Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7534
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zespół cieśni nadgarstka

Niedziela, 3 lutego 2013, 19:46
Aktualizacja: 19:52
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Zespół cieśni nadgarstka
Fot. KCM Clinic SA
Zespół cieśni nadgarstka, zwany także zespołem kanału nadgarstka jest chorobą, w której dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Jakie są przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka?
Powstaje on na skutek zwiększonego ciśnienia, które powoduje niedokrwienie, przygniecenie lub (bardzo rzadko) przerwanie nerwu. Ogólne przyczyny nie są do końca znane , ale składają się na nie czynniki ogólnoustrojowe i lokalne (miejscowe)

Czym są czynniki ogólnoustrojowe i lokalne?
Do czynników ogólnoustrojowych należą : reumatoidalne zapalenie stawów, niektóre zaburzenia hormonalne(cukrzyca, niedoczynność tarczycy, akromegalia, menopauza) oraz zatrzymanie wody w organizmie charakterystyczne dla ciąży.
Ponadto: amyloidoza (skrobiawica), alkoholizm, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, otyłość itp.), nikotyzm. Zaostrzenie procesu chorobowego lub ujawnienie zmian utajonych (subklinicznych) może występować w okresie przedmiesiączkowym.

Jak dzielimy czynniki urazowe i nieurazowe?
Czynniki urazowe to złamania, przemieszczenia kości w obrębie nadgarstka, stłuczenia o także sumujące się mikrourazy okolicy nadgarstka.
Do czynników nieurazowych natomiast zaliczamy zapalenie pochewek ścięgnistych oraz guzy tej okolicy (np. torbiele, tłuszczaki, guz olbrzymiokomórkowy czy cysty epidermalne),chorobę (przykurcz) Dupuytrena oraz wady anatomiczne ścięgien i mięśni.
Do czynników można również zaliczyć wiek powyżej 40 roku życia i niestety płeć żeńską.
W pływ ma także rodzaj naszej pracy ( maszyniści, kasjerzy, przetwórstwo, informatycy, ciężka praca fizyczna) w szczególności gdy była ona wykonywana bez przestrzegania zasad higieny pracy w okresie od 20 do 40 roku życia.

Jakie są objawy Zespołu Cieśni Nadgarstka?
Rozwijają się stopniowo i niestety przybierają na sile wraz z postępem choroby. Odczuwane jest cierpnięcie palców I,II,III czasem IV (kciuka, palca wskazującego , środkowego, serdecznego), szczególnie po długim bezruchu, np. w nocy. Ból i cierpnięcie palców nasila się po długotrwałym przebywaniu w przymusowej pozycji ręki – np. w czasie jazdy na rowerze, czy przy chodzeniu o kulach, lub przy forsownej pracy, przy czym unoszenie kończyn do góry i potrząsanie nią przynosi ulgę. Później następuje utrata precyzji np. niemożność utrzymania śliskich przedmiotów. Słabnie też siła mięśni, co jest zauważalne przy próbie uścisku. Czasem ból może promieniować do łokcia. Późnym objawem choroby są zaniki mięśni ręki, tak, że pacjenci często sami zauważają np. spłaszczenie kłębu kciuka.

Jak można leczyć i diagnozować schorzenie?
Diagnostyka: badaniem najlepiej opisującym stan nerwu pośrodkowego jest elektromiografia (EMG) – badanie przewodnictwa nerwów i skurczów mięśni w odpowiedzi na bodziec elektryczny.
Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny, polegający na nacięciu troczka zginaczy. Klasycznie wykonuje się małe cięcie na nadgarstku, ale zabieg można też wykonać artroskopowo. W obu przypadkach wyniki są zbliżone do siebie.
Po zabiegu nie jest konieczny pobyt w szpitalu , więc jeśli zabieg wykonany był rano, to wieczorem jeśli nie ma przeciw wskazań , pacjent może iść do domu.

Lek. Med. Wojciech Patkowski specjalista ortopedii i traumatologii narządów ruchu
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
94
Tak
76%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group