Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 14 października
Imieniny: Bernarda, Dominika
Czytających: 11392
Zalogowanych: 59
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KANS zainaugurowała nowy rok akademicki

Wtorek, 14 października 2025, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: KANS zainaugurowała nowy rok akademicki
Fot. WAC
W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni, parlamentu, samorządu, partnerów instytucjonalnych oraz społeczność akademicka.

Uroczystość rozpoczęło przywitanie gości i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała Rektor KANS dr Elżbieta Zieja, która podsumowała osiągnięcia uczelni i przedstawiła plany na nowy rok. Kulminacyjnym punktem ceremonii była immatrykulacja, podczas której przedstawiciele 420 studentów pierwszego roku złożyli uroczyste ślubowanie, oficjalnie dołączając do wspólnoty akademickiej KANS.

Podczas ceremonii 27 pracowników uczelni zostało odznaczonych Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienia te – ustanowione w 1938 r. i przywrócone w 2007 r. – są wyrazem uznania za wieloletni wkład w rozwój edukacji wyższej. Odznaczeni zostali: Maria Bąk, Elżbieta Bobowicz, Dorota Cichoń, Magdalena Dąbek, Joanna Dudek, Anna Dzikomska-Kaczan, Dorota Gajda, Teresa Gola, Tomasz Jonak, Janusz Krassowski, Ryszard Kubiak, Wojciech Lara, Apolonia Lulek, Stanisław Maleczek, Leszek Malkiewicz, Barbara Mączka, Beata Miedzińska, Janina Peikert, Beata Rynkiewicz, Iwona Sokalska, Jerzy Szelinger, Marek Szyc, Monika Wachowicz, Renata Wysocka, Alina Zagórska, Józef Zaprucki oraz Elżbieta Zieja.

Rektor KANS uhonorowała również najbardziej aktywnych studentów, wręczając Nagrody Rektora za wybitną działalność naukową, społeczną i artystyczną. Wyróżnienia otrzymali: Monika Kopczyńska – studentka III roku kierunku Dietetyka, Kacper Palczak – student III roku kierunku Wychowanie fizyczne oraz I roku kierunku Dietetyka, Julia Piątczak – studentka III roku kierunku Pedagogika (resocjalizacja z kryminologią), Kamila Kora Samerdak – studentka IV roku kierunku Psychologia, Kacper Wrona – student II roku kierunku Big Data w analityce ekonomicznej i społecznej.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Moralność ludzi i innych zwierząt” wygłosił dr hab. Michał Białek – psycholog i badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w procesach podejmowania decyzji moralnych i poznawczych.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili Chór Kameralny Echo Gór, studenci KANS oraz uczniowie jeleniogórskich liceów.

Nowy rok akademicki w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych rozpoczęło blisko tysiąc studentów. Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki psychologia i pielęgniarstwo, a wśród nowości znalazła się Automatyka – kierunek inżynierski przygotowany w odpowiedzi na potrzeby regionalnego rynku pracy.

Uczelnia, działająca nieprzerwanie od 1998 roku, ma już ponad 12 tysięcy absolwentów i jest jedyną w pełni autonomiczną, publiczną szkołą wyższą w Jeleniej Górze. Obecnie prowadzi kształcenie na dwóch wydziałach i jedenastu kierunkach studiów, obejmujących nauki medyczne, techniczne, humanistyczne i społeczne. W gronie ponad 200 wykładowców znajdują się profesorowie, doktorzy oraz doświadczeni praktycy.

W nowym roku akademickim uczelnia rozwija także ofertę studiów podyplomowych, oferując m.in. Edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu, Integrację sensoryczną oraz Dietetykę prenatalną i pediatryczną.

Blisko tysiąc studentów to jasny sygnał, że oferta KANS trafia w realne potrzeby młodych ludzi i rynku pracy na Dolnym Śląsku - mówi dr Magdalena Baczyńska, prof. KANS, prorektor ds. jakości kształcenia i studentów.. Ogromne zainteresowanie psychologią i pielęgniarstwem pokazuje, jak ważne są dziś praktyczne kompetencje i solidne przygotowanie do zawodu. Rozwój kierunków inżynierskich oraz inwestycje w infrastrukturę dydaktyczną to nasza odpowiedź na dynamiczne zmiany w regionie.

Kluczowym wydarzeniem w rozwoju uczelni będzie uroczyste otwarcie nowego budynku przeznaczonego dla kierunków medycznych. To strategiczna inwestycja, która znacząco wzmocni zaplecze dydaktyczne KANS i stworzy nowoczesne warunki do nauki oraz praktyk zawodowych studentów pielęgniarstwa, fizjoterapii i dietetyki.

Nowy obiekt wyposażony będzie w pracownie i laboratoria symulacyjne, pozwalające na prowadzenie zajęć w realistycznych warunkach klinicznych. Dzięki temu studenci będą mogli rozwijać umiejętności praktyczne w środowisku zbliżonym do rzeczywistej pracy w placówkach medycznych. W planach uczelni jest również modernizacja sal dydaktycznych i laboratoriów technicznych, a także doposażenie przestrzeni wykorzystywanych przez studentów kierunków inżynierskich. Wszystkie inwestycje mają na celu dalsze podnoszenie jakości kształcenia i umacnianie pozycji KANS jako nowoczesnej, regionalnej uczelni zawodowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy leżałeś kiedykolwiek w szpitalu?

Oddanych
głosów
860
Tak, raz
62%
Tak, jestem tam częstym gościem
24%
Nie, nigdy
14%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Czego jeszcze nie wiesz o ślubie?
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Aktualności
Srebrna Lucynka powitana w ratuszu
 
Edukacja
Nauczyciele z pasją
 
112
53–latek szedł dookoła Polski – za Gryfowem potrącił go samochód
 
Aktualności
Ruiny w Starej Kamienicy po renowacji
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group