne dziewczyny? – Nie musisz się martwić, wyjechały na wakacje, ale wrócą – usłyszałem.

Czy rzeczywiście młodzi jeleniogórzanie, którzy stąd wyjechali na studia, do pracy czy w poszukiwaniu lepszego życia zechcą tu wrócić? A jeśli nie zechcą, to dlaczego – to pytanie do władz miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 2-05-2017 14:26
Jelenia Gora to zaniedbane miasto ,Zielona Gora ma wspanialy amfiteatr nowa na 4 tys.miejsc hale sportowo widowiskowa,sport na bardzo wysokim poziomie np.koszykarze i zuzlowcy z Zielonej Gory wywodzi sie zespol Raz Dwa Trzy tutaj powstaly kabarety Potem i Hrabi. W Jeleniej Gorze jesli nawet pojawia sie perly typu Festiwal Teatrow Ulicznych czy tez Festiwal Swiatla to niestety decydenci nie potrafia tego docenic i ciekawa inicjatywa pada.
~dj 2-05-2017 14:32
Bzdura google nie myli tych dwóch miast.Mylenie miast to raczej nie powód do dumy a kwestia niskiego ilorazu inteligencji.Dlatego sporo ludków myli Jelenią z Jasną lub Zieloną Górą.Ale nikt nie przebije rekordzisty,który wyszukał w "okazyjnej" cenie bilet lotniczy do Sydney..i jakież było jego zdziwienie kiedy wylądował owszem w Sydney ale zamiast w upalnej Australii to w mroźnej Kanadzie;)Uczcie się geografii ludziska, to nie boli.
~canon49 2-05-2017 15:12
Oj smutna i zaniedbana ta Jelenia Góra.
~s. 2-05-2017 15:27
Miasto marnieje dzięki lichemu zarządzaniu.
~do 14:32 2-05-2017 15:28
bardzo dobrze powiedziane, po za tym powinniśmy odzyskać woj Jeleniogórskie
~....... 2-05-2017 15:49
Bardzo leniwa ,słaba władza już drugą kadencję rządzi i co? i pusto
~obserwator2 2-05-2017 17:47
Ja wiem nawet jaki będzie komentarz prezydenta w tym temacie: Nie znam sprawy ! :)
~perełka 2-05-2017 18:39
A Jelenia mogłaby być perłą Dolnego Śląska, ma niesamowity potencjał...
~Ekolog 2-05-2017 20:53
W tym szaleństwie jest metoda. Komu może zależeć, żeby wszyscy młodzi i samodzielnie myślący ludzie stąd wyjechali?... Wiadomo w całej Polsce, w jakiej Kotlinie leży Jelenia Góra...
~ 2-05-2017 22:47
Adam Małysz wpadł w kwietniu na pół godziny do Jeleniej Góry i ogłosił światu, że brak jest turystów!!! A Halszka Cietwierzyńska - Kalumbińska tertio voto Kabanoska de domo Promocja stwierdziła, że są turyści wszędzie. I tyle w tym mądrym inaczej temacie :)
~wydojony przez sady na usługac 3-05-2017 4:57
Opuściłem tę skorumpowaną stolicę Karkonoszy.Moje inicjatywy rozwoju gospodarczego nie mogłem przepchnąć przez te kłody stawiane mi przez Urząd Miasta.Nigdy nikomu nie dałem łapówki by realizować swoje cele.Jednak zapachy Celwiskozy odbiły się na myśleniu tych co przy korycie.Teraz wiem jak słuszną podjąłem decyzję.Żyjesz tylko raz i jesteś wolnym człowiekiem "niech prowadzi Cię duch Twój" jak mówił Wielki Polak.
~ 3-05-2017 6:22
PO PSL-SLD. Nakazy,zakazy zezwolenia pozwolenia zaswiadczenia. BARDZO BARDZO wysokie podatki od nieruchomosci.Utrudnienia dle przedsiebiorcow. PO -PSL SLD i wszystko w temacie. CZAS NA ZMIANY.
~synek 3-05-2017 6:22
wonnnn do Kijowa .....przypomniał mi się ,,Wołyń "" !!!!!!!😲😲😲😲😲😲😲
~ 3-05-2017 6:26
Jak nie zaplacisz KOSMICZNYCH NAJWIEKSZYCH NA SWIECIE podatkow od nieruchomosci to nasla na ciebie KOMORNIKA i zlicytuja tobie dorobek wielopokoleniowy.
~GG 3-05-2017 8:12
Targów turystycznych też nie będzie w tym roku dzięki dwóm panom ze Starostwa. Brawo brawo.
~pl 3-05-2017 8:54
We Wrocławia 60 tysięcy Ukrów i wciąż chcą ich więcej, w całej Polsce podobno już kilka milionów potomków upanistów. Nawet w Jeleniej ich pełno i udzielają się w lokalnych mediach i mówią o NASZEJ JELENIEJ GÓRZE. Cudownie, rozmywają nasz narodowy, polski żywioł w masie obcych. Ciekawe czy jest już za późno?
~ 3-05-2017 9:25
skoro są tak tępi że im się myli Zielona z Jelenią to nawet lepiej że ich nie będzie
~do 17:47 3-05-2017 9:27
no to może to nie jest prezydent tylko ktoś się pod niego podszywa, no bo nawet 5 letnie dziecko wie że akurat prezydent nie może sobie pozwolić na nie znanie spraw miasta którym zarządza
~pytam autora Bachura 3-05-2017 9:37
Nazwisko niczego sobie a Pan jako młody człowiek co myślisz o pomniku i rzezi Wołyńskiej gdzie jest problem by postawiono go wyniku zdrowego myślenia właśnie w Jeleniej Gorze ! Co na to twoi młodzi koledzy?
~18 sqandal 3-05-2017 10:41
...... marna ta Jelenia Góra taka zapyziała miescina oi najwyższy czas to zmienć !Do roboty panowie z ratusza ! i to od zaraz bo jeszcze trochę to i Jelenią góre pomylą jakąś wiochą na Ukrainie !
~mieszk. 3-05-2017 10:42
to bardzo dziwne zjawisko że kogo bym nie spytała to nikt nie głosował na zawiłe a został prezydentem ! marnuje nasze miasto a po ulicach Pan Prezydent chodzi z opuszczoną głową i nie patrzy ludziom w oczy Wpuścił dużą galerię do centrum małego miasta na przekór wszystkim i taki efekt . mam nadzieję że obecnie radni oraz prezedent już nie staną w szeregu do wyborów bo nie ma co już zepsuć .
~Leonzawodowiec 3-05-2017 10:46
Proszę sobie pojechać na Ukrainę, zobaczyć na własnej skórze jak kochają nas Ukraińcy. Szkoda gadać, plują na Polaków. Jesteśmy za bardzo tolerancyjnym narodem. Są gorsi chyba dla nas niż Rosjanie. Nasza miłość i otwartość dla nich odbije nam się niezłą czkawką.
~grumpy 3-05-2017 12:49
szczytem szczytow bylo jak swego czasu rmf mialo impreze plenerowa, z miasta do miasta, bodajze "inwazja mocy" i nadeszla pora na jelenia, w radiu rmf uslyszalem "nasz konwoj zbliza sie do zielonej gory"...
~jamnik 3-05-2017 14:05
z...łe miasto żyje kolejnymi bajkami i teoriami spiskowymi. Proponuję wycieczkę do Wałbrzycha czy Wrocławia, turystów przez weekend majowy pod Książem czy Zoo jest więcej niż w Jeleniej przez cały rok. Skoro Jelenia jest omijana to znaczy, że ani nie jest piękna ani nie ma wiele do zaoferowania.
~1-2-3 3-05-2017 15:08
Jak nasz geniusz karmiony bułką z bananem chce w kwietniu w mieście tłumu turystów, niech jedzie do Pragi :) A wszystkim, którym myli się Jelenia Góra z Zieloną Górą i Lądek z Londynem... szerokiej drogi :D
~wiem kim jesteś do synek,Xyd,i 3-05-2017 17:42
Domyślam się kim jesteś panie kolego. Panie gospodarze.
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:06
Domyślam się kim jesteś panie kolego. Panie gospodarze.
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:09
jak pytają mnie o coś to powiem. Mieszkam w Jeleniej już od 3 lat i bardzo ją lubię. Wszystkich szanuje i mieszkańców i Prezydenta. Artykuły, które tutaj piszę przechodzą przez redakcję i to zwalnia mnie od waszych "życliwych" komentarzy, bo jeśli by mój artykuł okazał się bez redagowania był by on pełen błędów. Zgadzam się że niektóre rzeczy nie umiem, ją się uczę. Jestem na 3 roku dziennikarstwa i tylko od 3 lat uczę się polskiego. Pytają mnie tutaj o pomniku, co mogę o nim powiedzieć? Robiłem na ten temat artykuł, sondę, proszę znaleźć i poczytać, co mieszkańcy myślą o pomniku, tam zero moich opinii. Zdecydowałem zrobić tą sondę, żeby pokazać co myślą mieszkańcy. Spotkałem też Ukraińców, którzy powiedzieli że im to nie przeszkadza. Moje zdanie jest wspólne z większością pytanych ludzi
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:13
Jestem za tym żeby pamiętać o historii, ważne stawić pomniki, ale jak powiedzieli większości pytanych nie z takim drastycznym wyglądem. Jestem za czy przeciw pomnika jako dziennikarz chciałem wiedzieć co o tym myślą ludzie, więc dowiedziałem się.
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:18
Jest to trochę dziwne mówić z ludźmi, których imię nawet nie znasz, więc nie wiem czy to jest dobra droga żeby tutaj pisać. Ale zobaczymy. Niestety niem mogę pisać jako autor, raczej niema takiej funkcji, i moje imię i nazwisko może ktoś podrobić i pisać co chcę - więc bądźcie ostrożni. A jak coś w paszporcie mam na imię Mykola co znaczy Mikołaj
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:28
Wszyscy, którzy posyłają gdzieś i przeklinają Ukraińców nic do nich nie czuję, może trochę mi ich szkoda. Ale każdy ma prawo do powiedzenia to co on uważa za właściwe. Na tym buduję się demokracja. Więc mówcie, co chcecie ale ja na Polaka nigdy nie powiem nić złego. I jeszcze raz na temat tego artykułu i innych - jestem na praktykach, więc się uczę. Kilka lat temu nie mogłem coś powiedzieć po polsku poprawnie, a teraz piszę artykuły, robię filmiku po polsku, więc idę do przodu. I jestem bardzo wdzięczny Polakom za wsparcia, dzięki nim tutaj jestem i żyje. Jeśli ktoś chcę zemną się poznać proszę znaleźć mnie na Facebooku
autorMykolaBachur 3-05-2017 18:38
Na facebooku jest grupa Ukraińcy w Jeleniej Górze, możecie się dołączać, jestem otwarty żeby z Wami się zapoznać. 1 maja robiliśmy wspólną majówkę międzynarodową, gdzie byli Polacy Ukraińcy razem. Był to piękny czas! Moje wielkie pragnienie to tworzyć naszą wspólną historia naszą przyszlość opartą na miłości. I nie wierzcie tym, którzy mówią że Polaków nie lubią na Ukrainie jest nie prawda. Na facebooku możecie mnie znaleźć jako Mikołaj Bachur (Nick Bakhur) jak ktoś chcę porozmawiać to możemy się spotkać. Dziękuję bardzo.
~rondo 3-05-2017 18:39
jasne, że zabiera, zajrzałem do zielonogórskiego portalu lokalnego a tam instrukcje dla sklepikarze, restauratorów i handlarzy: ‘wobec zlewu rozkojarzonych warszawiaków i Wielkopolan nie możemy stracić wprost wymarzoną okazje do zarobienia na niedowartościowanych i niedopromowanych jeleniogórskich f...rów, turystom, którzy chodzą po naszym mieście szukając wejścia na śnieżkę trzeba pokierować do baru mlecznego śnieżka, tym, którzy pytają o drogę do Szklarskiej Poręby trzeba kierować do Nowej Soli, żadna różnica… jeżeli zaś uparciuchy zechcą zobaczyć Karkonosze to sprytnym manewrem dezinformacyjnym skierujemy do przyszpitalnej jadłodajny gdzie znajdą ‘kark-na-noszach’… i po kłopocie! na wszelki wypadek w ramach upodabniania Zielonej do Jeleniej nasz zielonogórski Prezydent zmienił imię na
~rondo 3-05-2017 18:39
cd: nasz zielonogórski Prezydent zmienił imię na Marcin, zaczął nosić czerwone sweterki i palić trzy paczki papierosów dziennie a w naszym lokalnym portalu będziemy publikować d...lne artykuły typu: ‘JELENIA ZABIERA ZIELONEJ TURYSTÓW?’
~rondo 3-05-2017 18:47
cd: nasz zielonogórski Prezydent zmienił imię na Marcin, zaczął nosić czerwone sweterki i palić trzy paczki papierosów dziennie a w naszym lokalnym portalu będziemy publikować d...lne artykuły typu: ‘JELENIA ZABIERA ZIELONEJ TURYSTÓW?’
~odp.pytam do autora 3-05-2017 18:49
Mikołaj ze wschodu kojarzy mi się z carem Mikołajem. Co do pomnika ,.dziękuję za info, poszukam jeszcze w necie . mój wnuk jest również pozytywnie nastawiony do wszystkich narodowości jak w USA.Życzę miłego dnia i dalszych sukcesów w.dziennikarstwie.
autorMykolaBachur 3-05-2017 19:22
Dziękuje bardzo.Tak, Mikołaj to Nikolaj na rosyjskim, Imperator Nikolaj.
autorMykolaBachur 3-05-2017 19:28
Dziękuje bardzo.Tak, Mikołaj to Nikolaj na rosyjskim, Imperator Nikolaj.
~ 3-05-2017 20:26
Spamerstwo!
~ 3-05-2017 22:56
Jelenia Góra to było miasto 25 lat temu. Teraz to miasto niemieckich montowni i dyskontów spożywczych. Zupełnie zmarnowało swój potencjał, turystyczny, gospodarczy i intelektualny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group