Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6491
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast pociągiem – autobusem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 marca 2010, 16:05
Aktualizacja: 16:20
Autor: KAM
Pociąg do Zielonej Góry odjechał dziś z Jeleniej Góry o godz. 11. 19. Kiedy ruszą pociągi do Lwówka i Legnicy, nie wiadomo.
Fot. TEJO
Z powodu przeglądu szynobusów od wczoraj linię Jelenia Góra – Lwówek – Legnica obsługuje autobusowa komunikacja zastępcza.

Jak informuje portal koleje.dolnosląskie.pl, w planach było zastąpienie szynobusa normalnym pociągiem z wagonami i lokomotywą spalinową. Jednak – ponieważ ta zbyt często się psuła – zdecydowano, że tymczasowo do Lwówka, Bolesławca i Legnicy z Jeleniej Góry (i w odwrotnej relacji) będą kursowały autobusy zastępcze. Nie podano, do kiedy ma trwać ta niedogodność.

Jeszcze kilka miesięcy temu na tej trasie kursował nowoczesny szynobus. Został on przeniesiony najprawdopodobniej na trasę Węgliniec-Zgorzelec. Po tym fakcie podstawiono lokomotywę, która jest stara i bardzo często się psuje.
- Lokomotywa uległa awarii. Ustaliłem, że faktycznie jeden z serwisów próbował ją naprawić, ale nie poradził sobie z awarią. Teraz trzeba czekać serwisantów z Wrocławia, którzy mają naprawić lokomotywę – mówi starosta powiatu lwóweckiego Artur Zych.

Od nowego roku podróż pociągiem stała się dosyć uciążliwa. Na trasie Lwówek Śląski – Jelenia Góra pociąg kursował z prędkością około 30 kilometrów na godzinę. Wszystkiemu winne były zniszczone podkłady kolejowe, a Dolnośląskie Koleje Państwowe nie chcą odnowić torowiska.

Kilka miesięcy temu starosta lwówecki Artur Zych zorganizował nawet symboliczną akcję zbiórki podkładów kolejowych, która mimo nagłośnienia w mediach nie przyniosła jeszcze oczekiwanego efektu.
Nieoficjalnie mówi się o tym, że wszystko zmierza do likwidacji połączenia kolejowego, które od lat jest niewygodne dla urzędników i kosztowne w utrzymaniu.

Oto tymczasowy rozkład jazdy autobusów zastępczych (odjazdy sprzed dworca PKP):
* poc. nr 69722/23 rel. Bolesławiec (4:58) - Lwówek (odj. 6:08) - Jelenia Góra (7:22),
* poc. nr 69728 rel. Legnica (9:30) - Bolesławiec (10:01) - Lwówek (11:07),
* poc. nr 69724 rel. Lwówek (11:26) - Jelenia Góra (12:40),
* poc. nr 69726 rel. Lwówek (14:30) - Jelenia Góra (15:44),
* poc. nr 66547 rel. Legnica (22:26) - Bolesławiec (23:01),
* poc. nr 60723 rel. Jelenia Góra (8:15) - Lwówek (9:29),
* poc. nr 60725 rel. Jelenia Góra (12:57) - Lwówek (14:09),
* poc. nr 60729 rel. Jelenia Góra (15:58) - Lwówek (17:12) - Bolesławiec (18:19) - Legnica (18:55).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 16-03-2010 16:13
picu picu kolej dolnośląska(stara kolejowa nomenklatura) gdzie kolwiek wejdzie tam pozostawia po sobie zgliszcza rozkładając wszystko na łopaki
~xxx 16-03-2010 16:46
prawda jest taka że do Lwówka już wcześniej jeździła lokomotywa i jeden wagon a do Zielonej miał już wrócić szynobus ale niestety dalej będą jeździć dwa wagony i lokomotywa bo choć szynobus dotarł do Jeleniej musi ponownie wrócić do naprawy...
~dyrektor 16-03-2010 17:14
Ci rzecznicy mnie osłabiają a kolej zlikwidują po cichutku żeby nikt się nie dowieział taka jest polityka
~Piękny Roman 16-03-2010 17:24
Picu picu chlastu chlastu nie mam rączek jedenastu :)
~Śmieszek 16-03-2010 17:36
Pewnikiem zamiast torowiska zrobią ścieżkę rowerową Możliwe , że aż do Szczecina .
~lokomotywa 16-03-2010 18:02
A to taka ładna trasa. Najładniejsza na Dolnym Śląsku chyba. Wiadukty kolejowe, mosty, tunele, piękne stacje. Gdyby przenieść tą trasę 50km na południe lub 100km na zachód to na pewno kursowała by nią stara lokomotywa z wagonami wypełnionymi co weekend turystami. Ale o wiele prościej jest zlikwidować...
rymcycymcy 16-03-2010 18:16
Powinni dać tą ciufcię do Dzięciołowskiego. Oni serwisują Logany, to i z rumuńską lokomotywą dadzą sobie radę ! ;))
~ 16-03-2010 18:24
co w tym kraju się dzieje wywalić niektórych urzędników czyli wyrwać chwasty i naprawić linie kolejowe przywrócić pociągi do Karpacza Kowar Lwówka i dalej dalej takie piękne górskie tereny to wstyd WSTYD dla PKP stacyjki zniszczone osrane powbijane szyby WSTYD kto jest za to odpowiedzialny brak słów do takich ludzi a pewnie swoje chaty mają odstawione że mucha nie siada WSTYD
~Bonifas 16-03-2010 20:11
Sercu marszałka bliższa Trzebnica tam zabrano jeden z szynobusów który jeździł do grudnia jeszcze u nas zostawiając nam tylko jeden pojazd. W marcu zabrano nam drugi szynobus tym razem do Zgorzelca! Jelenia Góra i Lwówek Śl. mają pecha że nie leżą blisko Wrocławia PRYWATA oto domena DOLNOŚLĄSKIEGO świata ! Kiełbasa wyborcza rzucona do Trzebnicy puszcza się pociąg w środku nocy którym nikt kompletnie nie jeździ a Lwówek się kroi ciacha zabiera pojazdy i wozi drogami taka to już dola ludzi kategorii B!
~miedzianobrody do śmieszka 16-03-2010 20:33
wiesz...ja bardzo ucieszyłbym się z takiego rozwiązania...
~LEJDIS 16-03-2010 20:51
Kolej Dolnośląska porwała się na trasę Jelenia Góra - Lwówek a teraz cienko piszczą a gdzie ich wspaniałe szynobusy które stoją z usterkami w polu po parę godzin przeżyłam to na własnej skórze stojąc parę godzin na stacji Nielestno a obsługa tego wynalazku nie potrafiła sobie poradzić z tą usterką .Parę lat temu jeździły wagony do Lwówka prowadzone przez P.K.P Przewozy Regionalne i było wszystko Ok ale jakiś mądry wpadł na genialny pomysł oddać linię dla Kolej Dolnośląska a ta doprowadza ją ku upadkowi (czytaj zamknięcia) a może Panu Marszałkowi zabrakło już kasy na finansowanie Kolej Dolnośląskiej ???
Cień 16-03-2010 22:13
Przecież mogli ściągnąć opony z kół autobusu, postawiliby go na szynach i mieliby szynobus.
~ 17-03-2010 0:15
a do SZKLARSKIEJ TEŻ SĄ TAKIE CYRKI
~bonifas 17-03-2010 6:59
Polecam dzwonić do tego pana z UM który wspaniałomyślnie oddał linie lwówecką tym niedojdom z Legnicy! Oto tel (71) 7769358 należny prosić o rozmowę z Krzysztofem Bańkowskim
~p=p 17-03-2010 8:46
zgadzam sie z "bonifas" teraz ten pan odpowiada za wszystko, ktory niby to wie wszystko o pkp,o polaczeniach, itp.... ale to zwykly urzedas!!!!!! dzwoncie, bo pisma do niego nie dociraja!!!
~do cień 17-03-2010 8:59
To tak jakby tobie zamiast mózgu rękę wymienili . Zawsze pieprzysz głupoty .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group