Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6026
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyższe ceny drenują portfele

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 21 listopada 2007, 7:50
Aktualizacja: Czwartek, 22 listopada 2007, 10:38
Autor: ROB
Fot. ROB
Drożej zapłacimy za gaz, prąd, wodę, za mieszkanie. To nie jedyne podwyżki, jakie czekają jeleniogórzan po Nowym Roku. A wcześniej trzeba się liczyć z droższymi niż zazwyczaj świętami Bożego Narodzenia.

Wprawdzie unikniemy 10 procentowej podwyżki ceny energii elektrycznej, ale około 7 procent od stycznia podrożeje gaz. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło już w tej sprawie wniosek do URE. Jedyna nadzieja, że urząd odrzuci proponowane podwyżki.

– Żyć się nie chce, jak słyszę o podwyżkach. Pożyczam od ludzi, żeby mi starczyło od pierwszego do pierwszego – mówi Maria Mróz. W jej domu na 64 metrach kwadratowych mieszka 5 osób. – Oszczędzamy jak możemy. Sam czynsz to 160 złotych miesięcznie. Byłoby więcej, ale mamy obniżone stawki, bo mieszkamy w lokalu o niższym standardzie. Ale już za prąd nie ma zniżki. Zapłaciłam ostatnio 92 złote. Za gaz (raz na 2 miesiące) – 70 złotych.

Ale podwyżek będzie więcej. Od 1 marca o 10 procent wzrośnie stawka bazowa czynszu za lokale komunalne (z 3,26 złotych za m.kw. do 3,60 zł). Dla przykładu, za mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych, lokatorzy będą płacić miesięcznie prawie 24 złote więcej niż do tej pory!

Jakby tego było mało, władze Jeleniej Góry w minionym tygodniu ogłosiły przykrą wiadomość o podwyżkach opłat za wodę i ścieki. Metr sześcienny wody będzie kosztował 3,80 złotych brutto, ścieków – 3,91 złotych. Poprzednio stawki wynosiły odpowiednio 3,08 i 3,09 zł.

Stawki wejdą w życie 28 stycznia 2008 roku. Będą obowiązywały bez względu na to, czy rada je przyjmie czy też nie. Spółka „Wodnik” była na tyle łaskawa, że zaproponowała dopłaty do wody z budżetu miasta. Jeśli rada się na nie zgodzi, za ludzie będą płacić nieco mniej (ze wodę 3,40 zł, za ścieki 3,70 zł).

– Te podwyżki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu, do zabezpieczenia ludzi w wodę – tłumaczy Wojciech Jastrzębski, prezes „Wodnika”. Jak wyjaśnił, na cenę wody składają się między innymi opłaty, które Wodnik ponosi, np. z tytułu podatków od nieruchomości, dzierżawy, amortyzacji. A opłaty te wzrosną, choćby z powodu wybudowania stacji uzdatniania wody.

Tak oto Jelenia Góra będzie miała prawie najdroższą wodę w byłym jeleniogórskim. Porównaliśmy ceny z innych miast. Z tych, do których dzwoniliśmy, tylko Szklarska Poręba ma wyższe stawki (4,26 złotych). Dla porównania, w Piechowicach woda kosztuje 2,78 złotych, w Janowicach Wielkich – 2,46 zł.

Powodów do radości nie mają też przedsiębiorcy. Oni nie będą mogli skorzystać z dopłat za wodę. Niedawno rada miejska na wniosek prezydenta podwyższyła o kilkanaście procent stawki podatków od nieruchomości dla firm i drobnych przedsiębiorców.
Do tego wszystkiego o około 7 procent zdrożeje także gaz.

Droższe będą też święta Bożego Narodzenia. Średnio o kilka złotych więcej zapłacimy głównie za wiktuały. Tradycyjny karp będzie kosztował 11 złotych za kilogram (w ubiegłym roku – 8 złotych). Ryba jest droższa, bo zdrożała pasza, a ta ma wyższą cenę, bo droższa jest mąka. I tak kółko się zamyka.

Jak wyliczyła Maria Mróz, po nowym roku miesięczne opłaty w jej rodzinie wzrosną o ok. 30–40 złotych. – Dla mnie to bardzo dużo. Skąd wezmę pieniądze? – pyta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~mala 21-11-2007 11:15
Do dzis placilam uczciwie ale teraz nie bede placila tak jak moi sasiedzi nie placa lata i nic im nie robia nawet za wode nie placa bo po co skoro nikt im nic nie robi i nie sciaga z emrrytury czy renty Nie warto byc uczciwym I takich ludzi bedzie coraz wiecej
MaxMad 21-11-2007 11:21
No to i chyba będzie druga fala do Irlandii...
~grrrrrr 21-11-2007 11:39
Nie to ze puszczaja gaz z powietrzem to jeszcze podwyzki chca moze niech puszczaja pełny 100% gaz a nie nakrecanie licznika
~milkiway 21-11-2007 12:06
woda od zawsze była najdroższa w jeleniej, nic więc sie nie zmieniło ale co jest z nowo oddaną oczyszczalnią ścieków, od jakiegoś czasu na zabobrzu śmierdzi niemiłosiernie, czyżby znów nietrafionna inwestycja ceny idą w górę chcą ponoć zrównać się z unijnymi, ale do szlaka gdzie zarobki unijne, czy zawsze muszą dostawać po łapach ci na szarym końcu ci co muszą zarobić na siebie,na rodziny i na stada darmozjadów siedzących za biurkami w cieplutkich pokoikach co to od nich wszystko zależy w tym dziwnym kraju,
~cdi 21-11-2007 14:07
Spoko spoko. Skladka rentowa zmniejszy sie dla platnika o kolejne 2% i bedzie ok
~seee 21-11-2007 17:13
tak się zastanawiam skoro jest tak dobrze to dlaczego jes aż tak zle ??? dla przykładu w irlandi za wode się nie płaci .
~T-tryk 21-11-2007 21:12
Rozgraniczmy co funduje nam tak rządzona Najjaśniejsza Rzeczypospolita ,a co nasi ukochani wybrani przez nas samorządowcy z prezydentem i v-ceprezydentem na czele. mnie wychodzi ,że nasi wybrańcy dołożą nam około 50%podwyżek z t/z wydatów sztywnych- woda śmieci, czynsz.a czym masz mniejszy dochód tym bardziej to odczujesz. Ale nic to do wyborów jeszcz dużo czasu samorządowcy sie odkują , a my tradycyjnie zapomnimy.
liczyrzepa 21-11-2007 21:38
wychodzi na to że za kilo karpia zaplacimy o 3 złote więcej niż w "a...logicznym okresie roku ubiegłego". Karpiowi daruję, Wodnikowi - nigdy.
rymcycymcy 21-11-2007 23:42
Karp to paskudztwo. Ma tłuste i słodkie mięso, jest hodowany na sztucznych, wysokobiałkowych paszach, a poza tym ....pochodzi z Chin !!! Już wiecie jak zaoszczędzić ? ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group