Czwartek, 23 marca
Imieniny: Feliksa, Pelagii
Czytających: 8380
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 18 listopada 2016, 7:58
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Droga 816”, „KOGEL–MOGEL, czyli dolnośląski galimatias historyczny”, „Jak zbudować motocykl?” oraz audiobook „Niespodziewany Trup” – to kolejna porcja literatury, po którą warto sięgnąć. Dlaczego? O tym w swoich recenzjach piszą bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej.

Droga 816. Michał Książek
Podróżować można różnie, ale chyba niewielu z nas zdecydowałoby się na sposób Michała Książka. W czasach, gdy o wyborze środka lokomocji decyduje szybkość dotarcia do celu, on idzie pieszo i jak wynika z książki ma to swoje uzasadnienie. Podąża drogą trochę dla nas odległą, bo Nadbużanką, czyli wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Dalej już tylko Wschód, który, mając na uwadze debiut autora „Jakuck. Słownik miejsca”, interesuje go równie mocno (podobno jest przewodnikiem syberyjskim). Choć Książek w drogę wybrał się w pojedynkę, to ani przez chwilę nie mamy wrażenia, że jest sam. To kolejny w naszej literaturze (obok Stanisława Łubieńskiego) ornitolog i botanik – człowiek, który potrafi rozpoznać każdego ptaka, nazwać każdą roślinę rosnącą w przydrożnym rowie i powiedzieć o niej coś ciekawego. Świat przyrody jest dla niego niezbywalną i równorzędną częścią egzystencji, budzi uczucie czyjejś stałej, przyjaznej obecności, potęguje świadome bycie tu i teraz, służy praktyce uważności (słowa nieobce zwolennikom mindfulness). Niespieszne wędrowanie sprzyja także obserwacji ludzkich zabudowań, kościołów, pozostałości po cerkwiach, co z kolei prowadzi do rozmyślań nad utratą i wyparciem pamięci o prawosławnych sąsiadach, nad historią, która czasami jest bardziej współczesna niż teraźniejszość. Trochę rozmawia z mieszkańcami, ale pieszy wędrowiec nie budzi ich zaufania, mają go za dziwaka. Ciekawe czy przeczytali tę książkę? Książka dostępna w zbirach Książnicy Karkonoskiej.(KH)

KOGEL-MOGEL, czyli dolnośląski galimatias historyczny. Marek Lubicz-Woyciechowski
Niemal 300 źródeł: książek historycznych, geograficznych, słowników, wspomnień, monografii oraz artykułów, z których skorzystał autor, stanowi doskonałą reklamę tej publikacji. Książka bowiem oferuje czytelnikowi bogaty zbiór ciekawostek, faktów i zaskoczeń, dotyczących Dolnego Śląska. Informacje poukładane zostały tematycznie: Sprawiedliwość; Turystyka; Wojsko; Armia Czerwona; Klęski żywiołowe; Komunikacja; Miasto; Naj; Obyczaje; Zdrowie; Pierwsze; Religia; Różności; Sport i stanowią nie tylko spore kompendium wiedzy, ale również mogą stać się świetną rozrywką w podróży przez stulecia, miejscowości, społeczeństwa. Wśród nich znajdziemy też fakty, które dotyczą Jeleniej Góry, Karkonoszy i pobliskich miejsc. Karkonoski „fiołkowy kamień”, który był w XIX wieku oryginalną pamiątką dla turystów, projekt kolejki z Cieplic na Śnieżkę, ilość pociągów, które zatrzymywały się w przedwojennej Jeleniej Górze, funkcjonujące i popularne lotnisko pasażerskie w Jeleniej Górze, okoliczny najwyższy most kolejowy w Polsce, druga na świecie szkoła szybowcowa, bydło, z zasobności którego słynął onegdaj nasz powiat, koncepcja budowy elektrowni na Wielkim Stawie w Karkonoszach, plany organizacji igrzysk olimpijskich w Szklarskiej Porębie, obyczaje, czarownice, skarby, cudowne wody, słynni mieszkańcy, fanaberie, wypadki, plagi…. te i wiele innych, czasem bardzo zaskakujących faktów, zebrał i opublikował autor „galimatiasu”. Z pewnością Dolny Śląsk to barwna kraina, która zamieszkiwali i zamieszkują ludzie z wyobraźnią i fantazją, miejsce wielu ważnych wydarzeń oraz historii całkiem niewiarygodnych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Jak zbudować motocykl? Martin Sodomka
„To jest przygoda, gnać przed siebie na pełnym gazie. Silnik kręci na wysokich obrotach, wiatr szumi w uszach, a motocykl mknie, pokonując zakręt za zakrętem.[…]”. Pomoc przyjaciół i zaangażowanie gwarantują sukces... nawet przy budowie motocykla. Jest wczesna wiosna. Szczurek Arni, wróbel Zenek oraz żaba Krystian wrócili właśnie z dalekiej wyprawy na południe. Podróż własnoręcznie skonstruowanym samolotem była długa i wyczerpująca, wymagała odwagi i umiejętności podejmowania śmiałych decyzji. Zmęczenie nie powstrzymało jednak przyjaciół przed podjęciem nowego wyzwania: postanawiają zbudować motocykl. Uzdolniony technicznie Arni z zapałem przystępuje do działania i nie zniechęcają go nawet największe trudności techniczne. Dzięki własnej pomysłowości i pomocy przyjaciół szybko je pokonuje. W trakcie pracy Arni prezentuje poszczególne elementy konstrukcyjne motocykla. Na schematach pokazuje m.in. budowę i zasadę działania silnika, gaźnika, sprzęgła, skrzyni biegów, hamulców bębnowych, prądnicy, instalacji oświetleniowej i zapłonowej. Akcja książki jest pełna nieoczekiwanych zwrotów, a koniec opowieści – zaskakujący. Śledzący z zapartym tchem przygody bohaterów czytelnik nawet się nie spostrzeże, że przy okazji dowiedział się wszystkiego na temat budowy i funkcjonowania motocykla. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Niespodziewany Trup - Małgorzata J. Kursa; Czyta : Joanna Lissner
Tej autorki nie trzeba przedstawiać. Małgorzata Kursa tradycyjnie sprawia, że na twarzy gości uśmiech, a co jakiś czas śmiejemy się głośno. Lekkość pióra i doskonała konstrukcja fabuły czyni ten kryminał ciekawą i przyjemną lekturą. Serwuje nam specyficzny humor i poprzez swoje utwory bawi dobrze czytelnika. Warto czasami sięgnąć po lekturę, która rozbawi do łez. To doskonałe antidotum na dżdżysty, depresyjny dzień. W tej książce mamy zuchwały napad na bank, szantaż, wścibską dziennikarkę oraz fryzjerkę, która była przypadkowym świadkiem napadu. Co z tego wyniknie ? Niespodziewany trup, śledztwo w sprawie napadu i morderstwa, porwanie... . W całej historii przewinie się też pewna pięciolatka, zwana Blondie, szukająca … tatusia. A całej reszty dowiemy się z treści .Polecam! Ta książka to miła odskocznia, lekka i przyjemna w sam raz na długie i ponure wieczory. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group