Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6684
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zagraniczni dziennikarze odwiedzili powiat jeleniogórski

Środa, 3 grudnia 2014, 8:45
Aktualizacja: 8:51
Autor: Mea
Powiat: Zagraniczni dziennikarze odwiedzili powiat jeleniogórski
Fot. Archiwum Starostwa
Przedstawiciele czeskich mediów oraz dziennikarka z Niemiec odwiedzili powiat jeleniogórski, by napisać o turystyce w powiecie. – Czesi opiszą m.in. Dolinę Pałaców i Ogrodów, natomiast niemiecka dziennikarka skupiła się na kontekście podróżowania z psami po naszym regionie – mówi Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Pobyt w Kotlinie Jeleniogórskiej piątki czeskich dziennikarzy był częścią programu studyjnego po regionie Dolnego Śląska, realizowanym na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej, przy współpracy Ambasady RP w Pradze i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Dziennikarze reprezentowali czeskie media takie, jak: Astrosat Media, aktualne.cz, czapla.cz oraz Travel Digest.

- Reporterzy najpierw odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, a później Jarmark Adwentowy organizowany na folwarku w Łomnicy. Pokazaliśmy im Dolinę Pałaców i Ogrodów – opowiada Wiesław Dzierzba.

Miejscem odwiedzin i celem spotkań było dziedzictwo kulturowe regionu. Przewodnikiem grupy zwiedzającej Pałac Łomnica była właścicielka Elisabeth von Küster. Dziennikarzy interesowała historia regionu oraz odbudowa kompleksów pałacowo-ogrodowych. Omówiono działalność Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Przybliżono również rolę powiatu w zakresie współpracy partnerskiej z Czechami, potencjał turystyczny i sportowy regionu jeleniogórskiego, omówiono formy rozwoju dalszej współpracy i promocji zarówno w Czechach, Niemczech, jak i innych krajach europejskich. Poruszono też problem poprawy infrastruktury komunikacji europejskiej i bezpieczeństwa podróży ze szczególnym uwzględnieniem połączenia kolejowego z Görlitz.

- Rozmawialiśmy o granicach mentalnych, które niestety jeszcze da się zauważyć zarówno wśród Polaków, jak i Czechów, mimo zniesienia granicy „fizycznej”, czyli otwarciu przejść granicznych. Na szczęście dzięki różnego rodzaju współpracom i programom realizowanym z zagranicznymi partnerami kontakty transgraniczne zacieśniają się – mówi dyrektor.

Wizyta zainicjowała nowe kontakty jak np. ze Stowarzyszeniem Polsko-Czeskim „Transmise” o.s. w Pradze, które aktywnie działa w zakresie m.in. promocji medialnej obu państw.

To nie jedyna wizyta zagranicznych dziennikarzy w ostatnim czasie. – Dzięki naszej dobrej współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w Berlinie gościliśmy niemiecką dziennikarkę Manuelę Lieflaender, pracującą w magazynie „DOGandTRAVEL”, który ukazuje się nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii i Szwajcarii – twierdzi Wiesław Dzierzba.

Dziennikarka jest również psim psychologiem z organizacji „DOGSIGHT - Die Profis in der Verhaltenstherapie, co w języku polskim oznacza: „Profesjonaliści w terapii behawioralnej”. Bada możliwości i formy spędzania wolnego czasu turystów podróżujących ze zwierzętami po całej Europie. Do kolejnego artykułu prasowego dla Magazynu „DOGandTRAVEL” edycja 2014/2015, który publikowany jest w nakładzie 25 tys. egzemplarzy wybrała Polskę, a na zlecenie POIT-u, trafiła właśnie do powiatu jeleniogórskiego.

- Podróżuje ze swoimi trzema psami i pisze o modnej ostatnio turystyce ze zwierzętami. Miała okazję poznać Pałac w Łomnicy oraz Pakoszowie, które mają w swojej ofercie pobyt ze zwierzakami domowymi – dodaje dyrektor.

Niemiecka dziennikarka sprawdzała dostępność obiektów hotelarskich dla gości ze zwierzętami, oceniała różne obiekty turystyczne w zakresie zakazów i przyzwoleń dla psów, badała społeczne i kulturowe nastawienie do turysty z psem. Dotarła również do obiektów hotelarskich i gastronomicznych regionu jeleniogórskiego przyjaznych zwierzętom. Odwiedziła szlaki i ścieżki spacerowe, spotkała się również z przedstawicielami powiatu, psim psychologiem i treserem. Efektem będzie ocena poziomu tego rodzaju turystyki w powiecie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group