Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4612
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Wystrzeliły” termy cieplickie

Czwartek, 28 stycznia 2010, 15:42
Aktualizacja: 21:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: „Wystrzeliły” termy cieplickie
Fot. Angela
Płynąca na łąkę strumieniem gorąca woda i kłęby pary unoszące się w Parku Norweskim to wynik awarii przy jednym z odwiertów wód termalnych, jaka pojawiła się przed godziną ósmą w Cieplicach. Przyczyną był zepsuty zawór kulowy, który nie wytrzymał niskiej temperatury. Obecnie sytuacja jest już opanowana.

Chociaż obraz, jaki pojawił się w Parku Norweskim z samego rana, zwiastował poważną awarię, rzeczywistość okazała się mniej kłopotliwa. W jednym z ujęć wód termalnych, zawór nie wytrzymał niskiej temperatury. W wyniku tego woda o temperaturze ponad 80 stopni C zaczęła wypływać najpierw w bok, została przyblokowana przez blaszaną obudowę odwiertu, a następnie wypływała do Parku Norweskiego zalewając łąkę i parując.

– Wyciek wody termalnej pojawił się z największego odwiertu, jeden z zaworów kulowych po prostu nie wytrzymał warunków pogodowych i zepsuł się i trzeba go było wymienić. Z pomocą fachowców z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy mieli część zamienną na stanie, udało się naprawić awarię w ciągu dwóch godzin – mówi Robert Moskwa, członek zarządu Uzdrowiska Cieplice.

Zanim jednak opanowano sytuację, do usuwania awarii wyruszyło kilka osób w specjalnych nieprzemakalnych strojach. Początkowo podejrzewano uszkodzenie całej głowicy. Na szczęście te przypuszczenia się nie potwierdziły. Gdyby tak było, woda wytrysnęłaby na wysokość około 20 metrów. Wówczas skutki byłyby trudniejsze do opanowania.

Jest to pierwsza tego typu awaria, ten odwiert był pogłębiany w 1997 roku, wówczas montowana była głowica i zawory – mówi Robert Moskwa. Nie było więc takich awarii, ale nie było też takich niskich temperatur i mrozów. Były bardzo wysokie mrozy dochodzące do 25 stopni, coś przymarzło, następnie odpuściło i na skutek tego zawór nie wytrzymał.

Jak szacują władze uzdrowiska, wyciek nie był na tyle duży, by można byłoby tu mówić o stratach czy wysokich kosztach tej awarii. Wyciek nie spowodował przerwania zabiegów, czy też ochłodzenia w pomieszczeniach uzdrowiskowych ocieplanych termami. By na przyszłość nie dochodziło do takich zdarzeń, wraz z rozpoczęciem prac budowy Term Cieplickich wymieniona ma zostać głowica urządzenia zamontowanego na odwiercie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1343
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group