Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 9141
Zalogowanych: 84
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Zaludnienie miast a zanieczyszczenie środowiska

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 6:23
Aktualizacja: Środa, 20 grudnia 2017, 10:53
Autor: TS
Świat: Zaludnienie miast a zanieczyszczenie środowiska
Fot. TS
Blisko połowa ludzi żyjących obecnie na kuli ziemskiej mieszka w miastach (ok. 73% mieszkańców w Europie). Ogromne metropolie, jak Bombaj, Pekin, Tokio to nie tylko fascynujące zakątki świata, ale przede wszystkim przeludnione miejsca, w których rozbudowa i towarzyszące jej zanieczyszczenia, skutecznie wypierają naturę z centrum.

W ciągu najbliższych 30 lat mieszkańcy miast stanowić będą 2/3 ludności świata. Metropolie zamieszkałe przez tak ogromną liczbę ludzi, zajmują zaledwie 2% powierzchni ziemi, co świadczy o skali ich przeludnienia. Nie potrzeba dużej wyobraźni by zrozumieć problem powstawania smogu i zanieczyszczenia środowiska w tak ogromnych skupiskach ludzi. Przeludnione miasta to przede wszystkim odpady komunalne, gazy cieplarniane, eksploatacja paliw, a także zanieczyszczenie powietrza będące przyczyną smogu.

Choć powyższe fakty przemawiają na niekorzyść komfortu życia w dużych miastach, odnotowywany jest stały napływ nowej ludności. Poprawa katastrofalnych warunków życia przepełnionych metropolii odbywa się zazwyczaj kosztem zasobów przyrodniczych.

Miejska zieleń oraz okoliczne lasy i grunty stają się ofiarami intensywnego rozwoju terenów miejskich. Warunkiem wzrostu konkurencyjności miasta i jego potencjału gospodarczego jest zazwyczaj nadmierna i niewłaściwa eksploatacja natury. Mieszkańcy dużych miast często bezpowrotnie tracą możliwość bliskiego kontaktu z naturą w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Rezygnacja z takiego przywileju jest jednak nie tylko drobnym poświęceniem z obszaru estetyki, ale przede wszystkim to rezygnacja z czynnika kreującego ludzkie zdrowie.

Pominięcie w wizji rozwoju miasta czynników przyrody, pozbawia jego mieszkańców szans na egzystencję w odpowiednich dla organizmu człowieka warunkach. Bliskość drzew, trawników, krzewów i pól warunkuje zarówno czystość wdychanego przez ludzi powietrza, jak i temperaturę oraz wilgotność. Nie wszyscy odpowiedzialni za miejskie inwestycje mają świadomość jak istotny dla zdrowia psychicznego i fizycznego jest dla człowieka kontakt z naturą. Wstyd przyznać, ale jeden z podstawowych determinantów ludzkiego zdrowia przegrywa często z perspektywą zysku towarzyszącą nowym inwestycjom czy perspektywą intensywnego rozwoju miasta. Finansowo opłacalne zbycie miejskich gruntów, pozbawia jednocześnie okolicznych mieszkańców szans na obcowanie z zielenią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) regularnie ostrzega o zagrażających zdrowiu poziomach zanieczyszczenia powietrza w największych miastach świata. Ok. 85-90% mieszkańców miast Unii Europejskiej styka się z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie uznawanym przez WHO za niezdrowy. Intensywny rozwój przemysłu, transport drogowy i ogólna emisja zanieczyszczeń, warunkują coraz częściej powyższe stany. Należy jednak mieć jednocześnie świadomość, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia ludzkiego jest długotrwałe narażenie organizmu na funkcjonowanie w zanieczyszczonym środowisku (nawet przy stosunkowo mniejszych stężeniach). Obniżenie poziomu zanieczyszczeń PM 2,5 byłoby szansa na uniknięcie tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

Zorganizowany w 2002 roku Światowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju miał za zadanie zdefiniować sposoby poprawy warunków życia ludzi, uwzględniając jednocześnie potrzebę ochrony zasobów przyrodniczych. Zrównoważone modele produkcji i konsumpcji, ograniczenie dysproporcji między najuboższymi a najbogatszymi regionami, a także racjonalne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi i skutkami globalizacji stały się tematem przewodnim Szczytu Ziemi 2002. Zrównoważony rozwój zakłada zatem zaspokojenie potrzeb wszystkich ludzi z uwzględnieniem ochrony ekosystemu. Jest on gwarantem rozwoju gospodarczego minimalizującego rozwarstwienie społeczne, a uznającego jednocześnie potrzebę podnoszenia jakości i zapewnienia ochrony zasobom płynącym ze środowiska naturalnego.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
391
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group