Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7278
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Wywiozą różne wspomnienia

Niedziela, 29 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 lipca 2007, 6:25
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Wywiozą różne wspomnienia
Fot. K. Piotrowski
Goście z Ukrainy kończą pobyt w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Do wtorku w Jeleniej Górze i okolicach przebywać będą młodzi ludzie z Doniecka i Ługańska zaproszeni przez Radę Przyjaciół Harcerzy, która skorzystała ze wsparcia Senatu RP.

– W sobotę o to, by goście nie nudzili się, zadbał mł. insp. Grzegorz Rybarczyk ze straży miejskiej – poinformował przewodniczący RPH Kazimierz Piotrowski.
– Ukraińcy byli na wycieczce na zamku Chojnik, wzięli udział w szkoleniu na temat udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonym przez ratowników medycznych. Wieczór spędzili przy ognisku i kiełbaskach. Dostali także upominki ufundowane przez Jeleniogórskie Zakłady Optyczne.

W niedzielę uczestniczyli we mszy św. koncelebrowanej przez księży Tadeusza Dańkę oraz Mikołaja Pileckiego, który przyjechał z ukraińską młodzieżą. Zobaczyli kościół św. Wojciecha oraz pobliski cmentarz.
Na zakończenie nabożeństwa zaśpiewano „Boże, coś Polskę” oraz „Rotę”. Tej pieśni młodzi Ukraińcy nauczyli się podczas pobytu w Polsce.
– Później Ks. Pilecki zaprowadził gości na nekropolię, aby pokazać im, z jaką troską traktuje się u nas groby bliskich. Na Ukrainie takie miejsca są bardzo zaniedbane – informuje Kazimierz Piotrowski.

Młodzież, większości polskiego pochodzenia, wróci do Zagłębia Donieckiego w środę. Wywiezie różne wspomnienia. Na pewno Polacy przyjęli ich serdecznie. Nie zabrakło też niemiłych akcentów. Księdzu M. Pileckiemu skradziono portfel z dokumentami i pieniędzmi.

Dom Harcerza przy ul. Wiejskiej, który jest bazą dla Ukraińców, będzie gościł jeszcze do końca wakacji dwie 50-cio osobowe grupy z Berdyczowa oraz Charkowa. Organizatorem odwiedzin także będzie Rada Przyjaciół Harcerstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group