Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3338
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 maja 2020, 9:15
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2020, 10:36
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Naturalnie”, „Kobieta z blizną: o powrocie do życia po oblaniu kwasem przez stalkera”, „Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower” i „Fox” – o tych książkach piszą tym razem w swoich recenzjach bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej zachęcając, by po nie sięgnąć. Zapraszamy do lektury.

Naturalnie. Agnieszka Cegielska

Razem z autorką Agnieszka Cegielską przenosimy się na łąkę i do lasu. W jakim celu? W takim żeby dowiedzieć się poprzez bardzo przystępne informacje co i jak czerpać z natury, do której dostęp mamy zaraz po przekroczeniu progu naszych domów i mieszkań.
Przełom kwietnia i maja to czas na zbiory mniszka lekarskiego, który zażółcił łąki, trawniki, skwery. Zbieramy go najlepiej do bawełnianej torby i w domu przetwarzamy na pyszny syrop z kwiatów lub na sałatkę z jego liści. Syrop działa doskonale na nasz układ odpornościowy, łagodzi kaszel, zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Zamknijmy trochę wiosny w słoiczkach, butelkach by jesienią i zimą cieszyć się jej smakiem i zapachem, a przeziębienia nie będą nam straszne.
Czy wiedzieliście, że ziarna czarnuszki są świetnym sposobem na katar? A moczenie stóp w gorącej wodzie ze startym imbirem pomoże nam rozgrzać się w czasie chłodów i mrozów?
Z książki dowiemy się też o właściwościach m.in. kurkumy, cynamonu cejlońskiego, imbiru, awokado, ale też o polskich dobrach, jak aronia, brzoza, sosna, kapusta kiszona czy czarny bez. Znajdziemy w niej również przepisy kulinarne wraz z fotografiami.
Przenieśmy się na łąki, przytulmy się do drzew w lesie, posłuchajmy natury, poczujmy jej zapach, a na pewno łatwiej będzie nam przetrwać ten trudny czas… Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej. (AR)

Kobieta z blizną: o powrocie do życia po oblaniu kwasem przez stalkera. Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn

Projektantka mody Katarzyna Dacyszyn w rozmowie z Ireną Stanisławską opowiada swoją historię – historię osoby nękanej i zaatakowanej przez stalkera. W 2016 roku na korytarzu sądowym, w oczekiwaniu na proces przeciwko stalkerowi, została oblana przez prześladowcę kwasem siarkowym. W wyniku ataku 25 % jej ciała doznało oparzeń 3. i 4. stopnia, a hospitalizacja trwała kilka miesięcy. Z książki dowiadujemy się o życiu kobiety sprzed ataku – o początkach nękania, symptomach i eskalacji stalkingu, jego wpływie na codzienne życie oraz reakcji otoczenia na problem. Kiedy Katarzyna Dacyszyn postanawia prawnie rozwiązać swój problem zostaje zaatakowana w najmniej oczekiwanym miejscu - budynku sądu, który powinien dawać największe poczucie bezpieczeństwa w sytuacji konfrontacji z prześladowcą. Jej życie załamuje się i zmienia w jednym momencie. To tu zaczyna się najważniejsza opowieść – o determinacji, wewnętrznej sile i woli walki. Mimo tragicznych okoliczności, książka niesie pozytywne przesłanie o siłach drzemiących w człowieku. Katarzyna Dacyszyn nie jawi nam się jako ofiara, tylko silna, niestrudzona kobieta, która przy wsparciu otoczenia nie poddaje się i dąży do lepszego jutra. Jest to opowieść motywująca i inspirująca do walki z przeciwnościami.
Pozycja ta ważna jest również ze względu na poruszany temat – stalking. Wciąż jest to stosunkowo nowe pojęcie w przestrzeni społecznej i prawnej, przez co może być przez niektórych bagatelizowane. Ukazany jest także inny istotny problem, na który warto zwrócić uwagę – wtórna wiktymizacja ofiar, z czym niestety cały czas mamy do czynienia, zarówno w przestrzeni instytucjonalnej jak i najbliższym otoczeniu. Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej (OW)

Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower. Christopher Skaife

Kruki to nie radosne, ani płochliwe wróbelki lecz mięsożerni padlinożercy. Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza zamieni się w proch, a na królestwo spadnie straszliwa klęska. Dlaczego tym ptakom przypisuje się magiczne cechy, a ludzie czują wobec nich wieki respekt, uzależniając od nich całe królestwo?
Od zawsze w mitach, podaniach i literaturze, wybrzmiewają złowieszcze proroctwa. Ptaki obecne na polach bitew wśród trupów sieją strach i trwogę. Czarodzieje, czarownice bez kruka czują się jak bez ręki. Współcześnie symbol kruka obecny jest w grach komputerowych. Natomiast każda szanująca się gothic metalowa kapela w szacie graficznej posiada kruka. Tolkien tworząc Śródziemie Mordoru na szpiegów i zwiadowców Saurona awansował kruki, a kultowa Gra o Tron w tytułowym tronie również ma kruki.
Dlaczego ludzie decydują się poświęcić znaczną część życia, aby kultywować pełen historii rytuał, by troszczyć się o nie przez 365 dni w roku od czasów Henryka VII ? Ptaki nie pomagają, w relacjach są trudne, charakterne, pamiętliwe, wiecznie niezadowolone, trzymają swoich partnerów pod pantoflem. Czują się dygnitarzami, buntownikami i prześladują gołębie. Inne o ironio przy zobowiązującym imieniu Rocky są mięczakami. Nawet samice wskutek selekcji partnerów stają się czarnymi wdowami.
Autor książki jako szesnastolatek zaciągnął się do czynnej służby w armii, jednak los skierował go do londyńskiej Tower. Jako żołnierz jednocześnie spotkał się z bestialstwem i nieopisaną szlachetnością ludzką. Bohaterowie książki odzwierciedlają te same mechanizmy, są równie okrutni jak i wspaniałomyślni, wchodzą ze sobą w układy, Christpoher Skaife nawiązuje z nimi bliższe znajomości a nawet przyjaźnie.
Wizja książki straszna, mroczna symbolika, bezwzględność bohaterów. Ktoś by powiedział strach się bać, a jednak lektura okazała się zupełnym zaskoczeniem. Napisana lekko, przyjemnym językiem i z poczuciem humoru podkreśla ogromną wyobraźnię autora. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (EP)

Fox. Frederick Forsyth

Forsyth jest bezdyskusyjnym mistrzem powieści sensacyjnych. Kreuje w nich tak realistyczny świat, że czytając jego książki ma się wrażenie uczestniczenia na bieżąco w przedstawionych wydarzeniach. „Fox” jest opowieścią o niezwykłej sile umysłu, który może być najgroźniejszą bronią. Jednym z takich niebezpiecznych mózgów jest tytułowy lis. Posiadającemu niezwykłe zdolności Luk'owi wywiad brytyjski powierza misje zdolne obalić panujący na świecie ład, zakończyć wojny, spowodować, że mocarstwa zmienią swoją politykę. Jego ponadprzeciętne zdolności, w połączeniu z geniuszem Adriana Westona, asa brytyjskiego wywiadu, dają efekt panowania nad chaosem współczesnej rzeczywistości.
Bieżące, dziejące się w latach dwutysięcznych, fakty obserwujemy oczyma emerytowanego członka elitarnej grupy szpiegów. Ich skomplikowaną pracę, skuteczność działań oraz drobiazgowość analiz tłumaczy czytelnikowi osobiście Weston. Jego mądrość, skrupulatność oraz nieustępliwość w wykonywaniu zadań daje poczucie bezpieczeństwa współczesnemu człowiekowi. W całej opowieści najważniejsze miejsce zajmują kulisy pracy wywiadowczej. Dla przeciętnego człowieka odkrycie rąbka tajemnicy jest wspaniałą lekcją. Dowiadujemy się z niej, jak naprawdę działają agenci ( nie tylko James Bond). Włączenie do akcji zaprowadzania względnego ładu na świecie, nastolatka z zespołem Aspergera wpisuje się w dyskusje prowadzone przez współczesnych naukowców. Coraz więcej wiemy o działaniu naszego umysłu, a badania zaburzeń rozwojowych pozwalają nam lepiej rozumieć ludzi nimi dotkniętych.
Lekturę czynią przyjemną nawiązania do wydarzeń i postaci ze współczesnego świata. Pojawia się cała plejada najważniejszych decydentów światowych mocarstw (prezydenci USA i Rosji, ministrowie sprawa zagranicznych, szefowie wywiadów) oraz postać Kim Dzong Una, znienawidzonego na całym świecie dyktatora. Wszyscy oni zestawieni są z faktami, które miały miejsce niedawno (atak nowiczokiem na Seirgieja Skrapla i jego córkę, wysadzenie poligony jądrowego w Punggye-ri).
Książkę czyta się szybko i poprzez zastosowanie czytelnych odniesień do czasów, w których żyjemy, zapamiętuje na długo. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (ET)

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group