Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8461
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 stycznia 2020, 8:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 stycznia 2020, 5:24
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To: „Górecki. Geniusz i upór”, „Bajka o Rašce”, „Babcie od A do Z” i audiobook „KOSSAKOWIE. Biały mazur”. Swój wybór uzasadniają w recenzjach, które trzeba przeczytać. Zapraszamy do lektury.

Górecki. Geniusz i upór. Maria Wilczek-Krupa

Czy znają Państwo polskiego kompozytora, którego utwór zagościł na występie Davida Bowiego? „W czerwcu 1987 roku brytyjski piosenkarz puścił obszerne fragmenty III Symfonii podczas przerwy w swoim londyńskim koncercie na Wembley. Zahipnotyzowani muzyką Góreckiego fani Bowiego słuchali. Prawie żadna z siedemdziesięciu tysięcy osób nie opuściła sali.” A co robili Państwo w 1993 roku? Bo właśnie wtedy druga część symfonii została wyemitowana przez jedną ze stacji brytyjskiego radia. Na efekty nie trzeba było długo czekać. „Pierwsze miejsce na liście przebojów to był dopiero początek. Wkrótce Symfonia pieśni żałosnych została nagraniem miesiąca. Słuchali jej taksówkarze dla uspokojenia nerwów, kiedy tkwili w korkach. Słuchali kierowcy tirów podczas długich wojaży po kraju. Puszczano ją w sklepach, kawiarniach i kinach. Po kilku miesiącach zajęła szóste miejsce na liście przebojów różnych gatunków muzycznych, wyprzedzając najnowsze produkcje Madonny, Michaela Jacksona, Nirvany i Stinga.” Potem szaleństwo ogarnęło Stany Zjednoczone, gdzie jedna z rozgłośni zaprezentowała cały utwór: „ - nie zapomnę tego do końca życia – opowiadał o tym wydarzeniu kompozytor filmowy Jan A.P. Kaczmarek. – Jechałem samochodem, kiedy usłyszałem symfonię. Nie byłem w stanie prowadzić auta. Zjechałem na pobocze, polały się łzy. Ta muzyka dotykała serca.” Czy ten niebywały sukces został odnotowany w kraju? Może ktoś pamięta?
Nie wiem dlaczego, ale muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego kojarzy mi się z zimą. Może dlatego, że pierwszy raz jego najbardziej znanego dzieła miałam okazję wysłuchać w któreś święta? A może dlatego, że o III Symfonii mówi się, że jest dowodem na istnienie Boga? Może przez Podhale, które pokochał jak rodowity Góral. A on ze Śląska i po swojemu ten fakt komentował: „synonim Ślązaka: oszczędny, porządny, systematyczny, tak jakby porządność, oszczędność, systematyczność były wadami. Bo jak będziesz niechluj, będziesz chlał i przepuszczał pieniądze, toś jest dobry Polak. Tak jest do dziś dnia.” Jego biografia może być dla wielu zaskoczeniem. Nie przypuszczałam, że za tą piękną i ciepłą twarzą kryje się tyle cierpienia, dramatów i tak gwałtowny charakter. I to absolutne przekonanie, że tylko sztuka ma sens. Świetna biografia przybliżająca człowieka, twórcę i jego dzieło – dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Bajka o Rašce. Ota Pavel

Zbiór reportaży sportowych otwiera tytułowa bajka o Rašce, biografia wybitnego czeskiego skoczka narciarskiego napisana w formie sennej fantazji, która rozgrywa się w bajkowym świecie. Tak właśnie autor widzi drogę Jerzego do światowego sukcesu. Ciężka praca, trening sportowca stawia go na równi z niezłomnymi bohaterami literatury dziecięcej. Z jedną różnicą, kolosalną, Jerzy Raška to człowiek z krwi i kości. Podobnie jak kolejni bohaterowie reportaży wybitnego Oty Pavla. Kolarze Jan Veselý i Jan Kubr, i ich moment sportowego upadku, alpiniści Radan Kuchař i Zdeno Zibrin, z którymi krok po kroku wspinamy się na Eiger, przeżywając strach, rozterki i walkę o życie, drużyna czeskich szczypiornistów i mecz o mistrzostwo Europy, opisany z niezwykle dużym ładunkiem emocji, że czytelnik czuje się, jakby siedział na paryskiej trybunie. Co czuje sportowiec czekając na moment próby? Jaką drogę przeszedł, by stanąć o krok od złota? Z czym musi się zmierzyć, jakie ma słabości ? Czy się boi? Czy Walter Bláha bał się przed wykonaniem korkociągu? Czy Eva Bosákova pokonała lęk i wykonała salto w tył? Czy Emil Zátopek ukończy morderczy, olimpijski maraton w Helsinkach?
Czy można być bliżej człowieka, niż w reportażach Oty Pavla? Autor nie ocenia, nie komentuje, jest przezroczysty, nieobecny, a mimo to jego teksty są wyjątkowe, bo Ota Pavel również jest mistrzem. Jest mistrzem słowa. Jest wrażliwym obserwatorem, który z szacunkiem podchodzi do swoich bohaterów. Co szczególne i nietypowe, w reportażach Oty Pavla mało jest „ja”, przeważa „on”, „ona”. Tego świata już nie ma, został utrwalony w prostych, emocjonalnych miniaturach. Dzięki autorowi i językowi, którym się posługuje, wystarczy przymknąć oczy, by wyświetlił się w naszych głowach film o sukcesach i porażkach, o sportowcach w trakcie mozolnej pracy. Wystarczy przymknąć oczy, by znaleźć się na tamtych trybunach. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Babcie od A do Z – Raquel Diaz Reguera

Jakie są Wasze Babcie? Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic? Babcią Przyjaciółką Ptaków? A
może Babcią Marzycielką? Odszukajcie swoje Babcie wśród dwudziestu dziewięciu typów Babć przedstawionych w tej książce. Babcie żyją we wszystkich zakątkach świata. Z pewnością każdy z Was zna choćby jedną w swojej rodzinie lub u znajomych. Są wśród Was szczęściarze, którzy wskakiwali na kolana Babci Załatwi Wszystko albo wtulali się w pachnące czekoladą ramiona Babci Palce Lizać. Wiemy, że trudno sobie wyobrazić coś przyjemniejszego od zasypiania w objęciach Babci Bajarki, a wielu z Was chwali się podróżami na inne planety, w które wyruszaliście w ślad za rozmarzonym wzrokiem Babci z Głową w Chmurach. Oto książka pełna humoru i subtelnej ironii, idealna do wspólnego czytania przez Babcie i wnuki. Sprawi, że przypomnicie sobie wszystkie cudowne chwile, które spędziliście ze swoimi Babciami. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

KOSSAKOWIE. Biały mazur. Joanna Jurgała – Jureczko; czyta: Donata Cieślik

Książka opowiada o życiu Kossaków,, tych Kossaków”, których twórczością się zachwycamy. Wojciech, Tadeusz, Zofia, Maria, Magdalena, to osoby na których autorka skupiła przede wszystkim swoją uwagę.
To przepiękna, trochę poetycka, liryczna, ale bardzo merytoryczna opowieść. Świat zatrzymany w listach, obrazach, wspomnieniach, jest światem jakby z kosmosu. Inni ludzie, inne życie, inne problemy, ale wszystko bardziej wartościowe i trwałe. Zasady, konwenanse, a z drugiej strony zabawa, flirty, trwonienie pieniędzy, kochanki. Ogromna wiedza autorki, wiele faktów z życia rodziny przedstawionych w niezwykle angażujący sposób, z wielkim taktem i klasą. Dotyka wielu spraw, również tych bardzo bolesnych czy wstydliwych. Przedstawia trudne relacje między rodzinami braci bliźniaków: Wojciecha i Tadeusza, a także różne sposoby życia kuzynek: Zofii, Magdaleny i Marii, i wynikające z tego konflikty. Bardzo gorąco polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group