Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 6435
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żądają piękna

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Wielka szansa na remonty zabudowań jednej ulicy to kropla w morzu jeleniogórskich potrzeb.

Już trzecie spotkanie poświęcone rewitalizacji rozsypujących się kamienic przy al. Wojska Polskiego zapowiadane jest na nadchodzący czwartek (26 kwietnia). Przypomnijmy, że chodzi o wykorzystanie środków z Unii Europejskiej w ramach projektu: ADHOC: „Rozwój historycznych starych miast w Europie Środkowej i Wschodniej dostosowany do współczesnych warunków”.

Spotkania z mieszkańcami i zainteresowanymi nowym obliczem jednej z najpiękniejszych miejskich alei mają na celu zebranie głosów i spostrzeżeń. Z nich ma powstać raport. – Będzie on ważnym elementem przy tworzeniu koncepcji rewitalizacji i rozwoju alei Wojska Polskiego – zapowiadają pomysłodawcy.
Na czwartkowym spotkaniu zostanie przedstawiony raport końcowy, w którym zebrano głosy i spostrzeżenia mieszkańców.

Tymczasem spotkania nie cieszą się zapowiadaną popularnością: organizowane w hotelu Mercure, a nie w terenie, w dodatku w godzinach pracy na pewno nie są skuteczną formą kontaktu z ludźmi. Ci z kolei czują się nieco zawiedzeni, bo ze wspomnianego funduszu uda się skorzystać dopiero za kilka lat, więc wizja pięknej alei Wojska Polskiego oddala się w czasie.

Sama idea daje przy tym do myślenia, jak wiele jest miejsc w stolicy Karkonoszy, którym także przydałaby się rewitalizacja (nie wspominając o tych, co nadają się raczej do wyburzenia niż remontów).
– Zobaczcie, co się dzieje z piękną niegdyś ulicą Wolności, zwłaszcza w rejonie małej poczty – zwrócił nam uwagę Mirosław Kwiatkowski, pobliski mieszkaniec.

Kamienice, z których tynk od lat odpada płatami. Zawilgocone partery, pomazane sprejem elewacje. – Nie ma się czym chwalić, a przecież to także zabytkowa część Jeleniej Góry, pochodząca z tego samego okresu, co zabudowa alei Wojska Polskiego.

Podobna jest także struktura użytkowania położonych tam nieruchomości. Większość to kamienice komunalne zamieszkałe przez uboższych jeleniogórzan, których nie stać na kompleksowe remonty. Zakłady Gospodarki Lokalowej środków na takie modernizacje nie mają. Inne obiekty zostały przejęte przez wspólnoty lokatorów. Tam także się nie przelewa: z funduszy pieniądze idą na remonty części wspólnych: klatek schodowych i dachów. O nadaniu nowej szaty budynkom nie ma mowy.

– Też chcielibyśmy, aby mieszkać w pięknych i odrestaurowanych kamienicach – mówią lokatorzy budynku przy ul. Wolności nieopodal małej poczty. – To tylko marzenia, bo koszty remontu są ogromne. Naszej wspólnoty na to po prostu nie stać – mówią.

Trochę mają żal, że środki na rewitalizację al. Wojska Polskiego się znajdą, ale już na zabudowę przy ul. Wolności – nie. – Ale w sumie to dobrze, że przynajmniej część miasta wyładnieje – dodaje pani Magdalena z ul. Wolności. – Może nasze wnuki zobaczą ładniejszą całą Jelenią Górę? – pyta pół żartem i pół serio.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~kazimierzp 21-04-2007 11:59
Ten program to nie dawanie środków na remonty, tylko przygotowanie programu który pozwoli na otrzymywanie dotacji (oprócz udziału własnego właścicieli) do remontów!
~mieszkaaniec 21-04-2007 16:08
Ulic Szewska nr 10 tak piękne rzeźby na zrujmowanych elewacjach. Wstyd dla władz miasta.
~Emeryt 21-04-2007 21:12
Kusiak też chwalił się odremontowanymi kamieniczkami w rynku - niby oko cieszyło, ale ile kasy to kosztowało to coś strasznego, a i niestety dziś niewiele już z tego zostało... Teraz powtórka - efekt będzie ten sam - jakieś firmy zarobią, zrobią byle jak a i tak posprejowane to wszystko będzie zaraz. Ja na miejscu nowego prezydenta to nie bawiłbym sie w "Gierkowskie" mydlenie oczu i topienie kasy, tylko np. obniżył podatki i opłaty lokalne na cele związane z turystyką, zniósłbym opłaty parkingowe z ulic, które niewielkim procentem zasilają budżet miasta a odstraszają klientów i turystów od centrum - podniosłaby sie przedsiębiorczość lokalna i jak za głupiego Kołodki - podwyższał akcyzę na wódę aż Polmosy popadały, poszedł po rozum do głowy i obniżył - no i eureka! wpływy z akcyzy 20% w górę - Nasz nowy Prezydent też jest ekonomistą z wykształcenia ...zobaczymy jakim?
~ Krakowianka 21-04-2007 22:30
Jestem ze swiadomego, celowego i dobrowolnego wyboru ponad 10 lat w Jeleniej Górze. Stwierdzam, że zmienia się tu w Jeleniej Górze wyłącznie fasada, ale choc tylko tyle, to też oko cieszy. Piękne - znam historię - i zniszczone, zaniedbane są kamienice nie tylko przy ul. Wolności. Weźmy np. ul. Wojska Polskiego. Na szczęście zmieniła się dawna pezetpeerowska ekipa i cieszę się, ze mamy ekonomistę...... zobaczymy, bo poprzednio np. przez 50 lat była w Jeleniej Górze ulica Klonowicza, której tak na prawdę nie było (wg. wyjaśnień mi dawanych przez "Geodezję") i po 3 latach mojego uporczywego pisania do Geodezji z kopią do p. Kusiaka, mamy wreszcie ulicę KLONOWICA. W dalszym jednak ciągu, to co jest za fasadami, czyli na podwórzach, tych pięknych jeleniogórskich kamienic, jest (przepraszam za określenie) niestety S Y F!!!! Obrzydzenie bierze na to co widać np. na podwórzu - w ścisłym centrum miasta - między ulicami: Pocztową, Okrzei i Klonowica. Wjazdy od ulicy Pocztowej za kinem LOT i przez bramę kamienicy Nr 4 przy Klonowica. To po prostu urąga godności ludzkiej, by coś takiego mogło być!!!!!!!!! Smutno mi, że mieszkańcom to chyba nie przeszkadza, a ja - jako osoba napływowa i to nie jak większość w roku 1945 a w roku 1996 z Krakowa - chciałabym, by było tu pięknie, bo to mi nie pasuje do pięknej panoramy Karkonoszy, którą widzę z okien. e-mail: kossa_1@interia.pl
~bary33 do EMERYTA 22-04-2007 13:58
Panie Robercie P. Czyżby wcześniejsza emerytura!? Gratuluję!
~do bary33 22-04-2007 17:49
Strzelasz na prawo i na lewo slepymi nabojami. Ani z ciebie lokalny prof. Miodek ani zaden inny autorytet. I obawiam się, że skończyłbys też w niesławie jakby odkryli twoja c.v...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group