Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 5463
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Wycinka „niebezpiecznych” drzew. Bo wyglądają na chore

Wtorek, 24 stycznia 2012, 8:22
Aktualizacja: Środa, 25 stycznia 2012, 8:16
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Wycinka „niebezpiecznych” drzew. Bo wyglądają na chore
Fot. Czytelnik
Wystarczy zrobić zdjęcie leżącej gałęzi, aby starać się o pozwolenie na wycięcie drzew, które rzekomo zagrażają przechodniom. Mieszkaniec Janowic Wielkich walczy o ocalenie ośmiu zdrowych drzew rosnących miedzy ul. Nadbrzeżną, a rzeką Bóbr. Gmina jednak twierdzi na podstawie wizualnej oceny, że wysokie drzewa są chore.

- Sąsiad zgłosił prośbę o wycięcie drzew rosnących tuż przy rzece, gdyż jego zdaniem zagrażają przechodniom. Jako dowód na zagrożenie przedstawił zdjęcie złamanej gałęzi, która leżała pod drzewem. Konary niektórych z nich zostały przycięte, a niektóre całkiem wycięto. Prace te wykonała osoba, który nie posiada żadnych uprawnień do wycinki drzew, a przecież były one prowadzone tuż przy ulicy.

- Gdy próbowałem dowiedzieć się, jaki jest oficjalny powód planowanej całkowitej wycinki, najpierw usłyszałem, że drzewa te są suche, co było nieprawdą, później powiedziano mi nową wersję, że były one zbyt wysokie. Przecież te drzewa przeżyły niejedną potężną wichurę. W tę sobotę miało nastąpić całkowite ich wycięcie. Pod piłę miały iść m.in. dwie potężne olchy, jesiony i lipy. Jednak po paru telefonach w tej sprawie z prośbą o wyjaśnienie przyczyn wycinki chwilowo wstrzymano te prace – powiedział mieszkaniec Janowic Wielkich.

Obrońca drzew ubolewa nad faktem, że bez głębszego sprawdzenia szybko wydano zezwolenie na wycięcie ośmiu zdrowych drzew, w sytuacji gdzie na ścinkę suchego drzewa na terenie prywatnym właściciele często czekają kilkanaście miesięcy.

Jak informuje Zarząd Zlewni w Jeleniej Górze wycięcie drzew bez odpowiednich uprawnień jest przestępstwem, mimo to nie wymagają od osoby, która w Janowicach Wielkich wycina drzewa przy linii brzegowej, dokumentów potwierdzających, że wycinka została przeprowadzona przez firmę z uprawnieniami. Mężczyzna za pozyskane drewno musi oczywiście zapłacić skarbowi państwa.

Zarząd Gminy Janowice Wielkie twierdzi, że powodem wycięcia drzew była ich wysokość, niektóre sięgały prawie 20 metrów, a także ich choroba. Niezbyt dobrą kondycję roślin oceniono wizualnie, gdyż nie ma obowiązku w takich sytuacjach zasięgania opinii eksperta i realnego badanie drzew przez dendrologa.

Przed całkowitą wycinką udało się uratować trzy lipy, których korony zostaną jedynie przycięte. Jednak do 31 marca pod piłę "pójdzie" osiem drzew rosnących na brzegu rzeki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
394
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group