Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4170
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Wystawa w o historii Stalagu VIII A

Niedziela, 11 lutego 2018, 9:31
Autor: WAC
Piechowice: Wystawa w o historii Stalagu VIII A
Fot. Organizator
W ramach obchodów przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 16 lutego o godzinie 16.00 w Piechowickim Ośrodku Kultury odbędzie się otwarcie wystawy „Bezimienni Bohaterowie – historia Stalagu VIII A”.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył występ pt. „Moja mała Ojczyzna” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 marca

Stalag VIII A początkowo jako przejściowy obóz z namiotami umiejscowiony był w północno-wschodniej części Zgorzelca, jednak w grudniu 1939 przeniesiono go w pobliże poligonu Wehrmachtu przy drodze do Bogatyni. Obóz macierzysty budowany był m.in. przez polskich jeńców, uczestników wojny obronnej Polski w 1939 r. Stalag był wielokrotnie rozbudowywany ze względu na powiększającą się liczbę więźniów. Początkowo przewidywano ich liczbę na 3 tysiące, a maksymalne - na 15 000. W rzeczywistości w obozie znajdowało się jednocześnie nawet blisko 50 tysięcy jeńców. Szacuje się, że przez całą historię działania obozu „przeszło” przez niego ponad 100 tys. jeńców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group