Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6684
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 25 listopada 2016, 7:42
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
”Cicha 5”, atlas „Ptaki Karkonoszy”, pozycja dla dzieci „Historie trochę szalone oraz audiobook „1000 lat wkurzania Francuzów” – to książki polecane przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej, którzy w swoich recenzjach próbują przekonać Czytelników, dlaczego warto po nie sięgnąć. Zachęcamy do lektury!

”Cicha 5”. Katarzyna Bonda.
Jest taka uliczka, którą odnaleźć można w każdym mieście, nasza wprawdzie nazywa się Cicha, ale to tylko pretekst do przedstawienia historii kilku mieszkańców starej kamienicy. Motywem przewodnim wszystkich opowiadań jest Wigilia, a nas interesuje pierwsza opowieść „Gałązka jabłoni” , której autorką jest Katarzyna Bonda. Dzięki niej poznajemy Stacha „Gałązkę” Kędysia, uwikłanego w przedziwne zdarzenia. W jego wynajmowanym mieszkaniu pojawiają się różne osoby mające spory wpływ na przebieg zdarzeń, a do tego wścibska sąsiadka. Zaskakująca akcja, nieźle pomieszana, okazuje się opowieścią sprzed 20 lat, a teraźniejszość wygląda nieco inaczej, miejsce się nie zmienia i jest ciągle ul. Cicha 5 m.5. Przekornie prezentujemy właśnie tę książkę Katarzyny Bondy, pisarki która znana jest głównie ze swoich kryminałów. Już w debiucie „Sprawa Niny Frank” – wprowadziła do literatury polskiej nowy rodzaj bohatera – profilera, czyli psychologa kryminalnego. Profilerką jest Sasza Załuska, bohaterka tetralogii kryminalnej Cztery Żywioły. Trzecia jej cześć, „Lampiony”, to zupełna nowość wydawnicza, która podobnie jak poprzednie już zyskała sporo fanów. Książki Katarzyny Bondy znajdują się w zbiorach Książnicy Karkonoskiej, zachęcamy do wypożyczania.
Zapraszamy też na spotkanie z Katarzyną Bondą, które odbędzie się 7 grudnia 2016 roku o godzinie 19:00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27. Podczas spotkania będzie okazja zakupienia książek i zdobycia autografu autorki. (EIB)

Ptaki Karkonoszy. Atlas ptaków lęgowych. Jiři Flousek, Bożena Gramsz, Tomaš Telensky
Wyd. Karkonoski Park Narodowy & Krkonošský Národni Park (Czechy)
Czy znacie radośniejsze od ptaków stworzenia? Dla autorów pięknie wydanej i obszernej monografii Ptaki Karkonoszy to temat badawczy. W latach 2012-2014 wraz z grupą wolontariuszy, ornitologów pasjonatów przeprowadzili mapowanie karkonoskiej awifauny, na jego podstawie stwierdzono występowanie na tym terenie194 gatunków ptaków . Najważniejszą część książki stanowi przegląd gatunków lęgowych ze wskazaniem występowania, środowiska, oceną liczebności i opisem zagrożeń oraz dokładna mapą, która szczegółowo pokazuje liczebność par każdego gatunku. Oprócz tego znajdziemy w książce informacje o charakterystyce terenu, biotopach Karkonoszy, historii badań ornitologicznych, metodyce przeprowadzonych badań, ilości zebranych informacji (201 446 zapisów i ponad 10 tysięcy godzin nagrań głosów ptaków). Całość kończy dyskusja na temat wyników liczenia ptaków i ich porównanie z efektami mapowania sprzed 20 lat. To publikacja o olbrzymim znaczeniu, uświadamiająca bogactwo środowiska naturalnego w którym żyjemy oraz imponujące dzieło w pięknym, dwujęzycznym, bogato ilustrowanym wydaniu.
Książka zdobyła niedawno I miejsce w konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” w kategorii „monografie, wydawnictwa popularnonaukowe i inne”. Nagrodę przyznaje Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Targi w Krakowie Sp. z o.o. oraz Wydawnictwo „Karpaty” w Krakowie w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

1000 lat wkurzania Francuzów. Stephen Clarke. Czyta: Tomasz Ignaczak
To przykład na to, że historia może być wykładana miło, lekko i przyjemnie. Clarke pisze interesująco, ironicznie i bywa w niektórych momentach bardzo zabawny. Można się przy tym uśmiać, a przy okazji poznać kilka faktów i ciekawostek historycznych. Gdyby wszystkie podręczniki do historii były napisane w ten sposób, to historia byłaby powszechnie uwielbianym przedmiotem! Autor opisuje historię Francji widzianą oczami Anglika, czyli wyłącznie rzeczy o których Francuzi nie chcą pamiętać. Żenujące klęski podczas Wojny Stuletniej, prawda o Rewolucji Francuskiej lub ruchu oporu podczas II Wojny Światowej i wiele innych. Ta książka momentami aż atakuje obiektywizmem, albo przynajmniej dążeniem do niego za wszelką cenę i to jest jej największa wartość.
Na długie, jesienne wieczory lektura wręcz obowiązkowa! Audiobook znajduje się w Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Historie trochę szalone. Piret Raud
Wyobraźnia i poczucie humoru u dzieci nie znają granic. Dlatego warto je zainspirować trochę absurdalnymi i zaskakującymi, ale niezwykłymi opowiadaniami zebranymi w tej książce. Bajki te są nieco zwariowane, ale skłaniają do myślenia i pozwalają dziecku w nowy sposób spojrzeć na siebie i najbliższe otoczenie. Opowiadania Piret Raud są krótkie, zaskakujące i trochę zwariowane. Zachęcają do rozmowy, kształtują spostrzegawczość dziecka. Są przy tym pełne ciepła, pogody oraz akceptacji dla świata i jego różnorodności.
Bohaterowie opowiadań są zarazem zwyczajni i niezwyczajni. Każdy ma inne zmartwienia. Co ma zrobić jajko, które lubi stanąć na głowie albo ryba, która zużyła zbyt wiele wody na herbatę? W jaki sposób telefon ma poradzić sobie ze strachem przed odebraniem rozmowy? Zawsze znajdzie się na to rada i pouczający morał.
Piret Raud to znana na świecie estońska autorka książek dla dzieci. Jej autorskie ilustracje wspaniale harmonizują z tekstem, tworzą niezwykły nastrój i pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Książka jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group