Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8582
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Zastąpić straż miejską policją

Poniedziałek, 12 listopada 2007, 7:05
Aktualizacja: 14:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Zastąpić straż miejską policją
Czy w miejscu strażników miejskich pojawią się policjanci z większymi kompetencjami?
Fot. Agnieszka Gierus
Patrole prewencyjnych policjantów lokalnych zamiast darzonych małą estymą strażników miejskich to pomysł Platformy Obywatelskiej na reformę struktur stróżów prawa. Ale najpierw o projekcie muszą wypowiedzieć się ci, których sprawa dotyczy najbardziej: mieszkańcy.

Pisze o tym poniedziałkowy Newsswek. Jeśli wyznacznikiem miałaby być opinia jeleniogórskich internautów o formacji straży miejskiej, należałoby ją zlikwidować choćby dziś, a w jej miejsce powołać policjantów. Tego samego chce wygrana w niedawnych wyborach do parlamentu Platforma Obywatelska.

Nie będzie to jednak policja w ramach struktur krajowych, ale samorządowych. Wzorem państw zachodnich tak zwana policja municypalna o szerokich uprawnieniach, których dziś straż miejska jest pozbawiona.
Strażnicy nie mają dziś prawa ani do dokonania rewizji, ani zatrzymania. W każdym przypadku mogą ewentualnego sprawcę tylko wylegitymować, a do dalszych czynności muszą wzywać policjantów.

Policja municypalna byłaby finansowana z kasy samorządów – nadmienia Newsweek. Komendanta miałby powoływać starosta powiatowy po konsultacji z komendantem policji państwowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group