Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5081
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 1 marca 2019, 10:02
Aktualizacja: Niedziela, 3 marca 2019, 7:18
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem polecają nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To: „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, „Vita nova. Obrazki” i audiobook „Przebudzenie lukrecji”. Swój wybór, jak zawsze, uzasadniają w recenzjach, z którymi warto się zapoznać. Zapraszamy do lektury!

The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side. Jan Błaszczak

„Wszyscy wiedzieliśmy, że dzieje się coś rewolucyjnego. Po prostu czuliśmy to. Nie da się zrobić czegoś tak dziwnego i nowego bez złamania pewnych barier. „To jest jak rooozstąpienie się Mooorza Czerwonego” – powiedziała Nico, stojąc obok mnie któregoś wieczora na balkonie w The Dom, skąd widać było całą akcję”. Nico, wokalistka The Velvet Underground, stała obok Andy Warhola, a cytowany fragment pochodzi z jego wspomnień. Ale uwagę Jana Błaszczaka przykuło coś innego: „The Dom. Zaintrygowało mnie, dlaczego lokal, w którym twórca pop-artu słuchał The Velvet Underground, miał polską nazwę. Postanowiłem się tego dowiedzieć, zakładając, że swoją ciekawość zaspokoję w kilka minut.” Nie dało się ani w kilka minut, ani dni czy tygodni, natomiast stało się początkiem obsesji autora, bo z każdym kolejnym zdobytym strzępkiem informacji, pogłębiała się jego fascynacja enigmatycznym założycielem klubu i baru w południowej dzielnicy Manhattanu. Nazywał się Stanley Tolkin i był synem pierwszego pokolenia polskich emigrantów. Jan Błaszczak ustala fakty, odnajduje byłych pracowników Stanleya, rodzinę, gości klubu i klientów baru, a wśród nich pojawia się wiele znanych nazwisk nowojorskiej bohemy artystycznej. Przemierza dzielnice i ulice współczesnego Nowego Jorku, a jednocześnie funduje nam niezwykle sugestywną podróż w czasie, w lata sześćdziesiąte. Reportaż wzbogacił bardzo cenioną serię Amerykańską wydawnictwa Czarne, w której po raz pierwszy pojawił się polski autor. Gratulacje! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Vita nova. Obrazki - Bohumil Hrabal

Nietypowa autobiografia, w której narratorem jest Pipsi (Eliška Plevová) - żona Bohumila Hrabala, a czasem w tę rolę wchodzi matka pisarza Maria Kilian. Sprytny zabieg pisarski, wymagający sporego dystansu do siebie owocuje bezlitosną krytyką wobec własnych słabości i porywczości, ciepłą i sentymentalną nutą opisów dzieciństwa i miłości Pipsi. Praga, końcówka lat 50-tych, ponad czterdziestoletni pisarz wciąż stoi przed debiutem, prowadzi bujne życie towarzyskie, wraz z innymi artystami: pisarzami, malarzami, poetami, grafikami dyskutuje o sztuce, by wspólnie wyznaczyć dla siebie kierunki osiągnięcia czempionatu we własnej dziedzinie. Dni upływają na pracy w składzie surowców wtórnych, na wędrówkach po knajpach i restauracjach, na obserwacji życia i zwyczajnych zajęciach. Czasem wplecie się jakieś wspomnienie sprzed lat, czasem w życiu któregoś z przyjaciół wydarzy się dramat. Obok Bohumila zawsze stoi Pipsi, ze swoją wyrozumiałością i chęcią poświęcenia się dla talentu męża. Mimo klimatu sielanki Bohumil i Eliška tworzą związek pełen burzliwych emocji, a mieszkanie na Libni widziało wiele. Autor – narwany wielbiciel słońca - pozostawia w książce tropy kierujące do jego powieści, podrzuca czytelnikom wątki własnego życia, które wplata w fabułę Pociągów pod specjalnym nadzorem, Zbyt głośnej samotności, Jarmilki, Postrzyżyn, Kim jestem. Vita nova zachowała ważny moment w życiu Bohumila Hrabala, przygotowanie do pierwszego, nieudanego wydania zbioru opowiadań – Skowronek na nici, który zbiegł się z wyrzuceniem z pracy ze składu makulatury. Gawędziarski styl narracji, romantyczny obraz artystycznej Pragi z nieprzychylnego sztuce totalitarnego okresu stalinowskiego, w którym jednak dało się żyć w wewnętrznej emigracji i podkreślać poczucie wolności swoistymi szaleństwami i szukaniem radości w rzeczach prostych sprawiają, że szybko zadomawiamy się w rodzinie Hrabalów i wśród jej przyjaciół. Z przyjemnością ruszamy z nimi na wycieczki, spacery i na odpoczynek do Špindlerowego Mlyna , gdzie oprócz pięknych widoków zimowych Karkonoszy czeka nas oglądanie narciarskich zawodów oldbojów i refleksja na wysiedleniem Niemców, z którymi odeszły piękne krowy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
27 marca zapraszamy na 105. urodziny Bohumila Hrabala. Sala konferencyjna, III p. g.17:00. Dyskusyjny Klub Książki Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia zaprasza.

Przebudzenie lukrecji. Laura Adori; czyta: Marta Wardyńska

Tytułowa Lukrecja to niemal czterdziestoletnia kobieta poszukująca pomysłu na siebie. Po powrocie do Polski ze słonecznego, tętniącego życiem oraz przepełnionego różnymi smakami Mediolanu zaczyna pisać blog poświęcony kulinariom, a także próbuje znaleźć miłość. We wszystkich działaniach wspierają ją dwie nieocenione przyjaciółki – jedna na miejscu w Warszawie, a druga w Mediolanie. Dodatkowo główna bohaterka musi znieść swoją nadzwyczaj ,, opiekuńczą” matkę. Los potrafi zaskoczyć, Lukrecja nie raz ma się o tym przekonać.
Czy znajdzie wymarzonego mężczyznę, który tak jak ona, będzie umiał odnaleźć przyjemność w odkrywaniu nowych smaków? Aby się przekonać polecam wysłuchanie tej dobrze przyprawionej książki. To pozycja dla kobiet w różnym wieku i nie tylko dla singielek. Napisana współczesnym językiem (autorka momentami nie przebiera w słowach), optymistyczna i mimo wszystko dająca nadzieję na jutro. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group