Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2237
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapomnieli o kopercie dla niepełnosprawnego

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 23 grudnia 2016, 8:09
Aktualizacja: Sobota, 24 grudnia 2016, 7:55
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Od ponad roku Joanna Jasińska z ul. Skarżyńskiego w Jeleniej Górze stara się o namalowanie koperty parkingowej dla jej niepełnosprawnego męża Krzysztofa. Mężczyzna od 10 lat cierpi na szereg schorzeń, które zmuszają go do częstych i natychmiastowych wyjazdów dla szpitala i lekarzy. Mimo wcześniejszych obietnic ze strony zarządu dróg i mostów, a następnie ponagleń ze strony żony chorego, koperty nie ma do dzisiaj.

Krzysztof Jasiński ma 39 lat. Od dziesięciu lat jest osobą niepełnosprawną, od czterech lat mieszka przy ul. Skarżyńskiego w Jeleniej Górze. To boczna ulica, w którą zjeżdża się z ul. Wincentego Pola. Pozornie niezatłoczona, ale…

- Nieopodal nas jest firma prowadząca pomoc drogową, do której pracownicy przyjeżdżają samochodami, a auta i lawety ustawiają wzdłuż ulicy – wyjaśnia pani Joanna. – Przy naszej ulicy mieszka też pan, który jeździ tirem i parkuje go nieopodal naszego domu. Jeśli do tego dochodzą samochody osób odwiedzających naszych sąsiadów, nie mamy gdzie zaparkować. Oczywiście wszyscy mają prawo do parkowania, ale mój mąż jest na tyle schorowany, że często każda minuta jest cenna. Krzysztof jest po dwóch przeszczepach szpiku, wszczepieniu implantu w kręgosłup, ma napadowe migotanie przedsionków. Ma też inne schorzenia wywołane dwoma chorobami autoimmunologicznymi i genetycznymi, co zmusza nas do częstych i natychmiastowych wyjazdów do lekarza czy szpitala. Wtedy odległość do samochodu ma ogromne znaczenie. Poza tym nie może on zbyt długo stać na nogach, stąd nasza prośba o namalowanie nam koperty, która chociaż troszkę ułatwiłaby nam funkcjonowanie. Tymczasem po złożeniu wniosku i pisemnej odpowiedzi pozytywnej, potraktowano nas, jak potraktowano. Mąż nie mówi, więc sam nie może zadzwonić i poprosić o tą kopertę. Po swojemu pyta mnie, kiedy będzie koperta, a ja nie wiem co mam mu odpowiedzieć. Dzwoniłam do zarządu dróg wiosną, latem, jesienią. Informowano mnie, że koperta zostanie pomalowana kiedy będą odnawiane pasy, potem, kiedy to odnawianie się zakończy, następnie kiedy będą sprzyjające warunki atmosferyczne. Pisałam maile w grudniu br., na które nawet nie dostałam odpowiedzi – dodaje rozżalona Joanna Jasińska.

Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze wyjaśnia, że ta koperta była wpisana w plan działań na obecny rok. - Wykonawca jednak zapomniał na tej ulicy namalować tę kopertę, a teraz, w grudniu, tego nie zrobimy, bo farba odejdzie od chodnika i drogi – mówi. – Moi pracownicy biją się w pierś, że tego nie dopilnowali i zapewniają, że koperta powstanie wiosną, jak tylko pogoda na to pozwoli. Wykonawca był o tą koperty pytany w październiku, ale wyjaśnił, że zapomniał i w tym roku już tego nie zrobi. Możemy tylko przeprosić tych ludzi, ale w natłoku wielu spraw po prostu to pominięto – dodaje Czesław Wandzel.

Joanna Jasińska cały czas ma jednak nadzieję, że jeszcze w tym roku koperta powstanie.
- Jest grudzień, a mąż cały czas oddycha przez rurkę tracheotomiczną, w której przy zimnym powietrzu na zewnątrz i ciepłym powietrzu wydychanym, skrapla się woda i zalewa mu oskrzela – mówi jeleniogórzanka. – Czasami po zejściu do samochodu musze odsysać tą wydzielinę zanim jeszcze ruszymy. A im dłuższy czas Krzysztof jest na zewnątrz, tym więcej tej wody dostaje się do oskrzeli. Nie ma śniegu, dni też bywają jeszcze ciepłe, dlatego raz jeszcze proszę o tą kopertę i mam nadzieję, że dostaniemy ją w ramach tzw. prezentu świąteczno – noworocznego. Przecież taką kopertę można nawet namalować ręcznie – dodaje jeleniogórzanka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 23-12-2016 8:22
Panie weż pan sprej i sam pan wymaluj tą kopertę jak tak się gramolą w urzędzie , przecież te urzędasy muszą kawę wypić pączka zjeść i nie maja czasu na takie bzdury jak koperta.
~FFF 23-12-2016 9:03
Problem ( sprawa ) bardzo pilna...., ale nie wszystko zza biurka widać. Wstyd panowie ( panie ) urzędnicy. Czasami należny wstać , wyłączyć komputer i pracować , po prostu z empatią z sensem podejść do problemu . Wstyd.
~? 23-12-2016 9:17
Dyrektorze "Kochany" to jak farba odejdzie , to trzeba namalować jeszcze raz, i jeszcze raz i tak do wiosny. A na stosowne oznakowanie też trzeba czekać do wiosny? Troczę więcej empatii, proszę wymagać trochę więcej od siebie , warto.
~Bez przesady 23-12-2016 9:35
Nie przesadzajcie z tymi kopertami. Jak by tak każdy chciał mieć prywatną kopertę to dla innych by miejsca nie było. To po pierwsze. Po drugie często obserwuję tych " niepełnosprawnych" jak wysiadają z auta i zapier...ja biegiem do sklepu lub pchają pełne wózki z zakupami.
~FFF 23-12-2016 9:41
Do internauty ~ bez przesady......gratuluję empatii ....
~@Cz. Wandzel 23-12-2016 10:41
Jakim burakiem trzeba byc aby odpowiedziec w ten sposob. Jaki jest problem aby wziac farbe i namalowac, nawet teraz? Tzw sluzy dla rowerow za 28 tys na wiosne beda do odmalowania. Jaki jest koszt namalowania koperty? Dlaczego nie mozna wyslac pracownika aby namalowal koperte? Tu przypomne, Cz. Wandzel zarabia 9 tys/miesiac z naszych podatkow I NIE POTRAFI ZORGANIZOWAC PUSZKI FARBY I CZLOWIEKA ABY NAMALOWAL KOPERTE. Do d...la "23-12-2016 09:35 | ~Bez przesady" tacy pseudo "niepelnosprawni" tez sie zdarzaja ale tu jest napisane o konkretnym przypadku. Facet ma powazne problemy ze zdrowiem ale ty kiedys widziales jak "niepelnosprawny" pchal wozek i dlatego w tym opisanym przypadku koperta sie nie nalezy. Masz cos wspolnego z Cz. Wandzlem?
~Teesza 23-12-2016 10:43
Parkowac tira o DMC powyzej 16 ton w terenie zabudowanym tylko w yznaczonych miejscach a nie pod domem !!!
~Widzę to samo 23-12-2016 11:03
Gość "bez przesady" ma trochę racji . Gdyby niepełnosprawni nie nadużywali uprawnień nie było by problemu. Tacy jesteście litościwi i dobrotliwi, w niedzielę do kościoła na sumę, a po kościele nóż w plecy sąsiadowi. Usłyszeliście czyjeś odmienne zdanie i już plujecie jadem. To taki pis_owsko katolickie podejście?
~Kuzia 23-12-2016 11:20
Z całego serca współczuje Panu Krzysztofowi, ale jak przeczytałam, że Krzysztof jest po dwóch przeszczepach szpiku, wszczepieniu implantu w kręgosłup, ma napadowe migotanie przedsionków to chyba nie powinien sam prowadzić samochodu szczególnie z tym ostatnim schorzeniem. A jak będzie koperta to i tak zaraz się znajdzie jeszcze kilku z grupą inwalidzką i będą zajmować miejsce kto pierwszy ten lepszy.
~zaboberek 23-12-2016 11:21
Nieżyjący już prof.Bartoszewski mawiał:"Warto być przyzwoitym". Słowa te kieruję i do p.Wendzla jak i do niektórych internautów("bez przesady,Widzę to samo").Problem jest dopiero dostrzegany,gdy dotknie nas samych.Do 8:22:"Panie weż pan sprej...",czy nie zauważyłeś jaki jest stan zdrowia tego pana?Wykaż się empatią i pomaluj tym sprejem.
~ 23-12-2016 11:47
Do czego namawiacie malowanie znaków bez zgody jest karalne wtedy zjawi się nagle SM i mandat tak samo jak zastawiają pachołkami część jezdni bo maja sklep gó..o prawda
~ 23-12-2016 11:48
Ale nakazy zakazy to bardzo szybko nakazuja, i komornikami strasza-OPRAWCY
~JELENI_OGÓR 23-12-2016 11:54
lecz z drugiej strony jest bardzo często tak że samochody tłoczą się podczas gdy "koperty" marnują się , ogólnie problem jest taki, że nasi włodarze nie zauważają i nie chcą zauważyć że lata 60/70-te kiedy na budynek przypadało po 1 Polonezie lub Trabancie dawno już minęły i całe miasto należy tak przekształcać aby każdy mógł bez problemu zaparkować jeśli przypada po 1 samochodzie na 1 rodzinę
~ 23-12-2016 12:04
Każdego może dopaść choroba lecz ten Pan nie powinien zasiadać za kółkiem w takim stanie bo może pozabijać niewinnych ludzi a ten z tira nadajnik to mu nic nie zrobią
~buuu 23-12-2016 12:47
Każdego roku w Polsce likwiduje się kilkadziesią miejsc dla inwalidów.
~ 23-12-2016 12:56
Drogowa równie dobrze mogła by postawić jakiś znak z informacją że dane miejsce jest dla inwalidów. Ale to właśnie jest nasza kochana polska w której każdy urzędnikk utrudnia zamiast pomóc.
~Gienek 23-12-2016 13:09
do bez przesady, kiedyś też bedziesz stary i zycze tobie porzadnego kopa w cztery litery.
~ja 23-12-2016 13:17
Współczuję, bo sam walczyłem dość długo o kopertę. O ile tą jeszcze udało się namalować tak zupełnie nie rozumiem na jakiej podstawie na drogach publicznych montowane są tabliczki z nr rejestracyjnym. Co ciekawe jak ja starałem się o ową to wszyscy nabrali wody w usta i przyznali rację, że to nie jest zgodne z prawem. To jak to jest, że jednym Zarząd Dróg i Mostów montuje, a innym nie? Panie Krzysztofie wytrwałości, determinacji, powodzenia i zdrowia życzę.
~do 11:03 23-12-2016 13:44
co za chamski komentarz!!!
~B+ 23-12-2016 13:53
Tak to już jest, że urzędnik w Polsce to pan i władca.Jak coś trzeba załatwić dla obywatela to przeciągają w nieskończoność, ale jak coś chcą od przeciętnego Kowalskiego to dają termin 7 albo 14 dni, bo jak nie to paragrafy, kary, egzekucje i sądy.
~$ 23-12-2016 14:17
niech Jarek namaluje! niech Jarek namaluje ! niech Jarek namaluje! łopatę umie trzymać, to pewnie pędzel też!? jak dobra zmiana, to dobra zmiana, a nie tylko o emeryturze marzyć i hodowaniu byków! najweselszych Świąt !
~ONA 23-12-2016 14:31
To przykre, przerabiałam to na własnym przykładzie. 10 m-cy czekałam aż szanowny Zarząd Dróg i Mistów namaluje kopertę i postawi znak. Kierownik był bardzo niemiły po czym powiedział, że takie rzeczy robia na wiosnę pod warunkiem że jest ładna pogoda, najpewniej moga zrobić to latem, także Pan trochę poczeka teraz. Smutne i okrutne!!!!!!!!!!!!
~ed 23-12-2016 15:06
a widzieliście jak teraz wyglądają słynne śluzy dla rowerów za 28 tysi? Dlaczego w tym pop... kraju nie może być normalnie. Przecież to się w głowie nie mieści żeby wywalić takie pieniądze. No widać ktoś musiał zarobić. A tu jest problem żeby zorganizować pół litra farby i człowieka na godzinę.
~Iza 23-12-2016 15:16
Do tych, którym się wydaje, że karta parkingowa jest wydawana dla KIEROWCY, a człowiek tak chory nie powinien prowadzić - Nie, kochani, to nie jest tak, karta jest wydawana dla inwalidy, którego może wozić ktokolwiek, wcale nie musi kierować osobiście. Taksówka z inwalidą jako pasażerem też ma uprawnienia specjalne, o ile inwalida ma przy sobie kartę parkingową. Więc może najpierw ciut wiedzy zażyć, zamiast pisać bzdury?
~do 12:47 23-12-2016 16:02
... i jeszcze więcej normalnych miejsc parkingowych, bo tacy jacyś sobie ubzdurali że szarym ludkom nie wolno mieć samochodów bo to nie-eko no i dokuczają właścicielom samochodów na wszelkie możliwe sposoby (likwidacje parkingów , dróg lub zwężanie ) jeszcze rozumiem takim co po kilka samochodów na 1 gospodarstwo domowe , ale powinno być miejsce dla każdego zastrzeżeniem że 1 samochód na 1 rodzinę
THX1138 23-12-2016 16:45
oni nie zapomnieli o kopercie , tylko o zabraniu mu prawa jazdy, bo w tym stanie to stwarza olbrzymie zagrożenie na drodze dla siebie i dla innych
THX1138 23-12-2016 16:53
do 16:02 dobrze to ująłeś , bo różni tacy "włodarze" chcrzanią o ekologii i ograniczeniu ruchu sam. sami jednocześnie wożą ....py nawet do sklepu oddalonego o parę metrów (widział ktoś na ulicy idącego pieszo któregoś z włodarzy ???) no i uprzykrzają życie normalnym ludziom dając sygnalizację świetlną gdzie popadnie, nie budując kładek dla pieszych (a samochody w korkach kopcą) nie budując parkingów a nawet likwidując zwężając drogi i można tak wymieniać ___ problem parkingów nie tylko niepełnosprawnych dotyczy ale i wszystkich , ale tylko nad niepełnosprawnymi się pochylają (nie po to by im pomóc tylko by gadać) a szarej pracującej Kowalskiej i Kowalskiego nikt nie żałuje
~zaboberek 23-12-2016 17:19
Czytałem wielokrotnie artykuł i nigdzie nie zauważyłem,aby było napisane,że to p.Krzysztof jeździ do lekarza.Jest napisane,że jego choroba wymaga częstych wyjazdów do szpitala.Nie warto wylewać tyle jadu na człowieka,który prosi o rzecz w zasadzie błahą dla urzędu,jednak dla niego jakże ważną. Wszystkim życzę spokojnych świąt,dużo zdrowia i uśmiechu od ludzi i dla ludzi.
~wiesława 23-12-2016 18:11
Do tych co tak zazdroszczą tych miejsc parkingowych i przywilejów inwalidów ,oddam swoje przywileje wraz z samochodem za zdrowe nogi .Panu z zarządu dróg oby jak go choroba dopadnie (czego mu jednak nie życzę ),żeby przynajmniej miał pamięć dobrą i pamiętał jakie decyzje podejmował
~Gdzieś czytałem 23-12-2016 18:31
A czy czasami nie jest tak (zgodnie z przepisami), że na kopercie można stać tylko 2 godz.?
~@18:31 23-12-2016 19:59
Nie, nie jest tak. Zresztą, byłoby to idiotyczne - jak inwalida miałby wtedy zaparkować pod domem na noc?
~ 23-12-2016 20:28
Człowiek potrzebuje prostego wsparcia. Wstydzilibyście się z tymi głupimi komentarzami.
~wi-fi 23-12-2016 21:12
Szanowny Panie Zaboberek, świetny komentarz ,ja mam cichą nadzieję,że Pana Wandzla cos kiedyś dopadnie ,bo to przecież stary człowiek, i wówczas on zrozumie co to jest empatia i będzie jej oczekiwał od bliźnich.A tak na marginesie- kiedy on już zniknie z tego wydziału dróg i mostów? Pozdrawiam oczywiście Pana Zaboberka.
~stokrotka 23-12-2016 21:39
Też starałam się o wyznaczenie miejsca dla niepełnosprawnej osoby w swojej miejscowości w tzw strefie zamieszkania Najpierw uzyskałam odpowiedź,że z powodu zimy namalowanie oznakowania jest niemożliwe/ widocznie nie mieli czarnej farby do białego śniegu mimo,ze o miejsce rozpoczęłam starania w miesiącach letnich.A jak byłam skłonna poczekać do wiosny to dostałam informacje,ze za pomalowanie wyznaczonego miejsca muszę płacić ok. 1.000 rocznie.mimo,ze zaznaczałam,ze nie chce tego miejsca na wyłączność tzn.bez wpisania nr.rej.Nadal życzę dużo zdrowia zwłaszcza narządu ruchu - urzędnikom ze swojej miejscowości.Oni wszyscy tacy zaangażowani i współczujący
~Baja 24-12-2016 0:15
Jak Opozycja , POdpala , POLSKĘ , i obniża kurs złotego , to milion kredytobiorców , płaci o 200,zł miesięcznie ratę większą, to ile prowizji dostaje Banksyer ? Z 200 milionów?.
~ 24-12-2016 0:58
drodzy niepełnosprawni współczuję wam, ale chyba was za bardzo ponosi skoro chcecie miejsca parkingowe na wyłączność gdy dla wszystkich jest olbrzymi problem z tymi miejscami
~ 24-12-2016 6:25
O wielu rzeczach zapominaja. Natomiast pamietaja o wyplacie.Nie zapomnieli kupic i zamontowac podswietlenia Kaplicy Swietej Anny,ale zapomnieli zobaczyc czy swieci.Bylo by sie czyms pochwalic,ale nieswieci. SZARO-BURO i PONURO.Czego nie dotkna to spierd--la
~ 24-12-2016 6:26
Widac to takie CIAMAJDANY.
~gabinetcieni 24-12-2016 8:09
W takich przypadkach koperta powinna byc namalowana z miejsca i mozliwoscia parkowania tylko dla konkretnego pojazdu. Dla tych, ktorzy tak placza,ze nie ma miejsc do parkowania : pamietajcie zycie jest tak przewrotne, ze nie jestescie w stanie przewidziec co spotka was jutro i nie bedziecie musieli walczyc o wydzielone miejsce dla siebie. Pan T. z pomocy drogowej mialby na tyle kultury, ze powiedzialby o sprawie pracownikom,zeby stawiali auta dalej bo mieszka obok czlowiek dla ktorego kazda minuta jest na wage zycia.Z czystej ciekawosci to m.in.auta laweciarza nie lamia przepisow PRD mowiacych o zostaiwniu wolnego 1.5 m na chodniku? Inna strona medalu to.gr.inw. dane za maslo i wykorzystywanie tego faktu do parkowania na kopertach ,gdzie prawdziwi chorzy nie maja na to szans...
~do 8:09 24-12-2016 13:40
dlatego właśnie kopert w ogóle nie powinno być , ponieważ różne cwaniaczki z nich korzystają a dla prawdziwie potrzebujących i tak nie ma miejsca i w ogóle dla nikogo nie ma , niech się nasze władze opamiętają trzeba o wiele więcej miejsc parkingowych tak żeby każda rodzina posiadając 1 samochód mogła swobodnie parkować a nie prawo dzungli i wyścigi wracając z pracy który szybciej dojedzie i zajmie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group