Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3119
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wymeldowanie administracyjne

Środa, 22 września 2010, 15:00
Autor: mgierus
Jelenia Góra: Wymeldowanie administracyjne
mgierus
Fot. mgierus
Wraz z mężem pobraliśmy się 18 lat temu. Wtedy też mąż opuścił mieszkanie rodziców…

Wraz z mężem pobraliśmy się 18 lat temu. Wtedy też mąż opuścił mieszkanie rodziców. W mieszkaniu tym pozostała matka męża oraz jego brat, który ożenił się i zamieszkuje tam z żoną i 2 dzieci. Kilka lat temu matka męża przepisała mieszkanie na jego brata i żonę. Wykupili oni mieszkanie na własność, są jego właścicielami, lecz nadal w tym mieszkaniu zameldowany jest mój mąż. Kilka dni temu mój mąż otrzymał pismo z urzędu miasta informujące go o tym, że brat męża i jego żona wszczęli postępowanie mające na celu administracyjne wymeldowanie męża. Czy w tej sytuacji mój mąż ma prawo domagać się od brata spłaty z mieszkania, które było jego domem rodzinnym? Nadmieniam, że mąż nigdy niczego z domu nie dostał, wszystko dostał jego brat. – Czytelniczka

W opisanej przez Panią sytuacji – nie. Sam fakt zameldowania określonej osoby w lokalu służy bowiem wyłącznie celom ewidencyjnym i w żadnym wypadku nie rodzi prawa do lokalu ani o nim nie przesądza. Jest tylko faktycznym potwierdzeniem organu administracyjnego, że dana osoba przebywa pod wskazanym adresem.

Obowiązek meldunkowy oparty jest na przepisach ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. 2006, nr 139, poz. 993 ze zm.) i polega m.in. na wymeldowaniu się lub zameldowaniu w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Pani mąż, opuszczając trwale miejsce swojego stałego pobytu (mieszkanie, w którym był zameldowany), był zobowiązany wymeldować się we właściwym organie gminy, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że mąż nie dopełnił tego obowiązku. Na tej podstawie, jego brat (będący faktycznym właścicielem mieszkania) skorzystał zapewne z prawnej możliwości złożenia do właściwego organu gminy wniosku o wydanie decyzji w sprawie wymeldowania Pani męża, jako osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Wobec przytoczonych przez Panią okoliczności bardzo prawdopodobne jest więc, że takie administracyjne wymeldowanie Pani męża dojdzie do skutku, zgodnie z przepisami obowiązującego w tej kwestii prawa.

Niezależnie od powyższego, warto jednak zwrócić uwagę na sprawę praw, które mogą przysługiwać Pani mężowi po śmierci każdego z jego rodziców, w tym przede wszystkim prawa do zachowku. Jeżeli bowiem Pani mąż nie otrzymał należnego mu zachowku w postaci uczynionych przez rodziców za ich życia darowizn, bądź w postaci powołania do spadku, bądź też w postaci zapisu, to będzie mu przysługiwało (lub już przysługuje, jeżeli oboje lub jedno z rodziców nie żyje) przeciwko jego bratu (obdarowanemu wspomnianym mieszkaniem) roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group