Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9723
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyrok dla oszustów

Wtorek, 19 marca 2019, 6:11
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2019, 6:43
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wyrok dla oszustów
Fot. Użyczone
Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł prawomocny wyrok wobec trzech oskarżonych, którzy w 2014 roku dopuścili się oszustw przy udzielaniu pożyczek oraz za pomocą oszustwa doprowadzili inne osoby do przeniesienia na ich rzecz własności nieruchomości po znacznie zaniżonej cenie.

Robert B., Waldemar K. i Piotr C. założyli spółkę udzielającą pożyczki których zabezpieczeniem były zazwyczaj nieruchomości pożyczkobiorców. Jedną z ich klientek była mieszkanka Wojcieszyc. Kiedy kobieta wyraziła chęć zbycia na ich rzecz części swojej nieruchomości, wówczas mężczyźni wprowadzili ją oraz jej córkę w błąd co do celu i zakresu umowy i doprowadzili ją do podpisania aktu notarialnego, mocą którego pokrzywdzona przeniosła na ich rzecz współwłasność i własność dwóch działek należących do niej i do jej córki. Otrzymała za nie kwotę 7.600 złotych. W trakcie śledztwa uzyskano operat szacunkowy, z którego wynikało, że wartość zbytej nieruchomości to 130.000 złotych.

Ponadto ustalono, że w marcu 2014 roku Waldemar K. dopuścił się oszustwa na szkodę innej kobiety, pożyczając jej 31.500 złotych, z czego 11.500 złotych stanowić miały rożnego rodzaju koszty związane z jej udzieleniem. Podejrzany wprowadził pokrzywdzoną w błąd co do warunków umowy twierdząc po jej podpisaniu, że podlegająca wypłacie kwota 20.000 złotych została wpisana omyłkowo i przekazał jej jedynie 10.000 złotych.

Trzem podejrzanym przedstawiono zarzuty oszustwa, którym wyrządzili pokrzywdzonym szkodę w wysokości 124.000 złotych – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Dodatkowo Waldemarowi K. zarzucono oszustwo na szkodę innej pokrzywdzonej w związku z udzieleniem jej pożyczki, czym spowodował straty w kwocie 10.000 złotych. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Zaprzeczyli, aby przy zawieraniu niekorzystnych umów wprowadzali pokrzywdzone w błąd. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, która w marcu 2016 roku skierowała do sądu akt oskarżenia.

Sąd pierwszej instancji podzielił ustalenia prokuratury i wyrokiem z 5 kwietnia 2018 roku uznał oskarżonych winnymi popełnienia zarzuconych im czynów, za co wymierzył im kary jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności (wobec Roberta B. i Piotra C.) oraz karę jednego roku i ośmiu miesięcy (wobec Waldemara K.). Wykonanie wyroku zawiesił na okres 5 lat próby. Dodatkowo sąd orzekł o obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych kobiet. 26 lutego 2019 roku Sąd Okręgowy nie uwzględnił apelacji składanych przez obrońców oskarżonych i utrzymał w mocy wyrok skazujący, uchylając orzeczenie w zakresie przyznania pokrzywdzonym kwoty 124.000 złotych tytułem naprawienia szkody, z uwagi na fakt, że odrębnie toczy się postępowanie.

Dodajmy, że jeden ze skazanych to były radca prawny Robert B., który w lipcu 2017 roku został prawomocnie skazany za popełnienie oszustwa sądowego, polegającego na uzyskaniu od Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze oraz Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze - przy pomocy podrobionych weksli - szeregu nakazów zapłaty i wyroków, na podstawie których osoby pokrzywdzone zobowiązane zostały do zapłaty nienależnych świadczeń. Usłyszał wówczas wyrok 2 lat pozbawienia wolności  z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat, środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu radcy prawnego i adwokata oraz zakazu zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych, dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich na 8 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

2
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
9
69%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
745
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group