Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 9985
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zegar wrócił na "Majówkę"

Piątek, 2 października 2020, 13:48
Aktualizacja: 13:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zegar wrócił na "Majówkę"
Fot. Przemek Kaczałko
Zegar przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze, którym przez dziesiątki lat opiekował się zegarmistrz Mirosław Skowroński został odrestaurowany i dzisiaj (2.10) wrócił na swoje miejsce. Inicjatywa społeczna Zbigniewa Ładzińskiego, przy wsparciu wielu pasjonatów ma pozwolić na kolejne 100 lat użytkowania urządzenia.
Ten zegar ma 102 lata i chciałbym, żeby działał przez następne 100 lat - podkreślił Zbigniew Ładziński z Zakładów Metalowych Ładziński. - Cały mechanizm pozostał, ale zastosowaliśmy nowoczesne urządzenia - silnik krokowy, nowe podświetlenie, założyliśmy również urządzenie zmierzchowe, więc będzie się zapalał przy zmierzchu. Ponadto trzeba było namagnesować mechanizm, który miał już słabe pole magnetyczne. Pan Tomasz Iwanowski zrobił nowe tarcze, którego szyby są hartowane. Cyferblat będzie miał cyfry arabskie, bowiem w przeszłości (w latach 20. XX wieku) ten zegar miał właśnie takie cyfry - wracamy do pierwszej świetności. W związku z tym musieliśmy również zmienić wskazówki... Było dużo pracy, aby ten zegar odnowić - opowiadał nam prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

W trakcie montażu zegara wiele osób zatrzymywało się, by zrobić zdjęcia i podziękować Zbigniewowi Ładzińskiemu za jego inicjatywę.

Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, że tato czasami w środku nocy się zrywał, bo trzeba było przestawić zegar na czas letni, bądź zimowy czy reperować go. Pewnego razu chuligani rzucili w zegar cegłą i wtedy pierwszy raz został zdjęty. Tato na ladzie postawił słoik na datki na remont zegara. Społeczeństwo Jeleniej Góry w kilka dni zapełniło go - to dobrze świadczy o mieszkańcach, wszyscy się do niego przyzwyczaili - wspominał Wojciech Skowroński, syn zegarmistrza.

Zegar był też miejscem spotkań - dla wielu mieszkańców to punkt orientacyjny na 1 Maja. Gdy ludzie umawiają się koło zegara - od razu wiadomo gdzie.

Istotny wkład w renowację urządzenia miał Stanisław Czamara, który najwięcej napracował się przy zegarze.

Było co robić. Musiałem dopasować mechanizm do układu, który dorobiłem - zajęło to dużo czasu, tym bardziej, że robiłem to w czasie wolnym - wyznał Stanisław Czamara, który przyznaje, że powrót zegara na swoje miejsce to wspólna praca wielu pasjonatów.

Uroczyste odsłonięcie zegara zaplanowano na sobotę (3.10) - pierwotnie miała to być godz. 10:00, ale organizatorzy Senioraliów przekonali społeczników, żeby uroczystość odbyła się ok. godz. 11:00, gdy ulicami centrum Jeleniej Góry będzie przemierzać korowód seniorów.

Twoja reakcja na artykuł?

104
92%
Cieszy
2
2%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
2
2%
Złości
3
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
848
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group