Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2640
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 22 kwietnia 2016, 8:24
Aktualizacja: Sobota, 23 kwietnia 2016, 8:47
Autor: KK/jel
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem zachęcamy do zapoznania się z książkami, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak radzić sobie ze stresem oraz czy ludzkość jest gotowa na odparcie obcej cywilizacji. O tym przeczytamy w polecanych przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej pozycjach: „Pokonaj stres z Kaizen” i „Piąta fala”. W ramach wydawnictwa regionalnego zachęcamy do przeczytania książki o niezwykłej jeleniogórzance Alinie Obidniak, wieloletniej dyrektorce Teatru im. C. K. Norwida.

Pokonaj stres z Kaizen. Jarosław Gibas
Coraz chętniej sięgamy po książki, których tematem są uczucia, inteligencja emocjonalna, asertywność, praca nad sobą. Wśród nowych publikacji warto odnotować te, które przybliżają metodę kaizen. Choć sama filozofia nie jest niczym nowym – pojęcie znane od dawna w kulturze japońskiej - oznacza ciągłe doskonalenie przez wprowadzanie drobnych innowacji. Dzięki temu wyeliminowany zostaje lęk, który towarzyszy rewolucyjnym przemianom i jesteśmy w stanie wprowadzić każdą zaplanowaną zmianę, tyle że w dłuższym okresie czasu.
Jarosław Gibas – socjolog, dziennikarz, felietonista, od paru lat aktywny trener interpersonalny, certyfikowany coach proponuje zastosować kaizen w radzeniu sobie ze stresem. Właśnie radzeniu a nie wyeliminowaniu, bo stres był, jest i zawsze będzie wpisany w nasze życie. I wcale nie musi być kojarzony z destruktywnym oddziaływaniem na nasze ciało i psychikę - możemy nauczyć się minimalizować jego negatywne skutki, ale trzeba sobie również uświadomić, że dzięki niemu osiągamy sukcesy i wychodzimy z opresji. Natomiast własnemu zdenerwowaniu, splątanym myślom, paraliżującemu strachowi warto przyjrzeć się przez pryzmat 10 zasad kaizen. Bo czyż stwierdzenia „myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia” lub „wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na idealne” nie są w swej oczywistości genialne?
Komunikatywny przekaz, jasne tezy i klarowne sformułowania podprawione niezwykłym poczuciem humoru autora, podparte przykładami z jego życia trafiają do przekonania, pozwalają zrozumieć a tym samym przyswoić (a może i nawet wdrożyć) techniki, chociażby zmiany dystansu i perspektywy, a przede wszystkim są dodatkowym atutem podczas samej lektury. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

PIĄTA FALA . Rick Yancey
Poznaj książkę, zanim wszyscy zaczną zachwycać się filmem!
Nazwaliśmy ich Przybyszami. Pierwsza fala przyniosła ciemność. Najpierw odebrali nam energię, pogrążając Ziemię w chaosie. Druga –powódź. Zniszczenie – odebrali nam miasta, niszcząc wszystko i odcinając drogę ucieczki. Trzecia fala – zaraza – wywołali epidemię, która zabiła większość ludzi i odebrali nadzieję. Czwarta – uciszacze. Inwazja – przejęli kontrolę.
Przygotuj się na nadejście piątej fali. Czy ludzkość jest w stanie odeprzeć atak obcej cywilizacji, tysiąckrotnie bardziej zaawansowanej niż nasza? Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie przerażona i zdesperowana garstka. Rozrzuceni w różne miejsca okupowanej planety walczą o przetrwanie. Świat w którym żyją Cassie, Evan, Ben i Sams, to wymarłe miasta, płonące metropolie, obozy dla uchodźców i tajne bazy wojskowe, krajobraz apokaliptyczny. Nikt z ocalałych nie ufa nikomu, strach paraliżuje Ziemię. Młodzi bohaterowie, by przetrwać, muszą dowiedzieć się, kim są przybysze, dlaczego chcą zgładzić ludzkość i czy istnieje choćby szansa na przetrwanie. Może im w tym pomóc młody mężczyzna, którego spotyka Cassie. Do czego doprowadzi ich spotkanie?
Książka przywodzi na myśl dokonania klasyków literatury i kina science fiction, ale prezentuje całkowicie nowy, świeży obraz konfliktu cywilizacji. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Alina Obidniak w Jeleniej Górze : bibliografia 1973-2013. Kamila Wilk, Dorota Kacprzak, Alina Kozioł, Anna Gałkowska; Jelenia Góra : JCIiER "Książnica Karkonoska", 2016
Publikacja wydana z okazji konferencji "Teatr C.K. Norwida 1945-2015 w zbiorach Książnicy Karkonoskiej" jest fragmentem opracowywanej przez zespół bibliografów Książnicy Karkonoskiej bibliografii "Teatr im. C. K. Norwida 1945-2015". Rejestruje wydawnictwa dokumentujące 40 lat działalności Aliny Obidniak w Jeleniej Górze. Alina Obidniak była dyrektorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze w latach 1973-1988 i 2000. Z jej inicjatywy, od 1983 odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Przy Teatrze im. C. K. Norwida założyła Ośrodek Badań i Praktyk Kulturowych. W 1995 r. została polską laureatką nagrody "Kobieta Europy" przyznawanej przez Komisję Europejską. Bibliografia została opracowana z autopsji, kwerendzie poddano kilkadziesiąt tytułów czasopism o tematyce kulturalnej i regionalnej, jak również wycinki prasowe udostępnione przez Teatr im. C. K. Norwida. Całość uzupełniają indeksy: osobowy, przedmiotowy, tytułów spektakli, tytułów czasopism. Książka jest dostępna w Książnicy Karkonoskiej. Link do bibliografii: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/docmetadata?id=21353 (KW)

(zdjęcie: Wikipedia. https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AObidniakAlina.jpg)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group