Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6238
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wycinka „niebezpiecznych” drzew. Bo wyglądają na chore

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 24 stycznia 2012, 8:22
Aktualizacja: Środa, 25 stycznia 2012, 8:16
Autor: Agrafka
Fot. Czytelnik
Wystarczy zrobić zdjęcie leżącej gałęzi, aby starać się o pozwolenie na wycięcie drzew, które rzekomo zagrażają przechodniom. Mieszkaniec Janowic Wielkich walczy o ocalenie ośmiu zdrowych drzew rosnących miedzy ul. Nadbrzeżną, a rzeką Bóbr. Gmina jednak twierdzi na podstawie wizualnej oceny, że wysokie drzewa są chore.

- Sąsiad zgłosił prośbę o wycięcie drzew rosnących tuż przy rzece, gdyż jego zdaniem zagrażają przechodniom. Jako dowód na zagrożenie przedstawił zdjęcie złamanej gałęzi, która leżała pod drzewem. Konary niektórych z nich zostały przycięte, a niektóre całkiem wycięto. Prace te wykonała osoba, który nie posiada żadnych uprawnień do wycinki drzew, a przecież były one prowadzone tuż przy ulicy.

- Gdy próbowałem dowiedzieć się, jaki jest oficjalny powód planowanej całkowitej wycinki, najpierw usłyszałem, że drzewa te są suche, co było nieprawdą, później powiedziano mi nową wersję, że były one zbyt wysokie. Przecież te drzewa przeżyły niejedną potężną wichurę. W tę sobotę miało nastąpić całkowite ich wycięcie. Pod piłę miały iść m.in. dwie potężne olchy, jesiony i lipy. Jednak po paru telefonach w tej sprawie z prośbą o wyjaśnienie przyczyn wycinki chwilowo wstrzymano te prace – powiedział mieszkaniec Janowic Wielkich.

Obrońca drzew ubolewa nad faktem, że bez głębszego sprawdzenia szybko wydano zezwolenie na wycięcie ośmiu zdrowych drzew, w sytuacji gdzie na ścinkę suchego drzewa na terenie prywatnym właściciele często czekają kilkanaście miesięcy.

Jak informuje Zarząd Zlewni w Jeleniej Górze wycięcie drzew bez odpowiednich uprawnień jest przestępstwem, mimo to nie wymagają od osoby, która w Janowicach Wielkich wycina drzewa przy linii brzegowej, dokumentów potwierdzających, że wycinka została przeprowadzona przez firmę z uprawnieniami. Mężczyzna za pozyskane drewno musi oczywiście zapłacić skarbowi państwa.

Zarząd Gminy Janowice Wielkie twierdzi, że powodem wycięcia drzew była ich wysokość, niektóre sięgały prawie 20 metrów, a także ich choroba. Niezbyt dobrą kondycję roślin oceniono wizualnie, gdyż nie ma obowiązku w takich sytuacjach zasięgania opinii eksperta i realnego badanie drzew przez dendrologa.

Przed całkowitą wycinką udało się uratować trzy lipy, których korony zostaną jedynie przycięte. Jednak do 31 marca pod piłę "pójdzie" osiem drzew rosnących na brzegu rzeki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70) Dodaj komentarz

~... 24-01-2012 8:49
...proponuje obroncy drzew zgłosić sprawę do prokuratury lub do NIKu...tam powinni się zająć tym wnikliwie...ja niedługo zgłaszam do NIKu naszą "wspaniałą fontanne"...
~Mam 24-01-2012 8:55
A czy te drzewa przechylone w stronę rzeki, przy dużej wodzie, nie mogą przewrócić się do rzeki, popłynąć z prądem i przy okazji zniszczyć mostu? Kto będzie ponosił koszty naprawy? Może przeciwnicy wycinki się na to złożą?
~Jan 24-01-2012 9:14
Z tych drzew zostały już praktyczne same pnie, więc niewiele drzewa w tym drzewie. Drzewo stare i chore jest kruche i łamie się przy większych wiatrach. Ze starego nowe nie wyrośnie. Te drzewa już nie mają konarów, a przez to nie pochłaniają CO2 i nie produkują tlenu. Ktoś je kiedyś posadził, bo kiedyś tych drzew nie było. Nie sztuką jest protestować w obronie kołka, sztuką jest zasadzić nowe, tak jak to zrobił ktoś kiedyś. Więc Panie obrońco - posadź Pan nowe drzewa, aby dawały w przyszłości tlen naszym dzieciom, bo te to co najwyżej nadają się do kominka. Postępuj rozumnie i przyszłościowo.
~PIK 24-01-2012 9:34
I słusznie , posadź nowe a nie zajmuj się już drzewami, które należy już rehabilitować i najlepiej gdyby obrońca znalazł pieniądze na ich uzdrawianie i leczenie, a sam zajął sie czynnościami leczniczymi.
~ 24-01-2012 9:41
,,wystarczy zrobić zdjęcie jednej spadającej gałęzi aby starać się o pozwolenie...,,Jedna spadająca gałąź 3 maja zniszczyła 3 pojazdy stojące przy drodze,uszkodziła linię telefoniczną i instalację elektryczną,pod którą w tym samym czasie przechodził człowiek.Jedna tylko gałąź.Takich sytuacji w czasie wichur,zamieci śnieżnych jest setki,szczególnie przy drogach.Stare wysokie drzewa są coraz większym zagrożeniem dla przechodniów i pojazdów.Zaniedbane,nie przycinane sieją często zagrożenie.WIELOLETNIE ZANIEDBANIA są obecnie powodem konfliktów w wielu miejscowościach.Trzeba wycinać stare chore drzewa i SZADZIĆ nowe.Trzeba dbać i przycinać gałęzie - fachowo,wycinać, samosiejki i nie doprowadzać do ekstremalnych sytuacji i dokonywania wyborów- życie i bezpieczeństwo czy drzewo.
~ 24-01-2012 9:44
słusznie- wyciąć i postawić Biedronke
~sqandal 24-01-2012 9:49
jezeli gmina dała pozwolenie to co ma jakis szary obywatel do kwistionowania decyzji. Nauczyli sie te obrońcy przyrody ze im wszystko wolno , facet nie ma co robić to lata do urzędu ze skargami , ja tam bym takiego zaraz wywalił i jeszcze psem pogonił. Starte drzewa to zagrożenie nie tylko drogi czy uszkodzeniem domów ale i życia człowieka . Więc panie obrońco starych zmurszałych drzew zmaknij jape.
~ 24-01-2012 10:00
Prawda taka, że gdyby temu obrońcy na głowę gałąź spadła to zaraz zdanie by zmienił. Drzewa stare trzeba wyciąć a nie czekać aż się same połamią, wpadną do rzeki, komus na auto itp. Trzeba też od razu nasadzić nowe, ale rozsądnie a nie np. centralnie pod lampą jak to ma miejsce na jednej z jeleniogórskich ulic.
~nytr 24-01-2012 10:19
ogladalem dokladnie fontanne 1 000 000zl
~ 24-01-2012 10:30
tysiące i miliony drzew są wycinane po to byśmy mieli pełno ulotek i co chwilę zmieniane podręczniki to może on i ekolodzy niech o to powalczą
~model I 24-01-2012 10:37
Jak to w naszej Polsce zawsze musi być jakieś przegięcie!!!!!
~nom 24-01-2012 10:38
kilka lat temu wycieli piękne drzewa na ul. zakopiańskiej w Cieplicach...!!! cała alejka...na ich miejscu teraz stoją samochody...A widzieliście co zrobili za wałami w Cieplicach ? tam gdzie była ostoja bażantów, były też sarny, zające i inne zwierzęta....teren w te wakacje został zrównany z ziemią, wycięto krzewy dzikiej róży, drzewa...jakoś o tym cisza droga jelonko!u nas można wszystko co się chce robić.
~nooooooooooo 24-01-2012 10:43
wyciac i biedronke postawic!
~jm1609 24-01-2012 10:54
Podobna sytacja zaistniała w Mysłakowicach przy ul. Kamiennej /kapliczka/ też podobno zagrażały drzewa ludziom i co i nic. Drzewa klony wycięto, czy ktoś zapłacił za drewno opałowe nie wiem. Tak więc ul.Kamienna będzie kamienno-asfaltową. A było kiedyś takie prawo, że na miejsce wyciętych drzew sadzono nowe. I co i nic. Brak funduszy. Ale jakieś prawo w zakresie ochrony srodowiska istnieje. Jak tak dalej pójdzie to wytnie się wiele drzew, bo komuś to przeszkadza.
~Iza 24-01-2012 11:03
Jednego nie rozumiem - dlaczego nie ma obowiązku zasięgania opinii eksperta??? Przecież to powinien być pierwszy krok - stwierdzenie, czy drzewo jest chore i czy jest to stan nieodwracalny. Jeśli tak, wycinka bezdyskusyjna. Jeśli nie, zaczynamy się zastanawiać, czy np korzenie nie rozwalają fundamentów czegoś w pobliżu (wycinka) lub mogą zacząć to robić za jakiś czas (planowanie kolejnej ekspertyzy za 3-4 lata), ewentualnie czy nie zakwalifikować drzewa do corocznego przycinania konarów ze względu na bliskość drogi / parkingu itp. Czy w tym pięknym kraju istnieje coś, co ma jakikolwiek związek z logiką? Bo tutaj tego na pewno nie widzę. :(
~QusSy 24-01-2012 11:04
biedronka w tym miejscu będzie idealnie ulokowana !!
~ 24-01-2012 11:23
Do/10.38/ Stare drzewa wołają od lat o pomoc.We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek.Niemcy dbali o zieleń i drzewa.Nie wystarczy posadzić i uznać,że wszystko już zostało zrobione.Nie pamiętam kiedy za spadające gałęzie wyrządzające tragiczne w skutkach szkody odpowiedział człowiek czy instytucja- zawsze winna jest wichura,śnieżyca etc.Gałęzie wycina się po szkodzie jak dojdzie do nieszczęścia.Więc jeśli w tym przypadku(artykuł) ktoś podjął decyzję o wycięciu przed szkodą to dobrze.Drzewa stare trzeba wycinać, o zdrowe dbać.To konieczność.Natomiast wszystkim tym,którzy wycinają dla kaprysu,kategoryczne nie.Żyjemy w XXI w,każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód,który często służy do pracy.Gdzieś trzeba parkować weź też to pod uwagę.
karmazyn 24-01-2012 12:28
Komentarz użytkownika usunięty przez ACTA.
~prawy 24-01-2012 12:47
Mieszkam w Janowicach i drzewa są wycinane gdziekolwiek się da, zdrowe ,piękne drzewa...ktoś się powinien tym zająć!!
~Iwet 24-01-2012 13:07
Dobrze ,że przystąpiono do akcji usuwania starych drzew , które na pewno stanowią zagrożenie dla ludzi. Nie mam nic przeciw temu. Ale proponuję osobom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo przyjrzeć się całkiem uschniętym 3 świerkom , liczącym ok.40-50 lat. (jak nie więcej ) oraz "wiszących'' nad pasem jezdni lub pochylonych drzew i licznych konarów w pasie drogi powiatowej na odcinku Góra Tunelowa Trzcińsko - Wojanów Bobrów. Mam nadzieję , że nie musimy czekać na nieszczęście , po którym usuwa się dopiero skutki. Tu chodzi na ludzkie życie !
~Ja 24-01-2012 13:12
Tak - te piękne drzewa np aleja jarząba na ul.Wojska Polskiego - ile niby zdrowych drzew wywróciło się na szczęście na łąkę a nie pawilony, na ul.Demokratów tydzień temu zdrowe drzewo w zabudowie wywróciło się zrywając linie elektryczne spadło na drogę, na ul.Parkowej konary uszkodziły bramę wjazdową - to tylko kilka przykładów. Psioczyć każdy umie , ale jak stanie się dramat wszyscy umywają ręce i wieszają psy - dlaczego w porę nie wycięto drzew.
Piipi Jelonkowa 24-01-2012 13:12
..do - [~Iza ] ..brakuje wiary i księdza ! .. który powinien również stanąc w obronie drzew,bo .. już Papież powiedział: - " Ochrona przyrody to OBOWIĄZEK mo...lny,poniewaz "natura" wyraza plan miłości i prawdy,który jest STARSZY od ludzi i POCHODZI od Boga" ... dlatego *te Janowice .. nie mogą byc Wielkie !
~jelinek 24-01-2012 13:14
W lesie drzewa rosną sobie jak chcą albo jak chce ich właściciel. W miejscach, gdzie występuje skupisko ludności, zabudowy nie wystarczy posadzić drzewo, trzeba o nie dbać, przycinać aby nie było za wysokie i uciążliwe dla otoczenia oraz niedopus...ć do sytuacji, że stają się zagrożeniem dla ludzi.
~ 24-01-2012 13:45
Wściekli się z tymi wycinkami w naszym mieście!!! Trzeba coś z tym zrobić bo nam pół mista wykarczują i...le!!!
~ja nie moge 24-01-2012 14:01
Gdzie jest SKM ?!
~ 24-01-2012 14:14
W środę od 18 manifestacja na Placu Ratuszowym przeciwko przystąpieniu Polski do umowy ACTA.
~kolorowy 24-01-2012 14:25
Gdzie w Jeleniej Górze mieści się Zarząd Zlewni? :D
~obserwwator 24-01-2012 14:32
to pewnie "nacek"szuka zaczepki!tak jak mial problem ze ktos siusial kolo kiosku i trzeba postawic kibelki typu toy toy
~drupi 24-01-2012 16:39
ciąć,ciąć jeszcze raz ciąć!!!!!!!!!!!!!! najpierw bezmózgowcy nasadzą krzoki w miejscu w którym nasadzać się nie powinno a następnie tępi bezmózgowcy ,pseudo ekolodzy bronią habazi WOŁAM JESZCZE RAZ CIĄĄĄĄĄĆĆĆĆĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
~bumcyk 24-01-2012 18:36
Spróbujcie wyciąć suche drzewo na swojej działce to wam karę wielką dowalą. Tutaj stan drzew ocenia się na oko, a wycinką zajmują się osoby nieuprawnione. Temat dla prokuratora.
~:)))) 24-01-2012 18:59
Jak to gdzie??? Przy lotnisku.
~wk 24-01-2012 19:09
Podanie do ekologów proszę o zgodę na wykoszenie trawy w własnym ogrodzie PS. wejdż do lasu a zobaczysz ile drzew gnije
~gałazka 24-01-2012 20:00
Tylko w Jeleniej z drzew robi sie SŁUPY ....bo władze nasze sa do ....
~allex 24-01-2012 21:41
jaki most ? widziałeś drzewa płynące w 30cm wody do mostu drzewa muszą płynąć pod prąd możę tama trza pisać do gminy o wszystkie drzewa przy drodze bedzie tego trochę ponoć gmina daje zezwolenia hurtem rozumiem jedno dwa trzy ale osiem chorych to lekkie przegięcie więc piszcie i zobaczymy ile kto dostanie układy to układy weź gałąź walnij na drogę zrób zdjęcie i dostaniesz zezwolenie na 8 bo nie wiadomo z którego spadła sory niema o czym gadać ciekaw jestem ile skarb państwa dostał znaczek skarbowy na podaniu ???
~allex 24-01-2012 21:48
jaki most ? widziałeś drzewa płynące w 30cm wody do mostu drzewa muszą płynąć pod prąd możę tama trza pisać do gminy o wszystkie drzewa przy drodze bedzie tego trochę ponoć gmina daje zezwolenia hurtem rozumiem jedno dwa trzy ale osiem chorych to lekkie przegięcie więc piszcie i zobaczymy ile kto dostanie układy to układy weź gałąź walnij na drogę zrób zdjęcie i dostaniesz zezwolenie na 8 bo nie wiadomo z którego spadła sory niema o czym gadać ciekaw jestem ile skarb państwa dostał znaczek skarbowy na podaniu ???
lipin 24-01-2012 22:00
wiosną spływające kry robią tam zator i blokuja droge. TE drzewa zatrzymuja i kry nie plyna.... mieszkam juz bardzo dlugo w janowicach i wiem co sie dzieje... i bardzo dobrze . ciać te stare drzewa a jak komus nie pasi niech sobie posadzi na podworku ile chce a kolo rzeki powinno byc czysto kazdy niech sie zastanowi jakie skutki moga byc jak stare drzewa rosna..... inni ludzie sie nie czepiaja jak ktos wycina stare drzewa tylko popieraja to..... Stare umiera (trzeba wyciać) mlode sie rodzi (posadz sobie) yuuuuuuuuuuuuu
~trzy_ha 24-01-2012 22:07
Witam!!!!!!!!! Mam pytanko zgoda została wydana więc w czym problem!!!!! Wycinają i tyle po co ten artykuł. Trza było posłuchać argumentów strony która złożyła podanie o wycięcie a nie tylko na podstawie jakiegoś wielkiego obrońcy drzew pisać takie banały. Ja mieszkam też w Janowicach i też w tym roku wycinałem drzewa na swojej posesji 6 szt i gdzie był ten obrońca drzew!!!!!!!!!!!!! A na zezwolenie długo nie czekałem do 30 dni.Tylko zależy gdzie się mieszka u nas sąsiedzi się CIESZYLI że zostały wycięte drzewa bo zagrażały budynkom. A tam na nadbrzeżnej mieszka pan M. i chyba z nudów bo innego wytłumaczenia nie ma zrobił z siebie wielkiego obrońcę drzew!!!!!! ha ha ha dobre ale jak by mu się takie drzewko na ładny domek wywaliło to pewnie już by nie był obrońcą
~do mącicieli 24-01-2012 22:10
zamiast pisać bzdury zastanówcie się kto był wnioskodawcą
~trzy_ha 24-01-2012 22:13
a jeszcze ciekawe co zrobi jak mu się ta wielka lipa na jego podwórku wywali na jego dom albo na sąsiada to ciekawe czy bedzie taki chetny zapłacic odszkodowanie bo to drzewo jest na jego posesji i do niego nalezy przycinka i pielięgnacja drzew. I JESZCZE JEDNO JAK TEN OBROŃCA DRZEW JEST TAKI MĄDRY TO JAK ON BEDZIE SIE STARAĆ O ZEZWOLENIE NA WYCINKĘ TEJ WIELKIEJ LIPY TO MU NIE ZEZWOLIĆ ŻART pewnie też dostanie zgodę
~heheheheh 24-01-2012 22:22
Komentarz użytkownika usunięty zgodnie z ACTA przez prywatną firmę roszczącą prawa do wypowiedzi.
~gł 24-01-2012 22:44
Panu obrońcy bardzo się nudzi, jak taki ekolog, to niech nie pali plastikami w piecu!!!
~gł 24-01-2012 22:59
Panu obrońcy bardzo się nudzi, jak taki ekolog, to niech nie pali plastikami w piecu!!!
~aaaaaaaaaaaa 24-01-2012 23:05
Postawić tam biedronkę !
~KUKAWSKI 25-01-2012 0:57
Ludzie, na Głowackiego od pętli wąska uliczka, Drzewa LIPY walą się jedna po drugiej, minimum 2 na rok. Nic nikt z tym nie robi. Na domy się przewracają, są suche i puste w środku. Masa ludz tam chodzi z dziećmi. Co wieje to pełno konarów leży. Wytnijcie je zanim krzywda się stanie .
~Pan M 25-01-2012 6:22
TAK panie b dobrze pan wiedział co zrobię ponieważ panu to osobiście powiedziałem nie było to tajemnicom jeszcze raz przypomnę panu ze nie jest pan aniołem nadbrzeżnej i drzewa rosnącego pod moim domem nie musiał pan oszpecać ale znając pana złośliwość chciał pan być zabawny. Dobrze pan wie również że co roku kupuje węgiel i dwa razy w miesiącu opłacam śmieci więc nie wiem czemu mają służyć te złośliwości miej na tyle odwagi i nie ukrywaj się pod dziwnymi do lipin masz ciekawą teorie :Stare umiera (trzeba wyciać) mlode sie rodzi (posadz sobie) może niech posadzi ten co tnie a nie ja wytnę ty posadź żebym miał co ciąć
~jajoj 25-01-2012 6:23
a ja juz dwa lata staram sie aby scieli mi drzewo koło domu i słysze za sie nieda bo jest zdrowe , a non stop spadaja suche badyle a lisci to juz z 5 lat niema. po co im zgnite drzewa sprzedac sie nie da na opal tez sie nie nadają szkoda roboty.
~Yacek 25-01-2012 6:32
pewnie liczyl ze dostanie drewno z wycinki za free a ze nie dali to postanowil sie zrewanzowac zdjeciem na jelonce, niech mu galazka na dach by spadla to sam by polecial zeby je wyciac - kolejny domorosly ekolog, jak taki madry to czemu pod zdjeciem sie nie podpisal...
~hal 25-01-2012 7:50
Ale nie ma co Pani robić, drzewa stwarzały zagrozenie i tyle, bo były chore, nie ma przepisów że musi wycinke wykonywać firma uprawniona, i tyle, kazdy kto ma wiedzę na temat takiej wycinki może to zrobic, ludzie te drzewa mialy ponad 20 m wysokości i cienkie u podstawy , a jak by gałęxie kogos zagiły , albo drzewo,, ludzie dziennikarze to są
~ACTA WON !!! 25-01-2012 7:54
http://www.petycjeonline.pl/petycja/petycja-o-odwolanie-rzadu-donalda-tuska/639 Przesyłajcie komu się da i sami podpisujcie, nie ma na co czekać !
~ale 25-01-2012 8:01
czyli co mama sąsiada jest szefową przedszkolaobok policji i co poprosiła dziennikarzy o artykulik że ta sprawa jest jakaś podejrzana, więc jak pilnuje moje dzieci to babka jest super,heheh,,więc się jej odwdzięczę,,ale parodja dziennikarstwa,,,,, ale takie mierne dziennikary to czekają az kogoś zabije to by napisali był wniosek a drzew nie usunieto i nie wydano decyzji,,,smiech
~lesz 25-01-2012 8:09
nie wystarczy stwierdzić ale jak sie złozy wniosek to , urząd rozpatrzy no i co ta afera po co, stwarzały zagrożenie i przy wodach wezbraniowych brzeg mógł byc podmyty i mogły kogoś zabić, dziennikarz miał by wtedy lepszy artykół w drugą strone
~Pan M 25-01-2012 8:11
Panie b niepotrzebne mi pańskie drewno dobrze pan o tym wie ponieważ napisałem wyżej czym palę napisz pan coś oficjalnie a nie bijesz pan pianę to suche to za wysokie to kra ciekaw jestem co jeszcze pan wymyślisz nigdy nie pozyskiwałem drewna z wycinek więc poco te złośliwości to pan już któryś raz z rzędu bawi się w pilarza proponuję w dalszej kolejności napisać o zgodę o wycinkę pod domami ludzi którzy pana tak bardzo bronią i tych co wydali panu zgodę będą mieli bezpiecznie bezpiecznie będziesz pan supermen
~śmiechy 25-01-2012 8:22
jaka afera wszystko zgodnie z procedurami ktos na siłe chce komuś przysługę zrobić, i pokazac jakie ma mozliwośći i znajomości w Jelonce
~ 25-01-2012 8:29
Panie B Jeszcze raz panu powiadam że w przeciwieństwie do pana mnie nikt niańczyć nie musi i wiem gdzie jest redakcja co więcej wiem gdzie znajdują się wyższe instytucje które mogą sprawdzić zasadność wydawania pozwoleń w pana wypadku kończę te bzdurne spory i wypowiedzi dla internatów chcących obiektywnie przyjrzeć się sprawie potwierdzam że to ja zgłosiłem to do jelonki a pana b ostrzegam że ip. jego komputera mają w redakcji więc niech zastanowi się co pisze na osoby niemające nic wspólnego ze sprawą bo taki komentarz może rozstrzygnąć sąd
~do autorki 25-01-2012 8:29
paniusia nic się nie zna na procedurach i co przetrwały wichurę nie jedną ale jakby kolejnej nie przetrwały to by była afera,,,hehehe, uratowali nasi obrońcy prawa 3 lipy przez ścięciem (nasi wybawiciele) tylko w decyzji jest aby te 3 drzewa przyciąć,,heheh, dziennikarze nas uratują (wybawiciele)
~Pan M 25-01-2012 8:34
Przepraszam zapomniałem się podpisać 25-12-2012 8:29
~infos 25-01-2012 8:35
tak więc o co chodzi w tym artyukule o to że , nie prawnie wydano decyzję czy to że, wycinał je ktos nie mogący to zrobic, to niech Pani się zdecyduje czy zagrazają czy nie
~jajca 25-01-2012 8:52
ale artykół wstrząsnął społecznością naszą poprostu, nie ma waznejszych tematów, dzieńki wam dziennikarzą bedzie więcej wypadków bo urzednicy będą się bali że stracą prace , dzienki Pani będzie wiecej wypadków , gratulacje artykułu
~Pan M 25-01-2012 9:08
Panie b jeszcze raz panu tłumaczę że chodzi o lipę, poco panu były te gałęzie jeśli ta lipa miała by spaść to do pańskiego dachu by nie doleciała, lecz niestety nie udało się wkurzyć sąsiada wycinając ją do pnia niech pan poczyta co znaczy skrócić koronę a dom trzeba ubezpieczyć bo różnie bywa może te wichury któregoś razu porwą panu dach bo nie będzie drzew które je trochę wstrzymają kończę te wywody bo dyskusja ta do niczego nie prowadzi jak chce się pan spotkać i ustalić szczegóły to mieszkam obok zapraszam .Dziękuje internatom za zainteresowanie. Najlepszy komentarz cytuje :POSTAWIĆ BIEDRONKĘ
~kończmy 25-01-2012 9:19
dokładnie kończmy, nie ma co gadać jak coś jest nie zgodnie prosze to wyjaśnić, ale przeciez jest prawomocna decyzja, i faktycznie drzewa zagrażają i zagrazały życiu ludzi są dużych rozmiarów ,,nie ma jak sąsiedzi,nie lepiej żeby sie sami w swoim gronie dogadali,, afera koperkowa,
~gość 2 25-01-2012 18:53
byłem i zobaczyłem te drzewa są to drzewa zdrowe
~Neutralny 26-01-2012 4:41
Czytam i widzę typowe wiochmeństwo, Sto tysięcy powodów jak zniszczyć kilka drzew.Przyglądając się sprawie obiektywnie jak słusznie zauwarzył [Mam] drzewa pochylone są w stronę rzeki. Nie komentując dalszych komentaży drwali,bo takich jak wiemy w każdej gminie pełno oni są zgodni ciąć i koniec. Gmina ma oczywiście prawo wydać zezwolenie, lecz ilość drzew dopuszczonych do wycinki jest wątpliwa dobrego macie dendrologa. Widzę również że ktoś z gminy lub dobrze poinformowany wypowiada się szkoda że anonimowo. Argumenty zbulwersowanego sąsiada "pali pan śmieciami,nie dostał pan drewna,pańska matka ma układy " Kargule i Pawlaki. Panie M gratuluje odwagi to co zawsze było normom nie musi nią być. Drewno zawsze było dobrym materiałem opałowym więc popyt na nie był duży,
~Neutralny 26-01-2012 4:45
jeszcze raz polecam przyjżenie się ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze jak powinna wyglądać przecinka, bo takie patole to chyba lepiej wyciąć i posadzić nowe drzewo. Rzyczę Gminie mądrych mieszkańców a zwaśnionym sąsiadom zgody. Pamiętajcie wśród stu zawsze znajdzie się połowa zadowolonych i niezadowolonych to już taka nasza ludzka słabość,to od was zalerzy jak wygjądć będzie wasza gmina w przyszłości pozdrawiam neutralny obserwator.
~gość 5 26-01-2012 8:24
Witam wszystkich komentujących,pozdrawiam szczególnie\\\" Neutralnego\\\" ,który najwyraźniej rozsądnie ocenił \\\"Kargule i Pawlaki\\\"........Psioczcie sobie ile chcecie ale pamiętajcie o tym ,że nowe drzewo rośnie kilkanaście lat więc zanim wytniecie płuca gminy grubo zastanówcie się!!!!!ten post jest skierowany szczególnie do tego pseudo drwala,który najwyraźniej nie rozumie intencji obrońców przyrody.
~opis 26-01-2012 8:44
byłem i tez widziałem, drzewa juz wyciete były w częsci chore a powód wycinki to zagrożenie jakie mogą ale nie muszą spowodować , rosną na skarpie a ich tam zgodnie z prawem byc nie powinno bo zawęrzają przekrój koryta i tyle. Mogły by i stać 50 lat ale , mogło ale oczywiście nie musiało dojśc do tragedi , co wazniejsze zycie ludzkie czy drzewa które ktoś w sposób nie przemyslany nasadził, drzewa po 22 m wysokości to chyba mega zagrozenie przy rzece, w dodatku maja u podstawy nie dużą srednicę na tak wysokie dtzrewa, prosze przyjechać jak wieje, i zobaczyć jak sie wyginają jak zapałki, popieram takie wyciinki, a pseudo ekolodzy , którzy blokują inwestycje i bezpieczeństwo ludzi, pracujązazwyczaj jako eksperci , czyli z jedej strony protestuja żeby mieć potem mozliwośc robienia experty
~ciekawy 26-01-2012 9:15
dlaczego gmina nie zajmuje się wycinką mogła by przecież pozyskać parę złoty z sprzedanego drewna przecież masę ludzi ma kominki ????? skoro tyle u was starego drewna.
~K W T 27-01-2012 8:14
I tu się zgadzam firma za pozyskanie drewna z gminy wnosi opłatę od obwodu mierzonego na wysokości 130 cm czyli do 25cm obwodu mierzonego na tej wysokości powinna uiścić opłatę ok 300 zł ,i odpowiednio wyższe za osiem sztuk to będzie ok 2400 zł lecz w wypadku wycinki gdy występuje zagrożenie odstępuje się od pobierania opłat. Sądząc na oko ze zdjęcia niech dwa stwarzają zagrożenie gmina podarowała w prezencie ok1800 zł więc co trzeba zrobić by pozyskać pieniądze oczywiście podnieść podatki . Piszę to ponieważ tacy prywatni drwale nieprowadzący działalności gospodarczej też są zwolnieni wynika z przepisów a ty płać zus podatek polska to cudowny kraj nie martwcie się kryzys nas na pewno minie w końcu to podatnik i tak za wszystko zapłaci.Stawki wg/(Dz.U. Nr 228, poz. 2306 ze zm.) 13.10.2004
~gość 5 27-01-2012 10:54
skoro nie potrzeba badań czy rzeczywiście wyciąć drzewo ,czy nie i może je wyciąć każdy kto chce (wystarczy sfotografować gałąź) to prosta podpowiedź dla gminy...Dokonać oględzin i co gorsze drzewo polecić wyciąć tym ,którzy potrzebują zapomogi na opał.Gmina zaoszczędzi..... biedniejsza rodzina będzie miała cieplutko.....i samodzielnie zdobędzie opał ...a że za jakiś czas będzie brakowało drzew ,co tam? posadzi się nowe,kiedyś przecież urosną...................
~gość 5 27-01-2012 11:01
no i jeszcze kilka słów do tego porządkowego drwala ,który tak się troszczy o bezpieczeństwo innych ... U nas chyba trzeba byłoby przejrzeć całą aleję na osiedlu ,może zechciałbyś tak dokonać przeglądu,podaj e-meil to podrzucę ci kilka zdjęć.
~ 29-01-2012 2:46
haha smiechu warte to wszystko każdy musi sie coś wypowiedzieć na ten temat a pewnie nikt wogóle nie zorientowany w sytuacji. leśniczego to chyba nawet do głosu nie dopuścili bo przecież każdy sam wie najlepiej co i jak hahaahaha

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group