Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4667
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z winy UE dopłacimy do rachunków za energię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 13 lutego 2009, 8:09
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
Fot. TEJO
Zmiany organizacyjne firmy i zlikwidowanie z powodu wymogów unijnych kasy nie podobają się odbiorcom energii, którzy głośno wyrażają swoje niezadowolenie. Wkrótce ich portfele obciąży dodatkowa opłata operacyjna. Wszystko przez Unię Europejską.

W tej sprawie odebraliśmy już kilka telefonów oburzonych klientów Energii Pro. Sfrustrowana mieszkanka, która zapłaciła rachunek w okienku obok, i została poinformowana, że na wpłynięcie pieniędzy na konto Energii Pro będzie musiała poczekać kilka dni, urządziła awanturę. Celowo przetrzymała stojącą przed kasą kolejkę ludzi i wyzwała pracowników punktu obsługi od złodziei.

Powód? Od pierwszego stycznia zgodnie z unijnymi wymogami Energia Pro musiała zrezygnować z pobierania opłat od swoich klientów. Obecnie zajmują się tym firmy finansowe z zewnątrz takie jak Bill Bird S.A., Bank Handlowy S.A., czy Bank BPH S.A., z którymi Energia Pro podpisała umowy, a których jedną z siedzib jest m.in. była kasa Energii Pro przy Biurze Obsługi Klienta przy ul. Krótkiej.

Do 31 marca klienci w czterech punktach kasowych w mieście: w Carrefourze, Kauflandzie, Tesco oraz punkcie przy ulicy Krótkiej klienci mogą opłacać rachunki za energię za darmo. Później będą prawdopodobnie pobierane za to dodatkowe opłaty.

Zmiana organizacyjna bardzo nie spodobała się klientom, którzy swoje frustracje i niezadowolenie koncentrują na pracownikach biura obsługi. – Jeszcze w tamtym roku w jednym punkcie przy ulicy Krótkiej mogłem porozmawiać z pracownikami biura obsługi o swoim problemie dotyczącym dostawy prądu oraz zapłacić bez żadnych opłat w okienku obok swoje rachunki, komu to przeszkadzało – pyta jeden z oburzonych klientów.

Tymczasem pracownicy biura obsługi Energii Pro tłumaczą, że te zmiany nie są wynikiem niczyjego wymysłu, ale spowodowane zostały wymogami Unii Europejskiej.
– Rozdawaliśmy ulotki naszym klientom, na których było jasno wytłumaczone, że w związku z koniecznością dostosowania funkcjonowania naszej firmy do wymogów Prawa Energetycznego podyktowanego przez UE od pierwszego stycznia nie będziemy przyjmować płatności za energię elektryczną w kasach i przez inkasentów, w miejscu zamieszkania klienta, ale ludzie tego nie rozumieją – usłyszeliśmy od jednego z pracowników Energii Pro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~br 13-02-2009 8:23
nabijać kasę bankom...nabijać! Chciało się Unii?
~BardzoZły 13-02-2009 8:30
Coś mi się zdaje, że jeszcze jeden pośrednik został dopuszczony w majestacie prawa (bo wymóg Unii) do skubania odbiorców energii elektrycznej. Energetyka wystarczająco już nas obciąża. Wprowadzam coraz większe oszczędności prądu a rachunki i tak nie maleją.
~postępowy 13-02-2009 8:31
Ludzie przestańcie płacić w okienku! Ja wiem, że ciężko pozbyć się starych nawyków. Płacenie przez internet to przede wszystkim oszczędność czasu i nerwów. Siedzę sobie w domu, spokojnie wklepuję płatność i po sprawie. Nie muszę stać na poczcie (a czasami kolejka taka, że rzygać się chce), denerwować się na Bogu winną obsługę i nosić przy sobie większej gotówki (zwłaszcza, gdy się opłaca za jednym zamachem kilka rachunków).
~do ~br 13-02-2009 8:36
ty sowiecki zaścianku, a jak płacisz prowizję na poczcie to nie jest nabijanie komuś kasy?! dla takich jak ty powinni wydzielić rezerwat i objąć ochroną: "UWAGA ZAKUTY ŁEB! PRZECIWNIK POSTĘPU!!!"
~ciemnogród 13-02-2009 9:06
ENERGIA PRO NIE ZNA POLECENIA ZAPŁATY, przymuszają odbiorców do korzystania z wybranych przez siebie form płatności. Pani o okienku przy Krótkiej długo nie mogła wytłumaczyć dlaczego, w końcu dowiedziałem się , że firma nie zawarła z bankiem stosownej umowy.
~wie39 13-02-2009 9:14
~dt 13-02-2009 9:16
Sprzedaż wiązana jest zakazana w prawie polskim. Jest też zapis o równości podmiotów gospodarczych, więc za usługę u fryzjera będziemy musieli zapłacić w kasie pani Asi ? a pani Asia pobierze jeszcze jedną opłatę za swoją usługę bo ma podpisaną umowę z fryzjerem ?
~Miejscowy 13-02-2009 11:20
Pewnie że nie rozumieją bo to głupota i nabijanie klienta w butelkę. Jedyna rada to wystąpić z unii. Niech każdy prywatnie zrobi sobie rachunek strat i korzyści po wsdtąpieniu do unii. W/g mnie korzyści to ma ta libertyńska prfzekupna swołocz tak okupująca górne części świecznika.
~do postępowy 13-02-2009 14:50
Tylko pomyśl sobie człowieku,że wraz z postępem nie każdy dostał łącze internetowe w prezencie plus komputer.Wielu ludzi,zwłaszcza starszych było przyzwyczajonych do płacenia w ten sposób,że szli do Energii Pro i wpłacali należność na miejscu.Niestety pojawili się dodatkowi pośrednicy,którzy muszą swoje zarobić.
~XXX 13-02-2009 15:59
Uważam,że~`postępowy ma RACJĘ!!!! Trzeba iść z postępem czasu a nie sterczeć w kolejkach i się NAKRĘCAĆ!!! a jeżeli posiadanie konta internetowego to jest taki luksus w obecnych czasach to są jeszcze inne sposoby płacenia.Napewno wielu odbiorców energii posiada zwykły rachunek bankowy ROR na który ZUS przelewa co m-c emeryturki - wystarczy złożyć dyspozycję w banku i PO CO TE NERWY!!!
~ZABOBRZANIN 15-02-2009 10:50
Wystawanie w tych kolejkach to już taka zaszłość i wielu chyba tego brakuje bo za dużo czasu mają i nie wiedzą co z nim robić. Rachunek jak ktos ma problem może zapłacić inkasentowi odrazu w momencie wystawiania o ile jest sie w domu lub z sasiadem wejść w układy i zapłaci po sąsiedzku. Nie ma takiego obowiazku utrzymywania kasy więc Energia Pro zleciła to zewnętrznej firmie i ma spokuj. Osobiście wogóle zamknoł bym tę kasę gdyż niemożna w spokoju nic załatwić w COK, a tylko wysłuchiwać wieczne problemy kolejkowiczów i parskającymi, kaszlącymi oraz smarkajacymi nad plecami petentów chcących załatwić i uregulować sprawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group