Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 10083
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zatrzymania za przemyt papierosów bez akcyzy

Sobota, 22 lutego 2020, 10:03
Aktualizacja: Niedziela, 23 lutego 2020, 9:21
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zatrzymania za przemyt papierosów bez akcyzy
Fot. archiwum
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz innych jednostek Straży Granicznej, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, dokonali zatrzymania na terenie województwa dolnośląskiego oraz podlaskiego pięciu osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Podejrzani to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat.

Zatrzymania miały związek ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzonym z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu. W wyniku przeszukań funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali szereg pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze, a także inne przedmioty stanowiące zabezpieczenie majątkowe oraz dowody rzeczowe w śledztwie.

Jak ustalono, wyroby tytoniowe trafiały do Polski z Litwy, a następnie były transportowane na teren Dolnego Śląska busami - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Stąd, po przepakowaniu do pojazdów osobowych, były rozwożone do nabywców na terenie Czech oraz Niemiec. W sierpniu 2019 roku w jednym z zatrzymanych pojazdów ujawniono ponad 1,8 mln sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, udaremniając w ten sposób uszczuplenie należności publicznoprawnych w podatku akcyzowym, VAT i należności celnej w łącznej kwocie ponad 2 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, a także przemytu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów. Wobec czterech z zatrzymanych sprawców skierowano do sądu skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec kolejnego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty w tej sprawie usłyszał także mieszkaniec Lubania. Mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym od stycznia 2020 roku.

Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz udział w grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do: pięciu lat i siedmiu lat pozbawienia wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
560
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group